Przełęcz Salmopolska

Beskid Śląski

Punkt startowy: Wisła Gościejów

Poziom trudności

Średnia

Długość trwania

4-6h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Nie

Data wpisu

25/04/2022

Opis

Wycieczka na Przełęcz Salmopolską i Biały Krzyż z Wisły – Gościejów.

Najważniejsze informacje w skrócie:

1) Start: Wisła Gościejów, trzeba dojechać tak daleko, jak pozwalają znaki, a następnie zaparkować przy drodze. Nie widziałem nigdzie zakazu parkowania, ani tabliczek: teren prywatny. Przez krótki kawałek trzeba podejść czarnym szlakiem, a następnie – żółtym.

2) Trasa względnie łatwa, ale nie da rady przejść z wózkiem dziecięcym. Można zabrać na szlak pieska.

3) Na Przełęczy Salmopolskiej jest sporo atrakcji, poczytajcie o nich w opisie pełnym.

4) Proponuję zejście szlakiem żółtym, a następnie zielonym. Z tym, że ja w pewnym momencie skręciłem ze szlaku zielonego na ścieżkę leśną, ponieważ chciałem skrócić trasę i nie schodzić do Wisły. Na końcu opisu jest mapa. Łatwo się z niej zorientować, w którym miejscu zszedłem ze szlaku. Oczywiście możecie pójść „tam i z powrotem” – szlakiem żółtym. Ja lubię pętle, więc nieco „kombinowałem”.

Film poniżej. Następnie zdjęcia, opis pełny i mapa.

Początek szlaku i Przełęcz Salmopolska.

Cały szlak nie nastręcza trudności, jest dosyć dobrze oznakowany i raczej mało uczęszczany. Po drodze minąłem taką chatkę umalowaną w jakieś tajemnicze napisy. Może gdyby było ciemno, to bym się nawet wystraszył…

Idziemy przez Wierch Gościejów (808 m n.p.m.) a następnie przez Smrekowiec (835 m n.p.m.), terenem raczej zalesionym. Lepsze widoki zaczynają się dopiero później i można zacząć podziwiać widoki Beskidu Śląskiego i Beskidu Śląsko – Morawskiego.

Kilka zdjęć poniżej.

Przełęcz Salmopolska początek szlaku z Brennej
Przełęcz Salmopolska - domek na szlaku żółtym z Brennej
Przełęcz Salmopolska z Brennej - widoki

Przełęcz Salmopolska i Biały Krzyż – atrakcje.

Po mniej więcej dwóch godzinach marszu docieramy do Przełęczy Salmopolskiej (934 m n.p.m). W końcowej fazie trzeba przejść przez dosyć ruchliwą trasę numer 942. Przebiega nią droga wojewódzka z Wisły do Szczyrku, jest to druga najwyższa przełęcz w Beskidzie Śląskim, po Przełęczy Krowiarki.

Na szczycie atrakcji nie brakuje. Jest sporo knajpek, wyciąg narciarski, słynny Biały Krzyż, poświęcony przez Jana Pawła II. Warto dodać, że w pobliżu przełęczy znajduje się Jaskinia Salmopolska, jednak nie jest ona udostępniona do zwiedzania. Można stąd pójść m.in. na Kotarz, Klimczok, Magurkę Wiślańską czy Baranią Górę.

Ja jednak zdecydowałem się na zejście.

Kilka zdjęć ze szczytu poniżej.

Wyciąg na Przełęczy Salmopolskiej
Przełęcz Salmopolska - rozejście szlaków
Przełęcz Salmopolska z Brennej - szlak żółty - widoki

Zejście z Przełęczy Salmopolskiej do Wisły Gościejów – skrót poza szlakiem, zdjęcia i mapa.

Zejście z Przełęczy Salmopolskiej zacząłem szlakiem żółtym, ale na Smrekowcu odbiłem na szlak zielony. Mogłem zejść do centrum Wisły i wracać następnie do Wisły Gościejów, gdzie pozostawiłem pojazd, niemniej zdecydowałem się postąpić inaczej. Przed Czupelem (lub Czuplem, jak kto woli) odbiłem na polną drogę, którą, wzdłuż potoku bez nazwy doszedłem do parkingu. Ścieżka jest najzupełniej legalna, nie ma na niej jakiś większych barier i przeszkód do pokonania, a skraca ona zejście o 2-3 kilometry. Polecam wyjście i zejście proponowanym przeze mnie wariantem.

Jest to szlak dla turystów nie lubiących tłumów na szlaku, ale lubiących dotrzeć do jakiegoś schroniska. Tak właśnie tu jest. Trasa oferuje widoki m.in. na Czantorię i Skrzyczne oraz wiele innych szczytów.

Mapa poniżej.