Wąwóz Kraków

Tatry Zachodnie

Punkt startowy: Schronisko PTTK na Hali Ornak

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Nie

Rower

Nie

Data wpisu

13/03/2022

Opis

Wycieczka do Wąwozu Kraków (1114 m n.p.m.).

Najważniejsze informacje w skrócie:

1) Start: Schronisko PTTK na Hali Ornak, trzeba pójść Doliną Kościeliską w stronę Kir, zielonym szlakiem, a następnie odbić w prawo na szlak żółty.

2) Szlak żółty prowadzi na Polanę Pisaną przez Wąwóz Kraków.

3) W samym wąwozie jest kilka łańcuchów oraz drabinka (na samym początku). Tam gdzie są łańcuchy, szlak jest jednokierunkowy.

4) Po drodze m.in. wąskie wysokie skały, przez które trzeba się przeciskać, Jaskinia Smocza, a na końcu (już na Polanie Pisanej) – przepiękne widoki.

Polecam poniższy krótki film.

Dojście do Wąwozu, łańcuchy, drabinka i Smocza Jama.

Wycieczkę warto połączyć ze zwiedzaniem pobliskiej Jaskini Mylnej. My, po odpoczynku w Schronisku na Ornaku, ruszyliśmy Doliną Kościeliską z powrotem, zahaczając właśnie o Wąwóz Kraków. Przejście pętlą w stronę Polany Pisanej zajmie około 45 minut drogi. Na początku przeciskamy się przez wąskie korytarze. Podobno górale właśnie dlatego nazwali ten wąwóz „Kraków”, ponieważ przypominał im wąskie, krakowskie uliczki. Po kilku minutach dochodzimy do dosyć stromej, ale krótkiej drabinki, a następnie wspomagamy się łańcuchami. Zdjęcia poniżej.

Tatry - Wąwóz Kraków - drabinka
Tatry - Wąwóz Kraków - łańcuchy
Tatry - Wąwóz Kraków - łańcuchy
Niedługo potem dochodzimy do jednego z wejść do Smoczej Jamy. Jest to jedna ze 120 jaskiń na terenie Wąwozu Kraków, udostępniona dla turystów, mająca ok. 30 metrów długości. Tak wygląda wejście.
Tatry - Wąwóz Kraków - wejście do Smoczej Jamy
Kończąc tę krótką wycieczkę idziemy przez Halę Pisaną, a tam czekają na nas przepiękne widoki Tatr Zachodnich. Zerknijcie poniżej.
Tatry - Wąwóz Kraków za Smoczą Jamą
Tatry - Wąwóz Kraków za Smoczą Jamą

Podsumowanie i mapa.

Wycieczka jest raczej uzupełniającym dodatkiem do czegoś większego lub propozycją na urozmaicony popołudniowy spacer. Całość zajmuje mniej niż 2 godziny, niemniej polecam serdecznie.