Wieża Widokowa w Mściwojowie

Góry i Pogórze Kaczawskie

Punkt startowy: Mściwojów parking

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Tak

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

28/04/2024

Opis

Wizyta w Wieży Widokowej w Mściwojowie

  1. Wieża otwarta jest w określonych porach dnia i miesiącach roku – uwzględnijcie to w swoich planach,
  2. Z wieży dostępna jest bardzo rozległa panorama na Pogórze Kaczawskie, Góry Wałbrzyskie i Sowie oraz Wzgórza Strzegomskie,
  3. Na wieżę prowadzą bardzo strome schody,
  4. Przy zalewie można biwakować, łowić ryby, a nawet popływać!

Kilka słów o wieży

Wieża widokowa w Mściwojowie, będąca jednym z najnowszych punktów turystycznych Dolnego Śląska, została oddana do użytku w 2015 r. Jej imponująca wysokość wynosi 25,7 metra, a solidna metalowa konstrukcja gwarantuje bezpieczeństwo i trwałość. Wieża znajduje się na Winnej Górze, która jest naturalnym wzniesieniem zapewniającym dodatkową wysokość i lepsze widoki.

Wieża jest dostępna dla zwiedzających przez większość roku, z wyłączeniem miesięcy zimowych od listopada do marca, kiedy jest zamknięta. Wiosną i jesienią (kwiecień, maj, październik) można ją odwiedzać codziennie od 8:00 do 19:00, a w okresie letnim (czerwiec — wrzesień) do godziny 21:00. Wstęp jest bezpłatny, co czyni ją idealnym celem dla rodzin, turystów i miłośników przyrody.

Wieża jest dostępna dla każdego, chociaż nie każdy da radę pokonać bardzo strome schody prowadzące na górę – to trochę jak wchodzenie po drabinie. Widzieliśmy wiele osób rezygnujących z wejścia na górę ze względu na schody właśnie.

Widoki z wieży

Widok z najwyższego punktu wieży widokowej w Mściwojowie jest niezwykle malowniczy i rozległy. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć najdalsze zakątki regionu, oddalone nawet o 60-70 km. W kierunku południowym rozciągają się Góry Wałbrzyskie z charakterystycznymi szczytami Chełmiec (851 m n.p.m.) i Trójgarb (778 m n.p.m.), a także Wzgórza Strzegomskie z najwyższym punktem Krzyżową Górą (354 m n.p.m.) oraz Pogórze Kaczawskie.

Najbardziej zachwycający widok roztacza się na pobliski zbiornik wodny, który jest centralnym punktem rekreacyjnym okolicy. Tablice informacyjne umieszczone na wieży pomagają zwiedzającym zidentyfikować poszczególne elementy krajobrazu, w tym Śnieżkę, najwyższy szczyt Karkonoszy. Zalecam jednak ostrożność, na tablicach zdarzają się błędy w oznaczeniu szczytów. Tak jest często i to nie tylko na wieży w Mściwojowie.

Zbiornik Wodny w Mściwojowie

Zbiornik wodny w Mściwojowie — Wierzbiak powstał w wyniku przegrodzenia rzeki Wierzbiak zaporą ziemną o wysokości około 7,6 metra i długości 300 metrów. Ten sztuczny zbiornik stał się popularnym miejscem wypoczynkowym, przyciągając zarówno mieszkańców, jak i turystów. Bardzo ciekawy jest system oczyszczania zbiornika. Jest to unikalny na skalę europejską system samooczyszczania wody za pomocą specjalnie utworzonych rozlewisk porośniętych filtrującą wodę roślinnością szuwarową.

Zbiornik pełni także rolę ostoi ptactwa, zarejestrowano tu występowanie aż 126 gatunków ptaków, co czyni go rajem dla ornitologów. Jest to miejsce, gdzie można zobaczyć wiele rzadkich i chronionych gatunków, co dodaje wartości edukacyjnej każdej wizycie. Na brzegach zbiornika znajdują się ławeczki i brukowana ścieżka prowadząca do wieży widokowej.

Na zbiorniku można wędkować, posiadając specjalne pozwolenie. Przy brzegu znajduje się także Harcerska Stanica Żeglarska, gdzie można wypożyczyć drobny sprzęt pływający.

Gdzie zaparkować

Dojście do wieży jest łatwe i dobrze oznakowane. Najlepiej skorzystać z parkingu przy przystani żeglarskiej, skąd prowadzi wybrukowana ścieżka prosto pod wieżę. Spacer z parkingu zajmuje około 15 minut i jest przyjemną przechadzką w otoczeniu przyrody. Przy samej ścieżce znajdują się ławki i tablice informacyjne, które dodatkowo umilają spacer.

Samochód można zostawić także z drugiej strony zbiornika wodnego, gdzie także znajdziecie mały, bezpłatny parking na kilka samochodów.

Z parkingu dojście to zaledwie pół kilometra lekkiego podejścia pod Winną Górę do wieży, a po drodze obejrzycie zaporę tworzącą zbiornik wodny.

Wieża widokowa jest częścią większego projektu ścieżki przyrodniczej w dolinie rzeki Wierzbiak, która oferuje wiele ciekawostek związanych z lokalną florą i fauną oraz geologią regionu. Warto więc zaplanować trochę więcej czasu na zwiedzanie całego obszaru, aby w pełni skorzystać z jego walorów edukacyjnych i rekreacyjnych.

Wieża widokowa w Mściwojowie to doskonały przykład, jak połączyć nowoczesną infrastrukturę turystyczną z naturalnym pięknem krajobrazu i bogatą historią regionu. To miejsce, które warto odwiedzić, aby na własne oczy przekonać się, jak wiele atrakcji kryje Dolny Śląsk.