Wielka Racza, wycieczka w skrócie:
Beskid Żywiecki to piękne pasmo górskie, dlatego dziś zabieram was na Wielką Raczę (1236 m n.p.m.). Nie jest to może szczyt aż tak popularny, jak Babia Góra, Rysianka czy Pilsko, ale ma swój urok i warto go zdobyć. Szczyt zdobywałem latem i zimą tym samym szlakiem i spokojnie mogę go wam polecić w tych porach roku. Nie ma na szlaku żadnych trudności do pokonania, choć ten proponowany jest dosyć długi (21 kilometrów). Na szlak można zabrać spokojnie dzieci oraz psa.
Wskazówki praktyczne – parking, poziom trudności szlaku, atrakcje.
Przygodę zaczynamy z Rycerki Górnej Roztoki (687 m n.p.m.). Znajduje się tutaj bezpłatny parking, gdzie zostawiamy auto i zaczynamy podążać żółtym szlakiem, który zaprowadzi nas na sam szczyt. Szlak ma lekko ponad 5 km, a czas przejścia wynosi ponad 2 h. Wejście na Wielką Raczę nie należy do trudnych, więc spokojnie rodzice z dziećmi dadzą radę. Miejscami szlak biegnie przez las, ale mimo to jest nasłoneczniony. Nie jest aż tak bogaty, jeśli chodzi o widoki, ale to, co czeka nas na szczycie zrekompensuje całą naszą wędrówkę. Na szczycie znajduje się Schronisko , gdzie można odpocząć, chyba że mamy ładna pogodę to pod Schroniskiem są ławki ze stolikami. Od Schroniska na szczyt to zaledwie minuta drogi. Znajduje się tam taras widokowy oraz krzyż, a kawałek dalej granica Polski ze Słowacją.
Z Wielkiej Raczy podziwiać można Tatry oraz Beskid Żywiecki.
Wskazówki praktyczne dotyczące zejścia.
Na szczycie musimy podjąć decyzję, czy wracamy do auta tym samym szlakiem, czy podejmujemy dalszą wędrówkę i lecimy w stronę Schroniska na Przegibku.
Czas przejścia z Wielkiej Raczy to aż 3h, ale od razu napiszę, że warto. Osobiście przeszedłem cały ten szlak i zauroczył mnie niesamowicie. Ma w sobie wszystko; cudne widoki, piękny las, można psychicznie odpocząć. Z Wielkiej Raczy wskakujemy na czerwony szlak i kierujemy się w stronę Pod Małą Raczą (1151 m n.p.m.). Kawałek dalej będziemy mijać Przełęcz Pod Orłem (1159 m n.p.m.), a później już szlakiem aż do samej Przełęczy Przegibek (1013 m n.p.m.). Tam wskakujemy na niebieski szlak, którym zajdziemy do Schroniska. To idealne miejsce na odpoczynek po tak wymagającej wędrówce. Znajduję się tam polana, z której są piękne widoki na Beskidy. Z tego miejsca mamy jeszcze spory kawałek do auta, wiec warto nabrać sił przed dalszym maszerowaniem. Ze Schroniska kawałek będziemy szli niebieskim szlakiem a następnie wskoczymy na zielony, którym zajdziemy na parking, gdzie zostawiliśmy auto.
Podsumowanie, trasy alternatywne na Wielką Raczę.
Wiem, że całość trasy to ponad 20 km, a czas przejścia prawie 7 godzin, ale mimo to dla mnie to piękny szlak, wart przejścia. Pokazuje jak malowniczy jest Beskid Żywiecki. Alternatywne drogi na Wielką Raczę:
Szlak czerwony ze Zwardonia przez Magurę – 4.45 godz., z powrotem 4.15 godz.
Szlak żółty z Kolonii – 2 godz., z powrotem 1.15 godz.
Szlak zielony z Oszczadnicy przez chaty na Rači – 2.45 godz, z powrotem 2.15 godz.
Poniżej mapa i kilka zdjęć.
Redakcja naszego portalu dziękuje Michałowi Huptysiowi, czyli Górskiemu Drwalowi, za kolejny ciekawy wpis, promujący polskie góry.
Widok na Beskid Żywiecki.
Wejście na platformę widokową na Wielkiej Raczy.
Górski Drwal na Wielkiej Raczy.