Rogowiec

Góry Kamienne

Punkt startowy: Schronisko Andrzejówka

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

2-4h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

18/06/2022

Opis

Z Andrzejówki do ruin Zamku Rogowiec przez Skalną Bramę.

 

Wycieczka w skrócie:

  1. Poziom trudności: łatwa. Trasa w formie pętli.
  2. Czas trwania: ok. 4 h, dystans ok. 10 km.
  3. Trasa niedostępna dla wózków.
  4. Rower – tak.
  5. Pies – tak.

Wstęp.

W XIII wieku na szczycie góry Rogowiec (870 m n.p.m.) z rozkazu księcia Bolka Świdnickiego został zbudowany zamek warowny. Kamienna budowla miała za zadanie obronę granic księstwa i ochronę ważnych szlaków handlowych. Zamek w czasie wojny husyckiej dostał się w niewolę, został zniszczony i nigdy już nie wrócił do świetności.

Start wycieczki do ruin Zamku Rogowiec ma miejsce przy Schronisku Andrzejówka. Tego miejsca chyba nie trzeba przedstawiać, każdy, kto chodzi po Górach Kamiennych, zna to miejsce. Schronisko Andrzejówka znajduje się w Rybnicy Leśnej, dostać się tu można nie tylko własnym samochodem lub pieszo, ale i komunikacją miejską z Wałbrzycha. Przy zabudowaniach znajduje się wielki, bezpłatny parking.

 

Początek szlaku, Przełęcz pod Turzyną i Skalna Brama.

Do Zamku Rogowiec z Andrzejówki można dojść różnymi szlakami. My wybraliśmy szlak łączony niebiesko-czerwony. Trochę zaskoczył nas początek szlaku, ścieżka idzie przez łąkę, a w pewnym momencie przechodzi przez płotek…

Najpierw jednak trzeba dojść asfaltową drogą w okolice wyciągów narciarskich. Widzimy pierwsze oznaczenia szlaku koloru niebieskiego i czerwonego, podążamy za szlakówkami i po chwili chowamy się w lesie. Dla nas to wybawienie, dzień był naprawdę gorący.

Na Przełęczy pod Turzyną szlaki rozdzielają się, my wybraliśmy wariant czerwony. Idziemy tym szlakiem w kierunku szczytu Turzyna (890 m n.p.m.), który tak naprawdę mimo oznaczeń jest kilka metrów dalej.

Na rozdrożu Pod Turzyną łączą się trzy szlaki: niebieski, czerwony i żółty i takim trójkolorowym szlakiem podążamy do pięknej Skalnej Bramy. Po drodze mamy jeszcze szczyt Jeleńca (902 m n.p.m.). Mijane po drodze szczyty są zupełnie niewidokowe, jedynie prześwity pomiędzy drzewami dają okazję do oglądania panoram.

W końcu docieramy do Skalnej Bramy – faktycznie skały formują się po obu stronach ścieżki na kształt bramy. Przy Skalnej Bramie jest węzeł szlaków, tablica pamiątkowa oraz krzyż i punkt widokowy. Z tego miejsca doskonale widać Głuszycę, Góry Wałbrzyskie, a także Góry Sowie.

 

Ruiny Zamku Rogowiec, mapa, podsumowanie i zdjęcia.

Od Skalnej Bramy do Zamku Rogowiec podejście nie jest specjalnie długie, ale bardzo strome i niewygodne przez luźne kamienie i korzenie drzew. Ale pamiętajmy – to są Góry Kamienne, nie jest wysoko, ale za to stromo…

Z ruin Zamku widoki są przepiękne – od Rybnicy Leśnej, przez Pasmo Dzikowca i Chełmca, po Rudawy Janowickie na horyzoncie.

Powrót do Schroniska szlakiem niebieskim jest bardzo przyjemny, droga jest szeroka, szutrowa. Ta trasa jest przepiękna, jeżeli dodatkowo pogoda sprzyja – jest szansa na wspaniałe panoramy!

Redakcja trasygorskie.pl dziękuje Basi Grzelczak za wpis, który można określić tylko jednym słowem: SZTOS!

 

 

Początek szlaku na Rogowiec.

Skalna Brama.

Szczyt Turzyna.

Jeleniec.

Widok z Rogowca i ruiny Zamku Rogowiec.

Droga powrotna z Rogowca.