Turisticka chata Kamenitý z Horní Lomná

Góry Czech

Punkt startowy: Horní Lomná, bezpłatny parking przy wejściu na niebieski szlak

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

27/11/2022

Opis

Wycieczka do Schroniska Kamenity (Turisticka chata Kamenitý) z Horní Lomná, w skrócie:

1) Szlak bardzo łatwy, kolor niebieski, tam i z powrotem. 

2) Można zabrać ze sobą psa.

3) Osoby o słabszej kondycji, dzieci, osoby starsze nie będą miały problemu, żeby podejść do Schroniska Kamenity.

4) Dobry punkt wypadowy do pójścia dalej – na inne szczyty Beskidy Śląsko – Morawskiego.

Opis pełny, start wycieczki

Wycieczkę zacząłem od zaparkowania samochodu przy drodze, niemal przy samym wejściu na szlak. Wydaje mi się, że w słoneczny dzień mogą być pewne problemy z parkowaniem, ponieważ miejsca jest relatywnie mało. To nie był mój problem tego dnia i szybko znalazłem się na szlaku, który zaczyna się od dróżki kamiennej, Parking i początek szlaku poniżej na zdjęciach.  

 

Schronisko Kamenity

Po chwili na szlaku odsłaniają się piękne widoki, przede wszystkim na Beskid Śląsko – Morawski. Pomimo pochmurnej pogody i niezbyt pięknego dnia było co podziwiać. Samo dojście do schroniska zajmuje około godziny spacerem. Warto wspomnieć, że przed II Wojną Światową w tym budynku mieściła się polska szkoła podstawowa. Budynek miał tą funkcję także w latach powojennych (do 1974 roku), ale już oczywiście w Czechach (ściślej: w Czechosłowacji), czyli jako szkoła u naszych południowych sąsiadów. Schronisko znajduje się na wysokości 810 m n.p.m. i oferuje niewielką liczbę miejsc noclegowych. Miejsc jest 17, w pokojach 4,5  i 8 – osobowych.

Mogę pochwalić miejscową kuchnię, schronisko ma fajny górski klimat i z pewnością warto tu przyjść na obiad, albo potraktować je jako przystanek w drodze na inne szczyty. Kilka zdjęć poniżej.

 

Podsumowanie, dalsze możliwości wędrówki i mapa

Ze schroniska można pójść dalej np. żółtym szlakiem do chaty Kozubowej lub w przeciwnym kierunku (ale także żółtym szlakiem) do Horskiej chaty Ostry. To tylko dwie z wielu innych możliwości, które otwierają się po dojściu do Schroniska Kamenity. Serdecznie polecam tą krótką wycieczkę.

Mapa poniżej.