Veterny vrch (Wietrzny Wierch)

Góry Słowacji

Punkt startowy: Vyšne Ružbachy (pol. Drużbaki Wyżne), parking obok uzdrowiska

Poziom trudności

Trudna

Długość trwania

4-6h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Nie

Data wpisu

08/06/2024

Opis

Wycieczka na Veterny vrch na Słowacji

  1. Trasa długa i dosyć wymagająca. Do przejścia ponad 15 km, 700 m w górę i w dół, zajęło nam przeszło 5 godzin,
  2. Na szlaku nie ma schroniska,
  3. Można pójść z psem na trasę,
  4. Piękne widoki na wiele pasm to główny powód, aby pójść na ten szczyt.

Magura Spiska

Wielokrotnie wędrowałem grzbietami górskimi Karpat. Na polsko-słowackim pograniczu, przy dobrej widoczności mogłem zobaczyć ciekawe grzbiety po słowackiej stronie. I właśnie dlatego powstał pomysł, aby w słoneczną, czerwcową sobotę wybrać się w te rejony.

Wspólnie z kolegą pojechaliśmy w niedalekie od polskiej granicy pasmo górskie – Magurę Spiską. Jest to pasmo górskie liczące zaledwie 30 km, położone w prostej linii na południe od Pasma Radziejowej w Beskidzie Sądeckim. Za cel wycieczki obraliśmy Veterny vrch (pol. Wietrzny Wierch), szczyt o wysokości 1111 m n.p.m. Szczyt ten znajduje się we wschodniej części głównej grani Magury Spiskiej. Veterny vrch nie jest najwyższy, ale jest zwornikiem pomiędzy innymi wierzchołkami. Ten punkt zainteresował nas, ponieważ rozciąga się z niego naprawdę okazała panorama 360 stopni na inne karpackie pasma z Tatrami i Pieninami na czele. Jeszcze na początku obecnego stulecia ze szczytu nie było widoków, gdyż wierzchołek porastał las, jednak niszczycielski wiatr halny w 2004 r. powalił wielkie połacie drzewostanów w Tatrach i okolicznych górach, także i tu.

Veterny vrch – gdzie zaparkować? Jaki jest początek szlaku?

Dojechaliśmy samochodem do miejscowości Vyšne Ružbachy (pol. Drużbaki Wyżne), która jest uzdrowiskiem znanym od XIX wieku. Znajdują się tu źródła wód mineralnych i kąpielisko termalne. Najważniejsze dla nas było jednak to, że z Drużbaków Wyżnych można zdobyć Wietrzny Wierch i to jeszcze trasą w formie pętli. Za początek wycieczki możemy polecić przestronny parking na skraju miejscowości obok uzdrowiska. Jest tam parkomat, ale również wiaty do odpoczynku, a auto można zostawić w cieniu drzew. Z parkingu trzeba dotrzeć do żółtego szlaku. Można ten początkowy odcinek przejść fragmentem czerwonego szlaku prowadzącym stąd drogą po prawej stronie od parkingu lub alternatywną drogą po lewej stronie placu postojowego. Początkowo szliśmy trasą o umiarkowanym nachyleniu. Żółty szlak prowadzi tu w kierunku widokowych polan – Košiare, a później kolejnym punktem jest Sovia Pol’ana. Czas przejścia tego odcinka to nieco ponad godzina. Po drodze można podziwiać panoramy w kierunku południowym i wschodnim.

Szczyt Veterny vrch i strzegący go niedźwiadek

Następnie szlak znów prowadzi lasem prawie cały czas, aż do szczytu. Od Soviej Pol’any szlak zmienia oznaczenia na niebieskie i biegnie do kolejnego miejsca w lesie – rozwidlenia Pod Zbojnickim Stolom. Z tego miejsca skręciliśmy w prawo i do góry na zielony szlak, który doprowadził nas prawie na sam szczyt. Doszliśmy do skrzyżowania szlaków pod Wietrznym Wierchem, gdzie zbiegają się szlaki zielony i czerwony. Ze skrzyżowania odbiliśmy ostro w lewo na końcówkę czerwonego szlaku i po kilku minutach dosyć stromego podejścia znaleźliśmy się na szczycie. Wierzchołek Veternego vrchu oferuje niewielką polankę z miejscem na ognisko lub nawet na rozbicie namiotu. To miejsce z pewnością przyciąga uwagę niecodziennym elementem – drewnianą ławką, której „pilnuje” nietuzinkowy niedźwiedź wyrzeźbiony z pnia drzewa. Rzeźba, postawiona w 2016 r., przedstawia niedźwiedzia o unikalnym wyglądzie, trzymającego w łapie flagę Słowacji. Ten symboliczny strażnik dodaje wierzchołkowi niepowtarzalnego charakteru, będąc jednocześnie ciekawą atrakcją dla odwiedzających. Na szczycie pozwoliliśmy sobie oczywiście na dłuższy odpoczynek. Zatrzymaliśmy się, by podziwiać imponującą panoramę na Tatry, Pieniny, gdzie wyróżnia się charakterystyczna sylwetka Trzech Koron, a dalej Gorce, Beskid Wyspowy, Babia Góra, Beskid Sądecki. Wprawny obserwator dostrzeże również Góry Leluchowskie, Czerchowskie czy Lewockie. Dla lepszego rozpoznawania panoramy Słowacy umieścili tu metalową tarczę z wygrawerowanymi nazwami szczytów, a przy niej skrzynkę z księgą na wpisy turystów. Schodząc, najpierw wróciliśmy do rozejścia szlaków, a następnie skręciliśmy w lewo i czerwonym szlakiem powrotnym. Trasa tylko początkowo jest widokowa, później schodzi w las. Po mniej więcej dwóch godzinach marszu znów byliśmy w Vyšnych Ružbachach.

Redakcja trasygorskie.pl dziękuje Grzegorzowi Gilowi za kolejny piękny wpis. Środki uzyskane z jego tytułu zostaną przeznaczone na cele charytatywne – wsparcie potrzebującego dziecka.

Ciekawostka

Różnice w podawanej wysokości Veterného vrchu są intrygujące. Metalowa tablica na szczycie wskazuje 1112 m n.p.m., mapa-turystyczna dodaje metr, a inne źródła podają 1111 m n.p.m. Te rozbieżności mogą wynikać z kilku czynników:

  1. Metoda pomiaru – różne techniki geodezyjne mogą dawać różne wyniki. Współczesne pomiary GPS bywają dokładniejsze, ale starsze dane kartograficzne mogą opierać się na mniej precyzyjnych metodach,
  2. Zaokrąglenia – wysokości w źródłach często są zaokrąglane do pełnych metrów, co prowadzi do drobnych różnic,
  3. Zmiany w ukształtowaniu terenu – Erozja, prace ludzkie czy zmiany naturalne mogą wpływać na wysokość szczytu, choć zazwyczaj są to różnice minimalne,
  4. Interpretacja punktu szczytowego – Czy mierzymy wysokość samej góry, czy np. tarczy na szczycie, która mogła być umieszczona na wzniesieniu lub usypanej platformie.

Bez szczegółowych danych geodezyjnych trudno stwierdzić, które źródło jest najbardziej wiarygodne. Niemniej te drobne różnice wysokości dodają szczytowi nuty tajemniczości i zachęcają turystów do własnych odkryć.