Trasa do kamieniołomu Gruszka i wieży na Dłużcu

Góry i Pogórze Kaczawskie

Punkt startowy: Wojcieszów

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

2-4h

Wózek dziecięcy

Tak

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

18/06/2023

Opis

Trasa do wieży widokowej na Dłużcu i do kamieniołomu Gruszka

  1. Poziom trudności: łatwa. Trasa w formie pętli.
  2. Czas trwania: ok. 3, dystans ok. 9 km.
  3. Trasa niedostępna dla wózków.
  4. Rower – tak (jest tu szlak rowerowy).
  5. Pies – tak.

Najwyższy szczyt Gór Kaczawskich

Góry Kaczawskie położone są w północno-zachodniej części Sudetów. Kaczawy graniczą z Pogórzem Kaczawskim, Pogórzem Wałbrzyskim, Górami Wałbrzyskimi, Kotliną Jeleniogórską i Pogórzem Izerskim. To niezwykłe pasmo górskie zbudowane jest głównie ze skał metamorficznych.

W Górach Kaczawskich wyraźnie zaznaczają się cztery grzbiety:

– grzbiet Północny,

– grzbiet Południowy,

– grzbiet Mały,

– grzbiet Wschodni.

Tereny Gór Kaczawskich razem z terenami Pogórza Kaczawskiego tworzą tajemniczą i przepiękną Krainę Wygasłych Wulkanów. Najnowsze pomiary wskazują Okole jako najwyższy szczyt Gór Kaczawskich

Wulkany w Górach Kaczawskich

Ogromny wpływ na powstanie Gór Kaczawskich miała działalność wulkaniczna. Lawa wylewała się na tym obszarze nie tylko na powierzchni, ale i pod powierzchnią morza zalewającego te tereny. Skomplikowane ruchy górotwórcze doprowadziły do niezwykłej i ciekawej budowy geologicznej Kaczaw. Na tych terenach występuje ogromna różnorodność minerałów. Z racji takiej budowy tereny Kaczaw były zawsze atrakcyjne dla wydobycia kopalin. Już w średniowieczu wydobywano tu złoto, a później także inne kruszce, a nawet trwały poszukiwania złóż uranu.

Wojcieszowskie wapienie

Wojcieszów to jedna w większych miejscowości Gór Kaczawskich. Wojcieszów leży nad Kaczawą, w sercu wapiennych gór Kaczawskich. Wapienie wojcieszowskie to jedne z najbardziej charakterystycznych skał regionu Kaczaw. Z wapieni zbudowane są góry Bielec, Połom, Miłek czy Osełka. Skały te są niezwykle odporne na erozję. Ze względu na właściwości skał w okolicy Wojcieszowa działało kilka kamieniołomów.

My zdecydowaliśmy się pójść śladami ścieżki przyrodniczej „Kamieniołom Gruszka”, która przebiega w okolicy nieczynnego obecnie zakładu wydobycia na stokach góry Bielec.

Kamieniołom Gruszka

Obecnie nieczynne już wyrobisko ma długość 250 m, a jego wysokość wynosi 50 m. Na jego terenie występują dwie odmiany wapienia. Wyrobisko nie działa już od lat, a jego tereny zostały zagospodarowane pod miejsce wypoczynku. Ciekawe jest, że ściany kamieniołomu są obecnie miejscem atrakcyjnym dla wspinaczy. Ściany dawnego kamieniołomu Gruszka stały się tak popularne, że odbywają się tu Mistrzostwa Polski w technikach jaskiniowych.

Jak dojść do Kamieniołomu Gruszka

W Wojcieszowie samochód zostawiliśmy na parkingu przy sklepie Dino. Taki parking ma swoje zalety, zwłaszcza w niedzielę, kiedy sklepy są zamknięte. Parking jest bezpłatny. Zaraz obok sklepu na słupie przydrożnym zobaczyliśmy czerwone oznaczenia ścieżki, a także kierunkowskazy.

Do Kamieniołomu Gruszka dochodzi się z naszego parkingu w ok. 20 minut. Spod kamieniołomu można szybko dojść do Starego Wapiennika. Teraz jest to ciekawy punkt widokowy, a kiedyś był to działający piec wapienny. Wapiennik zbudowany jest z miejscowego kamienia, służył do produkcji wapna palonego. Ze szczytu wapiennego pieca widoki są zacne. Dość powiedzieć, że doskonale widać koleją znikającą górę – Połom. Na zboczach Połomu nadal trwa wydobycie, a więc i huki i strzały są na porządku dziennym.

Z Wapiennika trzeba trochę zawrócić, aby trafić z powrotem na ścieżkę.

A warto przejść całą trasę, gdyż nie tylko widoki oszołamiają, ale są i inne atrakcje na szlaku.

Wieża widokowa na Dłużku

Na ścieżce przyrodniczej nie brakuje co prawda widoków na otaczające piękne i spokojne Góry Kaczawskie, ale jeżeli macie ochotę na bardziej spektakularne panoramy – wieża widokowa na Dłużcu jest do tego idealna.

W 2018 r. na szczycie mierzącego 592 m n.p.m. Dłużca stanęła drewniana wieża widokowa. Widoki z wieży na okoliczne Góry Kaczawskie, a nawet Karkonosze są zjawiskowe. Wizyta na Dłużcu może przydać się zainteresowanym zbieraniem punktów do odznaki Korona Kaczawska.

Na Dłużec prowadzi szlak czarny, w prawo przy rozejściu szlaków. Spacer do Dłużca zajmie zaledwie kilka minut.

Sztolnia Poszukiwaczy Uranu

Później musimy się cofnąć z powrotem do ścieżki przyrodniczej, aby kontynuować wędrówkę. Tym razem szukamy starej Sztolni Poszukiwaczy Uranu. Tu także oczy i uszy otwarte. W górach często nic nie jest oczywiste, a więc uważność jest zawsze potrzebna.

Sztolnia znajduje się na północno-zachodnich stokach Chmielarza w Grzbiecie Wschodnim Gór Kaczawskich, na wysokości około 540 m n.p.m. Sztolnia na szczęście jest oznaczona. Prowadzi do niej krótka ścieżka. Niestety, mimo że byliśmy w czerwcu, krata wejściowa była zamknięta na cztery spusty. Sztolnia jest miejscem zimowania nietoperzy, ale widocznie ktoś przegapił zakończenie zimy.

Szubienica

Od sztolni czeka nas jeszcze wizyta w szubienicy. Murowana szubienica jest określana jako zabytek dawnego prawa. Warto podejść bliżej, do tablicy informacyjnej. Wyczytałam na niej, że w Wojcieszowie w średniowieczu działała prestiżowa szkoła katów…

Od szubienicy kierujemy się stromą ścieżką do samochodu. Jeszcze tylko trzeba przejść obok gospodarstw wzdłuż płotu (tak, tak – tu prowadzi ścieżka), później kilkaset metrów koło potoku Kaczawa, zahaczając o sklep,  z powrotem do samochodu.

Spacer ścieżką dydaktyczną Gruszka jest bardzo ciekawy. Po drodze natraficie nie tylko na przepiękne kaczawskie panoramy, ale i masę ciekawostek, którym warto poświęcić chwilę uwagi. Trasa jest równoległa z singletrackiem. Miom zdaniem jest to także idelana trasa na wycieczkę biegową. Pętla nie jest za długa, jest trochę różnicy wysokości – na trening biegowy jak znalazł.