Równica

Beskid Śląski

Punkt startowy: Wieś Żarnowiec, ulica Żarnowiec, parking przy kaplicy

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

2-4h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

29/12/2022

Opis

Wycieczka na Równicę (885 m n.p.m.) ze wsi Żarnowiec, znajdującej się obok Górek Małych, w skrócie:

1) Szlak łatwy, jest może jedno bardziej strome podejście, ale krótkie. Uważam, że dzieci spokojnie dadzą radę podejść.

2) Początkowo szlak jest czarny, ale szybko zmienia się na żółty. Trasa tam i z powrotem.

3) Największe atrakcje są oczywiście pod Równicą (Gościniec Równica), sam szlak oferuje przede wszystkim przepiękne widoki.

4) Trasa ma niecałe 10 kilometrów długości, około 600 metrów w górę i w dół.

Opis pełny

Równica w Beskidzie Śląskim to bardzo popularny szczyt. Popularność zawdzięcza ona wielu atrakcjom, jakie można napotkać na Gościńcu Równica, znajdującym się nieco pod samym jej szczytem, na wysokości 785 m n.p.m.

Są tam więc knajpy, jest schronisko, które powstało w 1927 roku, place zabaw. Można także podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na Beskidy: Śląski i Śląsko – Morawski. Na Równicę można wjechać samochodem, od strony Ustronia. W samym Ustroniu jest sporo atrakcji na lub w pobliżu szlaku na Równicę m.in. park linowy, strzelnica czy nawet tor saneczkowy.

Na naszej stronie jest już opisanych kilka wariantów wejścia:

z Brennej. Tu opisane jest piękne jesienne podejście, dosyć długie, w formie pętli.

z Ustronia. Najkrótsze podejście, dosyć strome, w późno-jesiennej scenerii.

Start wycieczki, widoki

Miałem mały problem z tym, żeby dokładnie zlokalizować, skąd wystartowałem. W końcu doszedłem do wniosku, że była to wieś Żarnowiec, obok Górek Małych. Ulica nazywa się Żarnowiec, a w pobliżu skrzyżowania z ulicą o nazwie… do Warszawy jest ładna kapliczka, przy której można zaparkować.

Od razu napiszę, że miejsca do parkowania jest mało. Dobrze, że parkując tam nie wiedziałem, że jestem tak blisko ulicy „do Warszawy”, bo to był kierunek, w którym na pewno nie chciałem się udawać.

Wracając do szlaku, początkowo wiedzie on leśną drogą, a następnie skręca (tu zaczyna się żółty szlak). Nie przestraszcie się, na początku jest dosyć stromo.

Ale potem…. widoki są przepiękne. Widać Błatnią, Klimczok, Kotarz i wiele innych szczytów. Po drodze minąłem Liptowski Groń (745 m n.p.m.), przy szlaku jest strzałka wskazująca, gdzie na niego pójść, niemniej tym razem tam nie podążyłem, Zerknijcie na kilka zdjęć z tej części wycieczki.

Szczyt Równicy, podsumowanie

Sam szczyt Równicy nie oferuje wielkich atrakcji, jest zalesiony, dominują buki, choć są także inne gatunki drzew.

Aby dojść do Gościńca, trzebna zejść około 500 metrów. Co ciekawe, zwykle, aby dostać się na Równicę, trzeba najpierw przejść obok knajp i schroniska, a opisane tu podejście znajduje się z drugiej strony. 

Ogólnie ten wariant podobał mi się bardzo i serdecznie go Wam polecam. Choć był to grudzień, to trafiłem na ładną pogodę, co pozwoliło mi obejrzeć piękne widoki. Warto wypróbować to podejście, jeśli chcecie uniknąć zgiełku i tłumów.

Zerknijcie na zdjęcia i mapę.