Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich

Rudawy Janowickie

Punkt startowy: Wieściszowice, parking

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Tak

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

02/07/2022

Opis

Kolorowe Jeziorka

W skrócie:

  1. Poziom trudności: łatwa,
  2. Czas trwania: ok. 2 godzin, dystans ok. 6 km,
  3. Trasa dostępna dla wózków,
  4. Rower – tak,
  5. Pies – tak.

Opis pełny, wstęp.

Rudawy Janowickie to pasmo górskie położone we wschodniej części Sudetów Zachodnich. Charakterystycznym elementem krajobrazu w Rudawach są granitowe formacje skalne.

Rudawy Janowickie znane były wieki temu z wydobycia pirytu, który przerabiany był na kwas siarkowy. W wielu miejscach zlokalizowane były wyrobiska, które nieużywane od wielu lat zostały pięknie zagospodarowane przez naturę. Obecnie na terenach tych poniemieckich kopalni i wyrobisk znajduje się jedna z najbardziej znanych w Rudawach Janowickich atrakcji turystycznych – Kolorowe Jeziorka. Szlak turystyczny został wytyczony tak, żeby nie przegapić żadnego z jeziorek, a prowadzi on do Wielkiej Kopy.

Kolorowe Jeziorka i inne atrakcje na szlaku.

Nasza wycieczka do Kolorowych Jeziorek miała swój początek przy parkingu we wsi Wieściszowice koło Kamiennej Góry. Parkingi są duże, płatne zgodnie z cennikiem, zlokalizowane przy bramie wejściowej do Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Wstęp do Parku Kolorowe Jeziorka jest całkowicie bezpłatny. Szukamy szlakówek koloru zielonego.

Na szlaku jest kilka charakterystycznych punktów, które są opisane dobrze na tablicach informacyjnych ścieżki edukacyjno-przyrodniczej. I tak:

  • Żółte Jeziorko – kolor wody zawdzięcza związkom siarki,
  • Purpurowe Jeziorko – woda tu ma rdzawo-żółty kolor, który jest mieszaniną żelaza, miedzi i pirytu,
  • Błękitne Jeziorko – ma wodę koloru wręcz turkusowego, co jest spowodowane występowaniem związków miedzi,
  • Zielone Jeziorko – Stawek – pojawia się okresowo, po większych opadach, jest ukryte, dlatego niewielu turystów do niego dociera.

Ważne – w ostatnich latach bardzo zmieniła się wielkość zbiorników, jak i ich kolory. Niestety ma to związek z suszą, jak dotyka nas coraz częściej i na dłuższe okresy roku. Pamiętajcie – jeżeli opadów nie było za wiele – jeziorka żółte i zielone mogą zaniknąć. Najlepiej wybierać się tu wiosną, po roztopach lub jesienią, po dużych opadach deszczu.

Na trasie znajdziemy także inne ciekawostki turystyczne związane zarówno z ukształtowaniem terenu, jak i otoczeniem flory i fauny (np. siedliska nietoperzy). Przy trasie prowadzącej do Jeziorka Błękitnego można zboczyć ze szlaku, aby dojść do sztolni, gdzie mamy możliwość podziwiania stalagmitów.

Z powrotem idziemy tą samą drogą. Można przedłużyć spacer o wejście na szczyt Wielkiej Kopy (871 m n.p.m.).

Pamiętajcie, że to miejsce jest bardzo popularne, dlatego trudno tu spokój i ciszę, której często w górach szukamy. Ale warto w to miejsce zawitać, zwłaszcza że zyskało ona swego czasu w plebiscycie National Geografic Traveler miano jednego z 7 cudów Polski.

Podsumowanie, zdjęcia i mapa.

    Redakcja trasygorskie.pl dziękuje Basi Grzelczak za kolejny wpis przybliżający piękno Sudetów. Co prawda Basia wiele ostatnio pisała o Górach Kamiennych, ale musimy przyznać, że debiut w Rudawach Janowickich wypadł nader ciekawie.

    Poniżej na zdjęciach żółte jeziorko.

     

    Szmaragdowe jeziorko. 

    Rudawy Janowickie, Kolorowe Jeziorka, szmaragdowe jeziorko
    Rudawy Janowickie, Kolorowe Jeziorka, szmaragdowe jeziorko

     

    Zielone jeziorko.

    Rudawy Janowickie, Kolorowe Jeziorka, zielone jeziorko

     

    Sztolnia.

    Rudawy Janowickie, Kolorowe Jeziorka, sztolnia

     

    Mapa wycieczki do Szmaragdowych Jeziorek.