Okole

Góry i Pogórze Kaczawskie

Punkt startowy: Leśny parking na przełęczy pomiędzy wsią Chrośnica, a Lubiechową

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

26/03/2022

Opis

Wycieczka na Okole (718 m n.p.m.)

W skrócie:

  1. Poziom trudności: łatwa. Trasa w formie pętli.
  2. Czas trwania: ok 2 h, dystans ok 4 km.
  3. Trasa niedostępna dla wózków.
  4. Rower – tak.
  5. Pies – tak.

Parking i początek szlaku.

Okole to szczyt w Górach Kaczawskich wznoszący się na 718 m n.p.m. To jedno z fantastycznych miejsc widokowych. W pogodny dzień panorama ze szczytu Okola rozciąga się na Karkonosze – gdzie dojrzymy Śnieżkę, Szrenicę, a nawet Śnieżne Kotły. Nam niestety nie było dane podziwiać widoków w pełnej krasie, gdyż dzień był nieco mglisty. Na szczycie jest wieża widokowa, z ławką – miejsce idealne wręcz do kontemplowania natury!

Na szczyt Okole ruszamy z niewielkiego leśnego parkingu na przełęczy pomiędzy wsią Chrośnica, a Lubiechową. Miejsc tu nie wiele, ale tłumów też raczej nie ma. Kilka zdjęć z początku trasy.

Dojście na szczyt i widoki ze szczytu.

Szlak na Okole prowadzi żółtymi oznaczeniami, do których dodane są tabliczki informacyjne. Ścieżka początkowo wąska, po kilkunastu minutach przechodzi w szerszą drogę leśną. Niestety bardzo widoczna jest prowadzona wycinka drzew. Idziemy prosto drogą do rozejścia szlaków. Pod Pańską Wysoczką prosto i na górę prowadzi szlak niebieski do wieży widokowej, jest to najszybszy wariant. Ale my skręcając w lewo za szlakami żółtym i niebieskim podążamy do skrzyżowania Pod Okolem. Tu, po prawej stronie szukamy oznaczeń koloru niebieskiego, skręcamy i ostro pod górę wspinamy się ku szczytowi.

Po drodze mijamy kilka ciekawych formacji skalnych, idziemy krętą ścieżką przez przepiękny las iglasty. Po kilkunastu minutach i głębszym wdechu – jest szczyt!

Okole na samej górze jest skaliste. Na górze wmontowana została tabliczka ku pamięci przewodnika sudeckiego Andrzeja. Ze szczytu widzimy także położoną trochę niżej wieżę, a raczej taras widokowy. Taras od 2018 r. daje możliwość odpoczynku na górze, zachwytu nad górami. Jest co podziwiać ze szczytu OkolaGóry Izerskie, Rudawy Janowickie, przy dobrej widoczności nawet do Szczelińca w Górach Stołowych. Wielką gratką jest rozległa panorama na całe Karkonosze. Nieco niżej szczytu wybudowana jest drewniana wiata. Kilka zdjęć ze szczytu poniżej.

Podsumowanie i mapa.

Na koniec wspomnę jeszcze, że trasa na Okole jest bardzo lubiana przez rowerzystów – dostępne są trasy single tracki „Okole” i “Okole Zjazd”. Do korzystania oddane jest ok. 11 km fajnej trasy zjazdowej.

Miejsce to zrobiło na nas takie dobre wrażenie, że trudno było zebrać się do powrotu. A wracaliśmy do samochodu, idąc szlakiem niebieskim do punktu pod Pańską Wysoczką, a później prosto żółtymi szlakówkami do parkingu.

To bardzo ciekawa wycieczka!

Redakcja trasygorskie.pl dziękuje Basi Grzelczak za kolejny super wpis.