Mogielica z Jurkowa

Beskid Wyspowy

Punkt startowy: Jurków, parking naprzeciwko kościoła

Poziom trudności

Średnia

Długość trwania

2-4h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Nie

Data wpisu

16/07/2022

Opis

Mogielica to mierzący 1170 m n.p.n. szczyt, będący najwyższym w paśmie Beskidu Wyspowego i wchodzący w skład Korony Gór Polski.

Wycieczka w skrócie:

Trasa: Jurków – Mogielica – Jurków

Czas samego przemarszu: ok. 3,5h

Można pójść z psem

Trasa średnio trudna.

DOJAZD

Wędrówkę rozpoczynamy w Jurkowie. Samochód zostawiamy na bezpłatnym parkingu, który znajduje się przy przy drodze, naprzeciwko kościoła.

OPIS SZLAKU

Od początku na szczyt prowadzić nas będą niebieskie oznakowania. W pierwszej fazie wędrówki idziemy wzdłuż drogi. Po 5 minutach przechodzimy przez mostek, następnie mijamy ostatnie domy  i wkraczamy do lasu.

Szlak wiedzie cały czas przez gęsty las, raczej łagodnie, z niewielkimi podejściami. Trasa ta jest trasą drogi krzyżowej, w związku z czym co kilkaset metrów na drzewach można dostrzec kapliczki będące stacjami drogi krzyżowej.

Kilka zdjęć z początku szlaku poniżej.

POLANA CYRYLA, SZCZYT MOGIELICY, POLANA STUMORGOWA

Mniej więcej w połowie drogi wychodzimy na Polanę Cyrla. Jest to pierwsze miejsce, w którego mamy widok między innymi na Babią Górę, Policę, Szczebel czy Luboń Wielki.

Następnie ponownie wkraczamy do lasu, a ostatni odcinek, który pozostał do pokonania obfituje w krótkie, ostre podejścia. Na końcowym etapie szlak niebieski łączy się z biegnącym od Przełęczy Rydza-Śmigłego, szlakiem zielonym.

Na Mogielicy znajduje się wieża widokowa, która aktualnie (lipiec 2022) jest rozebrana i w jej miejsce powstaje nowa. Zakończenie prac planowane jest około połowy sierpnia.

Na szczycie, przy tabliczce znajduje się skrzynka z pieczątką dla osób zdobywających Koronę Gór Polski.

Będąc na szczycie Mogielicy, punktem obowiązkowym jest zejście żółto-niebieskim szlakiem na Polanę Stumorgową. Jest to największa i zarazem najbardziej widokowa polana w Beskidzie Wyspowym. Przy dobrej widoczności możemy zobaczyć Gorce, Beskid Niski, Sądecki, Żywiecki z Babią Górą, Pieniny, Tatry. Na polanie znajdują się ławki, na których można usiąść i delektować się tym widokiem. Zerknijcie na zdjęcia.

ZEJŚCIE, PODSUMOWANIE I MAPA

Z polany Stumorgowej wracamy z powrotem na szczyt Mogielicy, następnie tą samą drogą, którą szliśmy, wracamy do Jurkowa.

Redakcja trasygorskie.pl dziękuje Marzenie Tatarczuch za kolejny wpis. Mogielica to bardzo popularny szczyt, opisany na naszej stronie już z trzech kierunków.

Mapa wycieczki poniżej.