Waligóra

Góry Kamienne

Punkt startowy: Schronisko PTTK Andrzejówka

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Nie

Data wpisu

03/10/2021

Opis

Waligóra – najwyższy szczyt Gór Kamiennych

  1. Trasa nie jest łatwa, chociaż bardzo krótka, podejście potrafi bardzo zmęczyć,
  2. Waligóra (933 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Gór Kamiennych, zalicza się więc do Korony Gór Polski,
  3. Trasa zaczyna się przy Schronisku Andrzejówka, do którego można dojechać samochodem, a nawet autobusem miejskim z Wałbrzycha,
  4. Nie liczcie na widoki ze szczytu, ale po drodze w Przełęczy Trzech Dolin jest punkt widokowy.

 

Z nadzieją na piękne widoki – Waligóra

Waligóra, majestatyczna i pełna uroku, wznosi się na wysokość 933 m n.p.m., będąc nie tylko najwyższym szczytem Gór Kamiennych, ale także kluczowym punktem dla wielu miłośników górskich wędrówek. Znajdująca się w południowo-zachodniej Polsce, na Dolnym Śląsku w sercu Gór Kamiennych, Waligóra przyciąga zarówno doświadczonych wędrowców, jak i rodziny szukające spokojniejszych tras. Waligóra to szczyt dobrze znany, także tym, którzy zdobywają „Koronę Gór Polski. Znajduje się w wykazie szczytów do odznaki. Jako że Waligóra jest najwyższym szczytem Gór Kamiennych, każdy przyszły zdobywca liczy nie tylko na zdobycie szczytu, ale i piękne widoki. I chociaż osoby, które ją zdobyły, otwarcie mówią, że na górze ciekawych widoków nie ma, to i tak każdy miłośnik gór chce się o tym przekonać sam.

Gdzie zacząć wędrówkę na Waligórę

Początek naszej wędrówki jest przy Schronisku PTTK Andrzejówka, które jest idealnym miejscem na krótki odpoczynek przed lub po zdobyciu szczytu. Schronisko Andrzejówka oferuje nie tylko noclegi, ale także możliwość skosztowania lokalnych specjałów kuchni górskiej. Parking przy schronisku jest bezpłatny i może pomieścić kilkadziesiąt samochodów, co czyni go doskonałym punktem startowym dla naszej przygody.

Jak zdobyć najwyższy szczyt Gór Kamiennych

Przed nami 23-minutowy spacer, chociaż… Spacerem bym tego nie nazwała! To wejście pod górę (naprawdę ściana straszna) jest bardzo ciężkie, z licznymi wystającymi kamieniami, korzeniami drzew, śliską ścieżką leśną. Są tacy, którzy zdobywają Waligórę (akurat tym szlakiem) z małymi dziećmi, chociaż moim zdaniem przyjemności nie ma w tym żadnej, bo martwisz się, czy dziecko nie skręci kostki. Oczywiście inaczej sytuacja wygląda w słoneczny, piękny dzień, kiedy szlak jest suchy, a dziecko odpowiednio przygotowane do takiego podejścia. Wtedy możemy czerpać przyjemność z takiego wejścia.

Znajdujemy się na Przełęczy Trzech Dolin i kierujemy się na żółty szlak, do którego dojście zajmie kilka minut. Przed wejściem do lasu szlak jest bardzo dobrze oznaczony, a ścieżka wydeptana. Zostaje nam kilkanaście minut ostrej walki ze sobą. Po drodze mijamy ludzi albo uśmiechniętych i zadowolonych z siebie, którzy idą w dół, albo tych „dyszących” tak jak ja.

Czy na szczycie Waligóry znajdziemy piękne widoki

Na szczycie czekają na nas dwie atrakcje… Znajduje się tu zwykła tabliczka z oznaczeniem szczytu oraz szlakówkami i drogowskazami, oraz druga tablica, kamienna z nazwą szczytu i oznaczeniem wysokości.

Czy znajdziemy tu panoramy? Na piękne widoki raczej nie mamy co liczyć (chyba że będziemy schodzili innym szlakiem). Ja jednak decyduję się na powrót żółtym i udaję się na pyszną kawę do „Andrzejówki”.

W okolicy Przełęczy Trzech Dolin znajduje się punkt widokowy. Moje dzieci były zachwycone tym spacerkiem i widokami. O tym, jak tam dotrzeć opowiem następnym razem.

Wiele dróg na Waligórę

Na ten najwyższy szczyt Gór Kamiennych można wybrać się także mniej wymagającą, jednak nieco dłuższą trasą. Jest opcja przejścia na Waligórę z Sokołowska, zahaczając po drodze o 3 szczyty – Włostową, Kostrzynę i Suchawę, jest to dłuższa wycieczka. Na Waligórę można podejść także łagodniejszym szlakiem niebieskim przez Rozdroże pod Waligórą, a także leśnymi ścieżkami gdzie natraficie po drodze na ruiny starej owczarni będące częścią leśnej rezydencji Hochbergów. Ale to już zupełnie inna opowieść…