Wycieczka na Sidorovo (1099 m n.p.m.) w paśmie Wielkiej Fatry z miejscowości Rużomberok.
W skrócie:
- Start: Rużomberok, okolice ulicy: Nameste A.Hlinku. Jest tam niewielki, bezpłatny parking przed samym zakazem wjazdu. Więcej w opisie pełnym.
- Trasa ma niecałe 11 kilometrów, 719 metrów wspinaczki – zwłaszcza podejście pod samo Sidorovo jest ostre i strome.
- Na górze jest przepiękny widok na Małą Fatrę i Tatry a także na wieś Vlkoliniec, która jest wpisana na listę UNESCO.
- Początek odbywa się szlakiem czerwonym, później, od Kalvarii (612 m n.p.m.) niebieskim a następnie żółtym. Powrót – szlakiem czerwonym.
- Na szlak można zabrać psa. Po drodze nie ma schroniska.
Polecam poniższy film, następnie – opis pełny, zdjęcia oraz mapa.
Początek szlaku, Kalvaria, Vlkolińskie luky, Vlkolin.
Po atrakcjach Małej Fatry i długiej wycieczce na Velky Krywań, przyszła pora na mniejsze wyzwanie – Sidorovo. Początkowo myśleliśmy, że samochodem da się podjechać niemal do wejścia na szlak, ale ok. 1 kilometra przed nim powstrzymał nas zakaz wjazdu. Poszliśmy więc nieco ponad kilometr asfaltem, a następnie za Kalvarią szlak skręcił na zalesioną ścieżkę. Skręt jest przy tablicy: Razceste pod Kalvariou. Ścieżką poruszamy się wzdłuż drogi, przez nieco ponad kilometr do miejsca nazywającego się Vlkolińskie luky. Vlkolin to znajdująca się nieopodal niewielka wieś, w której zachowały się chaty i obejścia gospodarcze typowe dla słowackiej dawnej zabudowy. Dzięki temu wieś została wpisana na listę UNESCO. My do niej nie poszliśmy, ponieważ naszym celem było Sidorovo.
Kilka zdjęć z tego odcinka szlaku poniżej.
Podejście pod Sidorovo i widok z tarasu widokowego.
Przy Sedle pod Sidorovom (860 m n.p.m.) zaczyna się prawdziwe podejście. Przypominało mi ono Lackową w Beskidzie Niskim, albo podejście pod Waligórę w Górach Kamiennych od strony Andrzejówki. Ostro, mocno pod górę. Tylko, że tu, na Wielkiej Fatrze jest nieco bardziej skaliście. Widok z Sidorova wynagradza jednak wszelkie trudy. Trafiliśmy na przepiękną pogodę, w oddali widać było tatrzańskie szczyty, m.in. Gerlach, Bystrą czy Miedziane a także takie górki jak Sivy Vrch, Banikov i wiele innych. Chciało się tam zostać na długo, ale niestety – trzeba było zbierać się do zejścia.
Zdjęcia z podejścia i szczytu poniżej.
Zejście z Sidorova do Rużomberoka, podsumowanie i mapa.
Zejście jest łagodne i przyjemne. Są atrakcje dla wielbicieli skałek – mijamy kilka dużych głazów po drodze. W końcówce szlaku widać Rużomberok, a szlak kończy się przy ładnym kościółku.
Polecam tą wycieczkę, nam zajęła około 5 godzin, bo szliśmy wolno i leniwie, non stop odpoczywając, kontemplując piękno słowackich gór oraz widoki.
Zdjęcia i mapka poniżej.