Turbacz z Koninek

Gorce

Punkt startowy: Koninki, parking, współrzędne: 49.584473, 20.084234

Poziom trudności

Średnia

Długość trwania

4-6h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

01/06/2022

Opis

Wycieczka na Turbacz z Koninek.

Poniżej propozycja szlaku na najwyższy szczyt Gorców – mierzący 1310 m n.p.m. – Turbacz.

Trasa: Koninki – Hala Turbacz – Schronisko PTTK Turbacz –  Turbacz – Kopieniec – Wierch Spalone – Turbaczyk – Polana Turbaczyk – Koninki

Czas samego przemarszu: ok. 6 h

DOJAZD

Wędrówkę rozpoczynamy w Koninkach. Samochód zostawiamy na płatnym parkingu, który znajduje się przy niebieskim szlaku, (współrzędne: 49.584473, 20.084234 ). Jest połowa czerwca, godzina 5.00 i póki co, parking jest niemalże pusty.

OPIS SZLAKU

Pierwsze minuty wędrujemy asfaltową drogą, następnie skręcamy zgodnie z niebieskimi oznaczeniami i wkrótce wkraczamy do lasu i rozpoczynamy pierwsze, dość strome, podejście. Ten fragment trasy wiedzie głównie przez las, ścieżka jest szeroka i wygodna.

Warto zaznaczyć, że w Koninkach działa wyciąg, którym w około 20 min możemy się dostać na Polanę Tobołów, skąd  następnie kierować się można zielonym szlakiem w kierunku Obidowca i dalej czerwonym na Turbacz. My jednak wybieramy pieszą wędrówkę i oznakowania w kolorze niebieskim.

Dłuższe fragmenty leśnej wędrówki przeplatane są przejściami przez widokowe polany. Są to bardzo atrakcyjne momenty trasy, gdzie pojawiają się pierwsze panoramy. Najpiękniejsza jest tutaj bez dwóch zdań Hala Turbacz, do której docieramy po około 2,5h.

Poniżej zdjęcie z początku szlaku i Hala Turbacz.

Stąd już tylko 30 min spaceru dzieli nas od schroniska, a kolejne 10 na sam szczyt. W związku z wczesną porą, przez całą trasę spotkaliśmy zaledwie 3 osoby. Na miejsce docieramy o 8.00, a widoki tego dnia są przepiękne. Poniżej kilka ujęć, widać jak na dłoni Tatry

Po krótkim odpoczynku w schronisku, w którym można zdobyć pieczątki do Korony Gór Polski,  rozpoczynamy, bardzo ciekawe, zejście zielonym szlakiem. W trakcie powrotu przechodzić będziemy przez Kopieniec, Wierch Spalone i Turbaczyk i na tych fragmentach czekają nas krótkie, ostre podejścia. Jest to szlak zdecydowanie mniej popularny i rzadziej uczęszczany od niebieskiego. Po 1 h i 30 min. wychodzimy z lasu i znajdujemy się na Polanie Turbaczyk, a idąc dalej na Turbaczyku, skąd mamy piękne widoki, w tym taki, jak poniżej.

PODSUMOWANIE I MAPA.

Redakcja trasygorskie.pl dziękuje Marzenie Tatarczuch za kolejny wpis. Zachęcamy do pójścia w Gorce, poniżej mapa opisanej wycieczki.