Wieża widokowa na Radogoście

Góry i Pogórze Kaczawskie

Punkt startowy: Kłonice

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

04/06/2023

Opis

Wieża widokowa na wzgórzu Radogost

  1. Poziom trudności: łatwa. Trasa w formie pętli,
  2. Czas trwania: ok. 1, dystans ok. 2,5 km,
  3. Trasa niedostępna dla wózków, małe dzieci poradzą sobie,
  4. Rower – tak.
  5. Pies – tak.

Zabytki Pogórza Kaczawskiego

Pogórze Kaczawskie leży na Dolnym Śląsku, jest granicznym obszarem Sudetów. Na Pogórzu Kaczawskim nie spotkamy wysokich gór, a raczej delikatne wzniesienia.Dość dodać, że najwyższym szczytem Pogórza Kaczawskiego jest mierząca jedynie 501 m n.p.m. Ostrzyca Proboszczowicka.

Pogórze Kaczawskie jest niezwykłym rejonem. Przez jednych docenianym za niezwykłe zabytki i historię, dla innych zwanym Krainą Wygasłych Wulkanów.

Z cennych zabytków architektury należy koniecznie wymienić (a także odwiedzić):

– drewniany kościół pokoju w Jaworze,

– neogotycki Zamek Grodziec wzniesiony na wzgórzu o tej samej nazwie,

– ruiny średniowiecznego Zamku Bolków,

– a także zabytki mniejszych miasteczek i wsi położonych na Pogórzu Kaczawskim.

Kraina Wygasłych Wulkanów

Na Pogórzu Kaczawskim interesujące i ciekawe miejsca czają się na każdym kroku. Byliśmy już na szczycie polskiej Fuijyamy – Ostrzycy Proboszczowskiej, a także w najgłębszych miejscach Wąwozu Myśliborskiego. Podziwialiśmy zastygnięte w bazalcie Organy Myśliborskie. Czas na kolejne wyzwania.

Nie może zabraknąć w naszych opisach fantastycznych tras na wieże widokowe Pogórza i Gór Kaczawskich. Wież widokowych na Kaczawach jest wiele, dużo zostało zbudowanych lata temu z lokalnego kamiennego surowca.

Taką wieżą jest ta zlokalizowana na wzniesieniu o tajemniczej nazwie Radogost.

Wzniesienie Radogost ( 398 m n.p.m.) położone jest na terenie Parku Krajobrazowego Chełmy, w południowo-wschodniej części Pogórza Kaczawskiego.

Radogost jest wzgórzem typowo powulkanicznym, ma kształt ściętego stożka, charakterystyczne strome północne i wschodnie zbocza i wyraźnie zaznaczony wierzchołek. Wzniesienie ma niezwykle bogatą i zróżnicowaną budowę geologiczną – tworzą je różne skały pochodzenia wulkanicznego. Gdzieniegdzie na Radogoście można zauważyć skalne rumowiska.

A skąd ta tajemniczo brzmiąca nazwa Radogost

Radogost to według starosłowiańskich wierzeń bóg plemion Słowian. Świątynia kultu Radogosta znajdowała się w Radogoszczy. Niektórzy badacze dawnych Prasłowian uważają, że Radogost to alternatywne imię dla boga słońca – Swarożyca. Zdania naukowców są w tej sprawie podzielone. Nie mniej jednak Radogost jest nawiązaniem do prasłowiańskich wierzeń.

Na szczycie wzniesienia znajduje się wieża z granitu i cegły. Wieża została zbudowana w końcówce XIX w., dokładnie w 1893 r. w stylu pseudogotyckim. Budowla ma wysokość 22 metrów. Na szczycie wieży widokowej znajduje się taras ze wspaniałymi widokami – o czym za chwilę.

Wieża widokowa została wyremontowana w latach 90 – tych XX w., obecnie widać, że potrzebny byłby kolejny remont.

Jak dojść do wieży widokowej na Radogoście

Samochód można zostawić na niewielkim, darmowym parkingu w niedużej wsi Kłonice. Parking znajduje się tuż pod wzniesieniem Radogost i prowadzą do niego drogowskazy. Na wszelki wypadek podaję współrzędne google maps: 50.99937781489145, 16.136965751154193 (Parking Kłonickie Ścieżki)

Od parkingu można wybrać dowolny kierunek zgodnie z czerwonymi szlakówkami, gdyż trasa do Radogostu ma formę pętli. My poszliśmy od parkingu w prawo, najpierw szerszą drogą leśna wzdłuż kilku domów. Po chwili weszliśmy do lasu i zaczęliśmy podejście. Droga do szczytu wzniesienia Radogost jest bardzo krótka, ale ze względu na powulkaniczne ukształtowanie jest także trochę stroma.

Od parkingu idziemy szlakiem koloru czerwonego. Ścieżka prowadzi w lesie – wzgórze jest porośnięte dość gęstym lasem mieszanym. W upalny dzień, a taki nam się trafił, jest to chwila potrzebnej ochłody. Po kilkunastu minutach zza drzew wyłania się sylwetka niewielkiej, ale dość ładnej kamiennej, czerwonej wieży widokowej.

Na szczycie wzniesienia Radogost znajduje się polana, widzieliśmy także kosze na śmieci (!). Na polanie w okolicy wieży można zaplanować piknik.

Wieża widokowa na Radogoście

Do tarasu widokowego na wieży widokowej na Radogoście prowadzą kamienne, kręte schody. Warto pokonać te kilkadziesiąt stopni. Widoki z wieży są przecudne!

Z wieży mamy panoramę 360° na Sudety, Przedgórze Sudeckie, Wzgórza Trzebnickie i Równinę Wrocławską. Na pierwszym planie oczywiście najokazalej prezentują się Góry i Pogórze Kaczawskie, jesteśmy w sercu Kaczaw. Nam udało się dostrzec nie tylko Karkonosze, ale i dość dokładnie było widać Śnieżkę!

Po zejściu ze szczytu można odpocząć przy drewnianej wiacie, na polanie u stóp wzniesienia Radogost.

Pałac Kłonice

A przy okazji wycieczki do wieży widokowej na Radogoście, warto podejść lub podjechać do centrum wsi Kłonice, gdzie znajduje się przepiękny Pałac. Pałac Kłonice to właściwie zespół Pałacowy, który został wybudowany w XVI w. W skład pałacowych włości wchodzą: park; folwark: stajnia z wozownią, obora, chlewnia, spichrz, oficyna mieszkalna. Obecnie Pałac jest własnością prywatną, widoczne są zaawansowane prace restauratorskie. Nie ma możliwości zwiedzania, warto jednak obejrzeć tę budowę z zewnątrz.