Spacer urokliwą ścieżką w Wąwozie Myśliborskim
- Poziom trudności: łatwa. Trasa w formie pętli
- Czas trwania: ok. 2, dystans ok. 5 km
- Trasa dostępna dla wózków, małe dzieci poradzą sobie
- Rower – tak
- Pies – tak, na smyczy
Kaczawy – Góry i Pogórze Kaczawskie
Góry i Pogórze Kaczawskie nazywane jest także Krainą Wygasłych Wulkanów. Kraina ta leży w Sudetach Zachodnich, na Dolnym Śląsku i rozciąga się pomiędzy dolinami Bobru i Nysy Szalonej. Od północy obszar Pogórza graniczy z niziną Śląsko-Łużycką, od południa przechodzi w nieco wyższe Góry Kaczawskie.
Niewysokie tereny Pogórza Kaczawskiego wznoszą się średnio na wysokość ok. 300-400 m n.p.m., a najwyższy szczyt – Ostrzyca Proboszczowicka ma zaledwie 501 m n.p.m. Teren Pogórza Kaczawskiego to raczej płaskowyż, z pojedynczymi wzniesieniami, poprzecinany dolinami rzek – Kaczawy, Bobru, Nysy Szalonej i Skorej.
Rejon Pogórza Kaczawskiego przedzielony jest doliną rzeki Kaczawy na dwie części – wschodnią i zachodnią. Część wschodnia, zwana Pogórzem Złotoryjskim lub Chełmami jest wyraźnie bardziej górzysta.
Kraina Wygasłych Wulkanów
Pogórze zbudowane jest ze skał metamorficznych, a także skał osadowych i wulkanicznych. Kraina ta znana jest przede wszystkim z wyjątkowej przyrody, która jest chroniona powołanymi do tego celu rezerwatami przyrody: Park Krajobrazowy Chełmy, obszary chronione Grodziec i Ostrzyca Proboszczowicka, a także kilka rezerwatów: przyrody.
W rejonach Gór i Pogórza Kaczawskiego znajduje się także wiele interesujących miejscowości. Wiele z nich ma bardzo długą i bogatą historię, a także ogrom zabytków, m.in.:
– drewniany i budowany bez użycia gwoździ — Kościół pokoju w Jaworze
– zamek w Grodźcu
– zamek Bolków
Najważniejsze dla mnie jest jednak to, że Pogórze Kaczawskie to jedyny w region w Polsce, gdzie można spotkać pozostałości po wulkanach.
Wąwóz, a może jar Myśliborski
Przede wszystkim jednak Kraina Wygasłych wulkanów to cudowne krajobrazy, rozległe tereny, malownicze łąki i magiczne lasy.
Jednym z takich przepięknych i nieco magicznych miejsc jest Rezerwat Przyrody Wąwóz Myśliborski. Rezerwat powstał głównie po to, aby chronić unikatowe stanowiska paproci – języcznika zwyczajnego, który występuje w okolicznych lasach i na skałach. Tu także znajdują się najstarsze fragmenty skał wulkanicznych pochodzące z paleozoiku.
Wzdłuż wąwozu prowadzi ścieżka edukacyjna, która jest nie tylko dobrze oznakowana kolorem zielonym, ale przede wszystkim ma przygotowane tablice informacyjne – stacje. Przy każdym ciekawym miejscu znajdziemy wyjaśnienie i zdjęcia. I tak mamy tu przystanki nazwane:
- Słoneczna łąka – krótki opis krajobrazu Kaczaw (miejsce idealne na piknik i odpoczynek)
- Polana jaskiniowców – jak zmiany klimatu wpływają na rzeźbę terenu wąwozu
- Dąb Jahna – informacje o lesie w wąwozie
- Pod Maczugą – formacje skalne
- Jeleni język – co to takiego koniecznie sami przeczytajcie
- Skała Olbrzyma – opis monumentalnej formacji skalnej
- Sowia Skałka
- Szwedzki Szaniec – opis zwierzyny występującej w parku
- Dębowy Las
Park Krajobrazowy Chełmy
Park Krajobrazowy Chełmy – obszar chroniony rozporządzeniem ministra od 1992 r. Park znajduje się na terenie powiatów złotoryjskiego i jaworskiego, ochroną obejmuje przede wszystkim unikatową przyrodę, a także relikty działalności wulkanicznej.
Wąwóz Myśliborski znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Chełmy. Ścieżka dydaktyczna ma swój początek przy siedzibie Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra”, ciekawe miejsce, które niestety podczas naszego pobytu było zamknięte.
Rezerwat znajduje się bardzo blisko miasta Jawor, nad potokiem Jawornik, który szumi wzdłuż ścieżki i ochładza. Najlepiej wybrać się do rezerwatu poza weekendem, gdyż jest to jedno z popularniejszych miejsc na Pogórzu Kaczawskim.
Jak dojechać do Wąwozu Myśliborskiego
Parking przy Wąwozie Myśliborskim znajdziecie zaraz przy początku szlaku. Z Jawora trzeba kierować się na Myślibórz, gdzie rozstawione znaki pokierują na parking. Na parkingu miejsca jest dużo, są wiaty i drewniane ławy, można rozpalić ognisko. Znajduje się tu także malutki sklepik, gdzie można kupić kawę i drobne przekąski. Parking jest płatny.
Zaraz przy parkingu jest także mapa, tablice informacyjne oraz początek szlaku żółtego i ścieżki dydaktycznej oznaczonej kolorem zielonym. Szlak idzie przepiękną doliną potoku Jawornik. Ogromne drzewa szumią nad głowami, ptaki wrzeszczą w wiosennym uniesieniu, a słońce przebija się przez liście. Trasa w Wąwozie jest absolutnie cudowna. Nie wymaga wysiłku, jedynie bystrego oka i uważności. Warto uważność w sobie pielęgnować, a wycieczki w lesie i w górach bardzo temu służą.
Trasa w Wąwozie Myśliborskim jest dla każdego
Wąwóz Myśliborski jest najdłuższym, najgłębszym i chyba najpiękniejszym wąwozem na Pogórzu Kaczawskim. Wąwóz, a właściwie jar w najgłębszym miejscu ma 80 m głębokości.
Znajdziecie po drodze ciekawe formacje skalne, opisane wybrane fragmenty lasu, a także inne ciekawostki. Warto zatrzymać się przy tablicach i przeczytać zmieszczone tam informacje. Przez potok Jawornik przeprowadzą Was drewniane kładki. Rozglądajcie się za formacjami skalnymi i słuchajcie ptaków, świerszczy i szumu wody.
Trasa ma wg mapy ok. 5 km, jednak nam wyszło ponad 6 ze względu na częste skręcanie ze ścieżki w poszukiwaniu atrakcji i przygody. Jest to przyjemna pętla, a więc wrócicie do punktu wyjścia.
Pod koniec wycieczki, tuż przed zejściem na parking będzie okazja do podziwiania panoramy na Pogórze Kaczawskie, a na pierwszym planie Myślibórz i zabudowania pałacowe.
Wąwóz Myśliborski z psem
Na trasę bez obaw zabierajcie swojego psa. Wąwóz Myśliborski jest dla psów bardzo przyjazny. Nie tylko nie ma zakazu wejścia ze zwierzakiem (oczywiście na smyczy), ale wszyscy są do psów dobrze nastawieni. Poza tym w okresie upałów ścieżka jest jak znalazł. Drzewa tworzą parasol ochrony od słońca, a woda potoku dodatkowo chłodzi.