Mała Sowa

Góry Sowie

Punkt startowy: Walim, ul. Warszawska

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

2-4h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

04/12/2021

Opis

Mała Sowa (972 m n.p.m.) – drugi najwyższy szczyt Gór Sowich.

  • Poziom trudności: łatwa trasa.
  • Czas trwania: ok 3h, dystans ok 8 km.
  • Trasa niedostępna dla wózków.
  • Rower – tak.
  • Pies – tak.

Kilka słów wstępu.

Zbocza Gór Sowich są bardzo dobrze zagospodarowane, są tu zarówno szlaki turystyczne, jak i rowerowe tracki MTB, a także trasy do narciarstwa biegowego, które w zimie są znakomicie utrzymane.

My wybraliśmy trasę z Walimia, szlakiem żółtym na Małą Sowę. Jako że naturalnym przedłużeniem wycieczki jest szlak na Wielką Sowę – nie odmówiliśmy sobie tej przyjemności. Dzień był naprawdę piękny!

Parking i szlak.

Samochód trzeba zostawić w Walimiu, nie mamy tu rady – po prostu należy szukać miejsca bez zakazu (który jest mocno respektowany przez władze, zwłaszcza w weekendy i wakacje).

Szukamy wejścia na szlak żółty – z ul. 3 Maja skręcamy w ul. Warszawską i dalej już oznaczonym kolorem żółtym szlakiem tzw. Drogą Cesarską idziemy pod górę.

Po chwili schodzimy z asfaltowej drogi i przez wąski strumień wchodzimy na prawdziwą górską drogę.

Ścieżka pnie się dosyć mocno pod górę i tak będzie aż do Małej Sowy, czyli przez ok. 3 km. Trudy drogi oczywiście wynagradzają na widoki, często na całe Sudety. Ścieżka jest mocno kamienista, poryta wystającymi korzeniami – także uważajcie pod nogi!

Na Małej Sowie jesteśmy po ok. 1 h. Szczyt oznaczony jest oczywiście tabliczką.

Pijemy kawę z termosu i decydujemy się na wejście na Wielką Sowę – to już bardzo blisko!

Szczyt i atrakcje.

Po ok. pół godzinie docieramy na miejsce. Szczyt Wielkiej Sowy ukoronowany jest piękną kamienną wieżą widokową. Niestety na tej wycieczce nie było dane nam podziwiać widoków z wysokości – wieża jest w remoncie i nie ma możliwości wejścia do maja 2023 r. Wieża ma ponad 100 lat i naprawdę wymagała remontu. Wstęp na wieżę jest płatny i nie można wejść z psem.

Wielka szkoda – taka przejrzystość powietrza, jaka była w ostatni weekend grudnia 2021 zdarza się naprawdę niezwykle rzadko – tylko 5% dni w roku jest właśnie takich.

Na szczycie poza wieżą, są także drewniane ławy, stoły oraz wiaty, a także miejsca ogniskowe. Mamy tu także drewnianą rzeźbę sowy, a jakże, a także rzeźbę Muflona.

Sowa – ok, nie bez powodu…ale Muflon???

A tak! Muflony, mimo że nie są to rodzime zwierzęta, stały się symbolem Gór Sowich. Zostały one sprowadzone w Sowie przez hrabiego von Seidlitz-Sandretzky ze słowackiej hodowli, ale już na stałe goszczą w naszej faunie sudeckiej.

Na szczycie jest także sklepik, gdzie poza pamiątkami można kupić coś do jedzenia i picia.

My wróciliśmy tą samą – ok. 4-kilometrową trasą. Z Wielkiej Sowy można pokombinować i wybrać inne zejście, szlaków i tras jest kilka.

Mapa i zdjęcia.

 

Żółty szlak pod górę.

 

Przed szczytem Wielkiej Sowy.

 

Wiata na krzyżówce szlaków.

 

Rzeźba Sowy na Sowie.

 

Muflon na Wielkiej Sowie.

 

Wieża na Wielkiej Sowie.

 

Widok z Małej Sowy.

 

Dziękujemy @Basi Grzelczak za kolejny super wpis!