Waligóra z Sokołowska

Góry Kamienne

Punkt startowy: Sokołowsko, ulica Unisławska, blisko Cerkwii Prawosławnej

Poziom trudności

Średnia

Długość trwania

2-4h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Nie

Rower

Nie

Data wpisu

20/02/2022

Opis

Wycieczka na Waligórę (934 m n.p.m.) w Górach Kamiennych z Sokołowska.

Najważniejsze informacje i filmik:

  1. Start: Sokołowsko, okolice Cerkwii. Od bezpłatnego parkingu do szlaku niebieskiego trzeba dojść kilkaset metrów drogą asfaltową.
  2. Trasa wiedzie przez Włostową (903 m n.p.m.), Kostrzynę (906 m n.p.m.), Suchawę (928 m n.p.m.). Przy dojściu na Waligórę trzeba zmienić szlak na żółty.
  3. Ze względu na ukształtowanie terenu (góra-dół) i zimowe warunki, poziom trudności oceniam jako średni. W zimie należy ubrać raczki.
  4. Wiele atrakcji po drodze, na końcu Schronisko Andrzejówka.

Więcej informacji o trasie w opisie pełnym. Dla nie mających czasu go czytać polecam filmik.

Cerkiew Prawosławna, ruiny Zamku Friedenstein.

Na samym początku warto podejść do miejscowej Cerkwii św. Michała Archanioła w Sokołowsku, jest pięknie zachowana i funkcjonująca. Powstała w roku 1900. Na tablicy informacyjnej są wiele mówiące słowa: „Nie otrzymałem (od Boga), tego o co prosiłem, ale otrzymałem to, co jest mi potrzebne”. Polecam przeczytanie wcześniejszych przykładów. Zdjęcie Cerkwii poniżej.

Cerkiew Prawosławna w Sokołowsku
Nieopodal Cerkwii na szlaku znajdują się ruiny Zamku Friedenstein, który – w czasach świetności Sokołowska jako uzdrowiska przeciw – gruźliczego – pełnił funkcję schronienia dla spacerowiczów, kuracjuszy i turystów. Teraz stoi zapomniany i niszczeje. Zdjęcie poniżej.
Zameczek Friedenstein

Dalsza wędrówka odbywa się szlakiem zalesionym, choć po kilkudziestęciu minutach można zaobserwować prześwity i podziwiać coraz więcej widoków na otaczające góry. Widać m.in. Trójgarb, Chełmiec czy Stożek Wielki.

Kilka zdjęć poniżej.

Widok ze szlaku niebieskiego na Waligórę
Widok z Włostowej
Najładniejsze widoki rozpościerają się jednak z okolic Włostowej i Kostrzyny. Zerknijcie na zdjęcia – warto!
Widok z Włostowej
Widok z Włostowej

Szczyt Waligóry, Schronisko Andrzejówka, trasa edukacyjno-przyrodnicza.

Sam szczyt Waligóry jest zalesiony i nie oferuje specjalnych atrakcji. Natomiast zejście szlakiem żółtym do Schroniska Andrzejówka – już jak najbardziej. Otóż jest ono bardzo strome, przypomina słynną „ścianę płaczu” na Lackowej 

Na końcu trudnego zejścia jest Schronisko Andrzejówka, które warto odwiedzić ze względu na pyszne jedzenie i super atmosferę.

Końcowa część trasy prowadzi wzdłuż potoku Sokołowiec, przez Przełęcz Trzech Dolin i obfituje w tablice informacyjne. Można poczytać o żyjących tu dzięciołach, żmijach zygzakowatych, bocianach czarnych i innych zwierzętach. Można także dowiedzieć się, że 250 milionów lat temu obszar Gór Suchych (najwyższa i najbardziej masywna część Gór Kamiennych), na którym się znajdujemy, był obszarem silnie wulkanicznym.

Ze szlaku żółtego można także zboczyć, aby zobaczyć Zamek Radosno, budowlę z przełomu XIII i XIV wieku. My jednak nie poszliśmy, aby zwiedzać ruiny, tylko doszliśmy do Sokołowska.

Zdjęcia z Waligóry i końcówki szlaku poniżej.

Waligóra szczyt
Szlak żółty na Waligórę

Mapa wycieczki.