Z Gór Stołowych w Góry Bystrzyckie

Góry Bystrzyckie

Punkt startowy: Szczytna dworzec PKP

Poziom trudności

Średnia

Długość trwania

ponad 6h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

08/06/2024

Opis

Z Gór Stołowych w Góry Bystrzyckie

  1. Długa trasa wycieczki zakończona noclegiem w Chatce SKPS,
  2. Trasa prowadzi przez granicę pomiędzy pasmami Gór Stołowych i Bystrzyckich,
  3. Na trasie dwie fantastyczne dolnośląskie miejscowości – Szczytna i Polanica-Zdrój,
  4. Mimo ponad 24 km, trasa nie jest wymagająca.

Zamek w Szczytnej

Wycieczkę rozpoczynamy w malowniczej miejscowości Szczytna, położonej u stóp Gór Stołowych. Znajduje się tu Zamek Leśna Skała, zbudowany na Szczytniku (589 m n.p.m.), najwyższym wzniesieniu okolic. Zamek ten, wzniesiony w latach 1831-1837 przez hrabiego Leopolda von Hochberga, stanowi doskonały przykład neogotyckiej architektury. Zamek, zbudowany na wzór średniowiecznej warowni, posiada czworoboczną konstrukcję z czterema wieżami, z których jedna ma kształt cylindra. Oprócz architektury, warto zwrócić uwagę na malownicze położenie zamku oraz punkt widokowy, z którego rozpościera się panorama na Obniżenie Dusznickie.

Po krótkiej przerwie na zamkowym dziedzińcu ruszamy w dalszą drogę, kierując się w stronę granicy Gór Stołowych i Bystrzyckich. Trasa początkowo prowadzi wzdłuż leśnego szlaku wspinaczkowego, gdzie napotykamy fantazyjne piaskowcowe formacje skalne.

Granica Gór Stołowych i Bystrzyckich

Kontynuując naszą wycieczkę, docieramy do granicy pomiędzy Górami Stołowymi a Bystrzyckimi. To miejsce, gdzie można zauważyć wyraźne różnice w krajobrazie i budowie geologicznej obu pasm górskich. Góry Stołowe, z charakterystycznymi piaskowcowymi formacjami skalnymi i płaskimi szczytami, ustępują tu miejsca bardziej zalesionym i zaokrąglonym wzgórzom Gór Bystrzyckich.

Przechodząc przez tę granicę, mijamy wiele interesujących miejsc, w tym przełomowy odcinek doliny Bystrzycy Dusznickiej, znany jako Piekielna Dolina. To jedno z najbardziej malowniczych miejsc na naszej trasie, gdzie rzeka wyżłobiła w piaskowcach głęboką dolinę, tworząc strome zbocza pokryte blokami skalnymi.

Jeszcze ostatni rzut oka na nieodległe już szczyty Gór Bystrzyckich. Jednym z punktów widokowych na trasie jest wyjście do kamieniołomu piaskowca Szczytna. Chociaż tu trzeba bardzo uważać, ściany kamieniołomy są strome i bardzo wysokie.

Drugim dobrym punktem widokowym jest szczyt Garncarz (460 m n.p.m.) – jest to skalna wychodnia, skąd widoki są naprawdę znakomite.

Piekielna Dolina – Przełom Bystrzycy Dusznickiej

Piekielna Dolina to spektakularny przełom Bystrzycy Dusznickiej pomiędzy Szczytną a Polanicą-Zdrój. Dolina ta została wypreparowana w górnokredowych piaskowcach ciosowych i charakteryzuje się stromymi zboczami oraz licznymi blokami piaskowca. Przez dno doliny płynie Bystrzyca Dusznicka, a wzdłuż niej biegnie droga bita oraz linia kolejowa, które kilkakrotnie się przecinają.

Piekielna Dolina to również obszar sieci Natura 2000, co świadczy o jego znaczeniu przyrodniczym. Wędrując przez tę dolinę, możemy podziwiać unikalne formacje skalne, reliktowy bór sosnowy oraz bogactwo flory i fauny. To miejsce, gdzie można poczuć bliskość dzikiej przyrody i zrelaksować się w jej otoczeniu.

Polanica-Zdrój

Po wyjściu z Piekielnej Doliny docieramy do Polanicy-Zdrój, jednego z najbardziej znanych uzdrowisk Dolnego Śląska. Polanica-Zdrój, położona w dolinie Bystrzycy Dusznickiej, słynie ze swoich źródeł mineralnych i pięknych parków. To doskonałe miejsce na krótki odpoczynek przed dalszą wędrówką.

W Polanicy-Zdrój warto odwiedzić Park Zdrojowy, gdzie można przespacerować się alejkami pełnymi egzotycznych roślin, podziwiać fontanny i skorzystać z pijalni wód mineralnych. W centrum miasta znajduje się również wiele kawiarni i restauracji, gdzie można posilić się przed kontynuowaniem wycieczki.

Polanica-Zdrój to również idealne miejsce na zakupy pamiątek oraz degustację lokalnych przysmaków. Po regeneracyjnym przystanku w uzdrowisku, kierujemy się dalej w stronę Gór Bystrzyckich, gdzie czeka na nas ostatni etap wycieczki.

Chatka SKPS

Ostatnim celem naszej wycieczki jest Chatka SKPS, położona w sercu Gór Bystrzyckich. Chatka, zlokalizowana pomiędzy Torfowiskiem pod Zieleńcem a Lasówką, stanowi doskonałe miejsce na nocleg i odpoczynek po długiej wędrówce. Wybudowana w latach 80. XX wieku jako chatka myśliwska, obecnie jest zarządzana przez SKPS i udostępniana turystom.

Chatka SKPS to przytulne miejsce, gdzie można spędzić noc w pokojach wyposażonych w materace, korzystać z aneksu kuchennego i kominka. Latem dostępna jest również polowa toaleta i prysznic. Woda do chatki czerpana jest z pobliskiego strumienia, co dodaje temu miejscu uroku i autentycznego charakteru.

Chatki studenckie, takie jak ta SKPS-owa, wyróżniają się wyjątkową atmosferą, tworzoną przez samych odwiedzających. Wspólne gotowanie, noszenie wody i przygotowywanie drewna na opał to standardowe aktywności, które sprzyjają integracji i budowaniu społeczności. Nocleg w takiej chatce to nie tylko okazja do odpoczynku, ale również do nawiązania nowych znajomości i doświadczenia turystyki w jej najczystszej formie.

Do Chatki dojdziemy jednym z wielu słynnych duktów Gór Bystrzyckich. Znamy je dobrze z poprzednich wycieczek – Dukt Wieczność, Droga Zaginionych Wędrowców czy Ścieżka Strachu…

Dukty potrafią zauroczyć. Chociaż, przyznam szczerze, po kilku godzinach wędrówki długa, prosta i niemająca końca droga potrafi także znużyć.

Wycieczka ze Szczytnej przez Zamek Leśna Skała, Piekielną Dolinę i Polanicę-Zdrój do Chatki SKPS to przygoda, która pozwala poznać różnorodność i piękno Gór Stołowych oraz Bystrzyckich. Mimo dużego kilometrażu, trasa nie jest wymagająca, co czyni ją idealną dla każdego miłośnika górskich wędrówek. Bez względu na to, czy jesteś doświadczonym turystą, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z górami, ta wycieczka z pewnością dostarczy ci wielu wspaniałych wrażeń.