Kamienna Góra i Fort Fryderyka

Góry Bystrzyckie

Punkt startowy: Przełęcz Sokołowska

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

27/12/2023

Opis

​Najlepsze atrakcje Kamiennej Góry i okolic

  1. Na Kamiennej Górze znajduje się punkt widokowy, od szczytu trzeba podejść za wskazaniami „Szlaku Serduszkowego” ok. 100 m.,
  2. Samochód zaparkujecie na Przełęczy Sokołowskiej, nie ma tam wyznaczonego parkingu, ale można to zrobić z głową i nie łamiąc przepisów,
  3. Uważajcie – Przełęcz Sokołowska leży koło miejscowości Pokrzywno, a druga o takiej samej nazwie znajduje się w Górach Kamiennych,
  4. Od Kamiennej Góry warto przejść jeszcze kawałek do ruin Fortu Fryderyka.

Góry Bystrzyckie

Pasmo graniczne Polski i Czech, rozciągające się na południowym zachodzie Polski, w województwie dolnośląskim. Góry Bystrzyckie są częścią Sudetów Środkowych. Choć pasmo to jest mniej popularne niż inne regiony sudeckie, jak Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Sowie czy Góry Stołowe, stanowi atrakcję dla miłośników spokojnego wypoczynku i aktywności na łonie natury, zwłaszcza dla pieszych i rowerzystów górskich.

Pasmo Gór Bystrzyckich graniczy od północy z Górami Stołowymi, od zachodu z Górami Orlickimi, a od wschodu z Rowem Górnej Nysy. Najwyższym szczytem jest Jagodna Północna, wznosząca się na 985 m n.p.m. Rzeźba terenu jest zróżnicowana – od płaskich wierzchowin po strome zbocza, z licznymi dolinami rzecznymi. Góry Bystrzyckie zbudowane są głównie ze skał metamorficznych, z lokalnym występowaniem wapieni. Są też miejscem unikatowych zjawisk krasowych jak Solna Jama.

Nazwa Gór Bystrzyckich wywodzi się od rzeki Bystrzyca. Charakterystyczne dla tego regionu jest zróżnicowanie krajobrazowe z rozległymi lasami, rzadko zaludnionymi obszarami i słabo rozwiniętą bazą turystyczną.

Atrakcje Gór Bystrzyckich

Dopiero zaczynamy naszą przygodę w Górach Bystrzyckich, a mimo to już jesteśmy oczarowani tym regionem. Nie dość, że jest to pasmo idealne na górskie wędrówki, biegówki, czy rowery, to oferuje wiele atrakcyjnych miejsc poza górskimi szlakami do zwiedzania. Będąc w Górach Bystrzyckich, nie można pominąć uroczych miejscowości, jak Duszniki-Zdrój, Polanica-Zdrój, Długopole-Zdrój, a także Bystrzyca Kłodzka, czy Międzylesie.

Dla fanów historii wojskowości znajdą się dawne budowle fortyfikacyjne – Fort Fryderyka i Fort Wilhelma. Tu także znajdują się wieże widokowe – na Jagodnej oraz Czerńcu, a nawet jedna jaskinia – Solna Jama.

Pasmo to znane jest głównie ze spokojnych ścieżek, leśnych duktów, czy niewysokich szczytów.

 

Punkt widokowy na Kamiennej Górze

Nasza pierwsza wycieczka w Góry Bystrzyckie, chociaż miała miejsce pod koniec grudnia, odbyła się w aurze iście wiosennej. Wybraliśmy się na Kamienną Górę z Przełęczy Sokołowskiej. Kamienna Góra wznosi się na 704 m n.p.m. i jest doskonałą inauguracją wędrówek w Górach Bystrzyckich. Dlaczego? Znajdziecie tu wszystko, co jest symbolem tego pasma górskiego. Na szlaku spotkacie ciekawe formacje skalne, gęste lasy, a nawet tajemnicze, zagadkowo nazwane leśne dukty.

Na Kamiennej Górze, na krawędzi skalnej znajduje się punkt widokowy. Punkt oferuje zapierające dech w piersiach widoki na Polanicę-Zdrój oraz otaczające ją pasma górskie. To idealne miejsce na chwilę odpoczynku i podziwiania malowniczego krajobrazu Sudetów Środkowych. Na skałach przy tarasie znajduje się kapliczka oraz krzyż.

Ruiny Fortu Fryderyka

Fort Fryderyka to historyczna atrakcja dla miłośników przeszłości. Te pruskie fortyfikacje, choć dziś stanowią tylko fragment dawnej struktury, są świadectwem bogatej i skomplikowanej historii regionu. Eksploracja ruin to doskonała okazja do poznania historii lokalnej oraz doświadczenia niepowtarzalnej atmosfery dawnych czasów. Do ruin Fortu Fryderyka dojdziecie szlakiem czarnym wprost z tarasu widokowego na Kamiennej Górze. Trasa jest także częścią „Szlaku Serduszkowego” wokół Polancy-Zdrój.

Fort Fryderyka razem z Fortem Wilhelma, a także Fortem Karola w Górach Stołowych oraz stanowiskiem baterii artyleryjskiej w Pasterce i fortem na Szczytniku miały stanowić system obronny wspomagający Twierdzę Srebrna Góra, oraz Twierdzę Kłodzką. Budowle powstały na rozkaz panującego ówcześnie na tych ziemiach króla pruskiego Fryderyka Wilhelma II Hohenzollerna. Budowa Fortu Fryderyka rozpoczęła się w 1790 r. Fort nigdy nie odegrał żadnej roli militarnej i został dość szybko rozebrany.

Obecnie można obejrzeć jedynie niewielkie pozostałości budowli, większość jest rozebrana lub zasypana. Polecam wejść na górę i poeksplorować teren, przy czym bądźcie uważni i patrzcie pod nogi. Teren nie jest ani oznaczony, ani zabezpieczony.

Szlak serduszkowy w okolicach Polanicy-Zdroju

Wspomniałam, że Kamienna Góra oraz Fort Fryderyka znajdują się na Szlaku Serduszkowym. Co to takiego?

Szlak Serduszkowy w Polanicy-Zdroju to specjalnie wyznaczona trasa turystyczna, która prowadzi przez tereny tego uzdrowiskowego miasta oraz jego okolic. Zaczynając w samym centrum Polanicy, turyści mają okazję przejść przez lasy i pola, odkrywając przy tym niepowtarzalne widoki Kotliny Kłodzkiej, zielone wzgórza i malownicze doliny.

Szlak Serduszkowy ma długość około 23,8 km z przewyższeniem 950 m i jego przejście zajmuje około 6-8 godzin. Na trasie szlaku znajdują się różne ciekawostki i atrakcje jak kapliczki, źródełka, ruiny zamku i Fortu Fryderyka.

Nasza wędrówka kończy się tam, gdzie się zaczęła – na Przełęczy Sokołowskiej. Jest to idealny moment, aby zatrzymać się na chwilę, odetchnąć świeżym górskim powietrzem i podsumować wszystkie wrażenia z tego niezwykłego dnia spędzonego na szlaku.