Przez Karlovsky Most graniczny do Orla

Góry Izerskie

Punkt startowy: Jizerka

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

12/08/2023

Opis

Przez Karlovsky Most graniczny do Orla

  1. Trasa z najpiękniejszej osady izerskiej – osady Jizerka,
  2. Czas trwania: ok. 3 godz., dystans ok. 7 km, a to przez odpoczynek i chlapanie wodą w rzece,
  3. Przerwa na zupę pokrzywową w Stacji Turystycznej Orle,
  4. Góry Izerskie są bardzo przyjazne rowerom, trasa częściowo biegnie szlakiem rowerowym.

Góry Izerskie -góry graniczne

Góry Izerskie, jak i Karkonosze, a także Góry Kamienne leżą na Dolnym Śląsku, na polsko-czeskim pograniczu. A ogromna część Gór Izerskich leży już po stronie czeskiej, gdzie znajdziecie interesujące szlaki, ciekawe formacje skalne i kilka fajnych wież i punktów widokowych. Nie da się eksplorować Gór Izerskich, nie przechodząc poza granice naszego kraju.

Jizera – rzeka graniczna

Rzeka Jizera wyznacza polsko-czeską granicę na długości około 15 km. Jej źródła tworzą strumienie wypływające w okolicach szczytu Smrek. Rzeka zasila torfowiska w Rezerwacie Torfowiska Doliny Izery i Rašeliniště Izery Czechach. Wody rzeki Izery mają charakterystyczny rdzawy kolor, który właściwie woda zawdzięcza osadom dennym.

Izera to rzeka o długości około 165 kilometrów, która przepływa przez Góry Izerskie, Karkonosze, Czeski Raj, aż do Czech Środkowych.

Jednym z bardziej urokliwych fragmentów rzeki są okolice schroniska Orle, a także Kobylej Łąki. A jednym z częściej odwiedzanych mostów na Izerze jest Karlowsky Most graniczny.

Karlovsky Most

Przeprawa przez rzekę Izerkę w miejscu obecnego mostu była możliwa już w XVII w. Oczywiście wieki temu była to zwykła, drewniana kładka. Przeprawa wykorzystywana była przez uciekających od prześladowań czeskich protestantów, później przez pracowników pobliskich hut szkła. W XX w., wraz ze wzrostem liczby turystów, kładka zaczęła być niezbędna.

Pierwszy most z prawdziwego zdarzenia został wybudowany na początku XX w. A po wojnie, kiedy rzeką Jizerką została wytyczona granica pomiędzy Polską a Czechosłowacją, most stał się niedostępny.

Nowe turystyczne przejście graniczne na rzece Jizerce zostało otwarte staraniem wielu środowisk turystycznych w 2005 r.

Przy moście stoi figura Św. Jana Nepomucena.

Osada Jizerka – najpiękniejsza wieś izerska

Osada Jizerka w Górach Izerskich to jest miejsce, gdzie zatrzymał się czas. Osada to malutka wieś przygraniczna, która leży po czeskiej stronie Gór Izerskich.

Jizerka leży na prawym brzegu rzeki Izera, na wysokości 861 m n.p.m., na przepięknej, rozległej łące. Wieś powstała w XVI w., a rozwój jej związany był z poszukiwaniem i wydobyciem cennych kamieni — szafirów. We wsi funkcjonowały także dwie huty szkła. Z hutnictwem szkła związany był dalszy rozwój wsi – powstały tu także zakłady związane z obróbką szkła, a przede wszystkim domy właścicieli.

Wieś Jizerka dzisiaj jest jedną z piękniejszych wsi w Górach Izerskich. Pozostała tu oryginalna zabudowa. Jej spokojny, wręcz sielski klimat jest idealny na odpoczynek po górskiej wędrówce. Poza tym są tu świetne restauracje, gdzie zjecie pysznie.

Parking – czyli gdzie zostawić samochód

W nawigację wpisaliśmy Jizerka, a przy znaku zakazu wjazdu do osady znajduje się ogromny i bezpłatny parking. Ważne – tu od razu wskakujecie na szlaki. Obok parkingu jest jedna z restauracji. Dalej drogą asfaltową mogą poruszać się jedynie goście pensjonatów i mieszkańcy wsi. Miejsc na parkingu jest bardzo dużo.

Jak dojść do Karlovskiego Mostu

Na początek wybieramy szlak czerwony, do którego gdzieś po drodze dołącza jeszcze szlak zielony. Szlak poprowadzony jest szeroką szutrową, leśną drogą. Po drodze miniemy studzienkę z wodą – to chyba znak rozpoznawczy czeskich gór. Często przy strumieniach tworzone są ujęcia wody, a czasem nawet pozostawione kubeczki.

Dochodzimy do rozejścia szlaków, gdzie pojawia się pewien dylemat. Szlak okazuje się zamknięty. Jednak nie ma na mapie innej drogi do Mostu Karlovskiego. A więc decydujemy się sprawdzić, co czai się za taśmami zamykającymi szlak.

Po kilkuset metrach dochodzimy do zawalonej kładki, którą zapewne wcześniej można było spokojnie przekroczyć rzekę Jizerkę. Na szczęście możliwe jest także przejście przez wodę. Jest tu dużo wielkich kamieni, które ułatwiają przeprawę.

Jeżeli chcecie dojść do Mostu prawilnie – bez łamania zasad – wybierzcie szlak żółty, który prowadzi przez Jizerkę. To jest trasa naszego powrotu.

Po drugiej stronie zostało nam jeszcze kawałek drogi i jest – Most Karlovsky. Mamy tu także oznaczenie granicy państwowej.

Przy rzece jest możliwe zejście do wody. Na kamieniach można się nawet opalać.

Stacja Trystyczna Orle

Nie mogliśmy sobie odmówić dojścia do Orla. Szlak zielony prowadzi wprost do drzwi schroniska Orle. Trasa jest niezwykle przyjemna i bardzo malownicza. Mimo że podejście jest solidne, kamieniste i poprzecinane korzeniami drzew – trzeba rozglądać się także po okolicy. W lesie ukrytych będzie sporo ciekawych formacji skalnych, a przechodzić będziemy przez Gozdowskie Skały, które tworzą swego rodzaju bramę skalną.

W Orlu zjedliśmy zupę pokrzywową – koniecznie i Wy musicie jej spróbować.

Przez osadę Jizerkę do parkingu

Aby powrócić do parkingu musieliśmy po własnych śladach dojść do Mostu Karlovskiego. Przy skrzyżowaniu szlaków trzeba wybrać szlak żółty, który poprowadzi do osady Jizerka. Trasa w tę stronę idzie szutrową drogą. Będziemy spotykać naprawdę dużo rowerzystów po drodze, a więc cały czas trzeba uważać.

W Jizerce jest Muzeum Gór Izerskich (Muzeum Jizerských hor), gdzie znajdują się wystawy związane z historią regionu. Znajdziecie tu prezentację narzędzi, rzemiosła ludzi związanych z Górami Izerskimi. Spora część wystawy poświęcona jest historii produkcji szkła. Nie zabraknie informacji o przyrodzie gór Izerskich.

Ta trasa zauroczy każdego.