Radziejowa z Obidzy

Beskid Sądecki

Punkt startowy: Obidza

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

2-4h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

29/11/2021

Opis

To kolejny opis Gosi Gamracy, której dziękujemy za wkład w tworzenie strony. Mamy już opis wejścia na Radziejową, ale z Białej Wody. Tym razem czas na jesienną wycieczkę z Obidzy.

W skrócie:

Jest to opis najkrótszej trasy prowadzącej na Radziejową, która jest najwyższym szczytem Beskidu Sądeckiego, trasa nie jest wymagająca. Nazwa tego szczytu prawdopodobnie pochodzi od nazwiska lub przydomku Radziej, należy on do Korony Gór Polskich.

Opis skrócony:

  • Start: parking pod Obidzą
  • Jest możliwośc pójścia z psem
  • Trasa łatwa, zajmuje 4 godz, suma podejść wynosi 591 m, długość trasy 10,9 km
  • Brak możliwości przejechania wózkiem dziecięcym, trasa nadaje się dla dzieci
  • Możliwości przejechania rowerem
  • Przebieg trasy znajduje się pod opisem i zdjęciami, na trasie znajduje się wieża widokowa

Opis pełny:

Trasę na Radziejową rozpoczęliśmy z darmowego parkingu pod Obidzą obok MOR-u (Miejsca Obsługi Rowerów), na parkingu znajduje się wiata turystyczna. Początkowo kierowaliśmy się czerwonym szlakiem, który od parkingu prowadzi po betonowych płytach dość mocno pod górę. Dalej mijamy przysiółek Obidzę, niestety początek trasy prowadzi przez asfalt. Po dojściu na Przełęcz Gromadzką do wyboru mamy zielony szlak skręcający w lewo, który prowadzi na Eliaszówkę, na której znajduje się wieża widokowa oraz czerwony prowadzący na Radziejową.

Idąc dalej doszliśmy na Polanę Litawcową, która sama prosi się o to aby przysiąść tam chociaż na chwilę i napawać się widokiem na Tatry oraz Pieniny. Na Przełęczy Obidza zmienimy szlak z czerwonego na niebieski i kierujemy się w stronę Wielkiego Rogacza i w tym miejscu rozpocznie się odczuwalne podejście pod górę. Po drodze miniemy ogromny kamień z metalowym krzyżem, następnie będziemy przechodzić pod Wielkim Rogaczem. Nie prowadzi na niego żaden szlak, ale bez problemu można się udać na jego szczyt, ponieważ trasa jest wydeptana. Po chwili zaczynamy wchodzić pod górę, trzeba przyznać, że jest to mocne podejście. Naszym oczom ukazuje się Radziejowa, dochodzimy do Przełęczy Żłobki i tutaj zaczyna się nasze ostatnie dość wymagające podejście.

Po dojściu na Radziejową (1266 m.n.p.m.) na szczycie czeka na nas wieża widokowa, kamienny obelisk, pomnik 1000-lecia Polski, tablica informacyjna, pieczątka oraz ławeczki i miejsce na ognisko. Wieża widokowa została oddana do użytku turystom w 2020 r. i ma około 22 m wysokości, na samej górze znajduje się zadaszona platforma widokowa, dzięki której można podziwiać Tatry, Pieniny, Babią Górę, Gorce, Beskid Wyspowy oraz Sądecki. Pierwotna wieża widokowa miała 20 m wysokości i była zbudowana również z drewna, powstała w 2006 r., niestety  w 2010 r. uległa uszkodzeniu  a w 2017 r. ze względu na zły stan techniczny została rozebrana. Uwagę zwraca skrzyneczka na pieczątkę, która znajduje się na tablicy informacyjnej na prawej belce, ktoś wykorzystał metalowe pudełko po męskiej wodzie kolońskiej i umiejscowił tam pieczątkę.

Poniżej wieża widokowa na Radziejowej.

 

Polana Litawcowa i widok na Tatry.

 

W drodze na Wielkie Rogacze.

 

Widok na Radziejową.

 

Mapa wycieczki.