Rudnik

Rudawy Janowickie

Punkt startowy: Przełęcz Kowarska

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Tak

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

27/07/2021

Opis

Wędrówka na Rudnik

  1. Trasa łatwa, Rudnik znajduje się w Rudawach Janowickich na wysokości 853 m.,
  2. Można pójść z psem, dzieckiem w nosidełku, można wjechać na rowerze,
  3. Start: Przełęcz Kowarska, jest bezpłatny parking, należy się kierować żółtym szlakiem,
  4. Trasa zajmuje zaledwie pół godziny w jedną stronę, pewnie więc można się spokojnie wyrobić w godzinę z całą. Z tego wniosek, że warto ją połączyć z jakąś inną wycieczką, np. na pobliską Wilkowyję.

Mało znane Rudawy Janowickie

Leżące w Sudetach Zachodnich Rudawy Janowickie to jedno z mniej uczęszczanych pasm górskich w Polsce. Choć nie dorównują popularnością Karkonoszom, to jednak przyciągają turystów poszukujących spokoju, ciszy i malowniczych krajobrazów. Trasy w Rudawach Janowickich są ciekawe, występują tu granitowe formacje skalne, znajdziecie także ruiny zamku Bolczów, kilka świetnych punktów widokowych, a nawet Kolorowe Jeziorka. Wśród licznych szlaków i szczytów tego pasma, warto zwrócić uwagę na Rudnik – niewysoki, ale interesujący szczyt, który idealnie nadaje się na krótki, relaksujący spacer.

Przełęcz Kowarska

Nasza wędrówka rozpoczyna się na Przełęczy Kowarskiej, położonej na wysokości 727 m n.p.m., która stanowi granicę między Karkonoszami a Rudawami Janowickimi. To dogodne miejsce na rozpoczęcie wielu górskich wypraw, między innymi na Rudnik. Przełęcz Kowarska oferuje bezpłatny parking, co jest dużym atutem dla zmotoryzowanych turystów.

Z Przełęczy Kowarskiej wyruszamy na żółty szlak turystyczny, który łagodnie pnie się w górę. Trasa ta jest łatwa i dostępna dla każdego – można ją pokonać pieszo, z psem, a także z dzieckiem w nosidełku czy na rowerze. Już od początku szlaku otwierają się przed nami piękne widoki na otaczające nas pasma górskie, co jest przedsmakiem tego, co czeka na nas na szczycie.

Rudnik

Wznoszący się na wysokość 853 m n.p.m. Rudnik jest najniższym szczytem w głównym grzbiecie Rudaw Janowickich. Trasa na jego szczyt zajmuje zaledwie pół godziny w jedną stronę, co czyni ją idealną na krótką, relaksującą wycieczkę. Można również połączyć tę wędrówkę z innymi szlakami w okolicy, na przykład z wyprawą na Wilkowyję.

Szlak na Rudnik prowadzi nas przez malowniczy las, a teren łagodnie się wznosi. W trakcie wędrówki mijamy miejsca, z których można podziwiać piękne widoki na Góry Wałbrzyskie, Kamienne i Kotlinę Jeleniogórską. Mimo że trasa nie oferuje spektakularnych wyzwań, to jednak jest bardzo przyjemna i relaksująca.

Tuż przed dotarciem na szczyt, szlak prowadzi przez polanę widokową, gdzie można odpocząć na ławeczkach, rozkoszując się panoramą gór. Jest to również doskonałe miejsce na małe ognisko, co czyni tę trasę jeszcze bardziej atrakcyjną dla rodzin z dziećmi.

Na Szczycie Rudnika

Po około 30 minutach spokojnego marszu docieramy na szczyt Rudnika. Choć nie jest on wysoki, to oferuje przepiękne widoki, które z pewnością wynagrodzą włożony wysiłek. Na szczycie znajduje się tablica informacyjna, która przybliża nam historię tego miejsca – to właśnie tutaj, na Rudniku, odkryto pierwsze złoża rudy żelaza, co dało początek historii Kowar.

Szczyt Rudnika to także doskonały punkt widokowy na okoliczne pasma górskie. Możemy stąd podziwiać panoramę na Kowary, Kotlinę Jeleniogórską, a także na bardziej oddalone Rudawy Janowickie i Góry Kaczawskie. Na wierzchołku znajdują się również ławeczki, co pozwala na dłuższy odpoczynek i cieszenie się pięknymi widokami.

Droga powrotna z Rudnika prowadzi tą samą trasą, co wejście, co sprawia, że cała wycieczka trwa nieco ponad godzinę. Jest to więc idealna trasa na krótką wycieczkę, którą można zakończyć piknikiem na Przełęczy Kowarskiej. Jeśli jednak macie ochotę na więcej górskich wrażeń, można połączyć tę wycieczkę z innymi szlakami w Rudawach Janowickich, na przykład z wyprawą na Skalnik – najwyższy szczyt Rudaw, lub Wilkowyję.

Opis pochodzi od Patrycji i Artura (blog: https://pamnaszlaku.blogspot.com/), którzy wraz z pieskiem Czakim chodzą po górach i opisują swoje wrażenia, a jednocześnie zgadzają się na przekazanie relacji na trasygorskie.pl. To skutkuje każdorazowo wpłatą na cele charytatywne. DZIĘKUJEMY ZA WIELKIE WSPARCIE.