Wielka Sowa

Góry Sowie

Punkt startowy: Przełęcz Sokola

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Tak

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

14/06/2021

Opis

Wielka Sowa to najwyższy szczyt Gór Sowich

  1. Przebieg trasy: Przełęcz Sokola – Schronisko Orzeł – Schronisko Sowa – Wielka Sowa.
  2. Czas wejścia i zejścia – ok. 1,5 h (z przerwami, raczej był to spacer), dystans: 5,5 km, przewyższenie: 306 m.
  3. Trasa łatwa, 2 schroniska po drodze. Można przejść z dzieckiem, nie będzie miało problemu.
  4. Pies dozwolony.
  5. Rower: tak.

Przełęcz Sokola – doskonały start na Wielką Sowę

Na Przełęczy Sokolej (754 m n.p.m.) jest sporo miejsc parkingowych, zarówno płatnych, jak i bezpłatnych. Trzeba pamiętać jednak, że Wielka Sowa jest jedym z najpopularniejszych szczytów w Górach Sowich, a więc zawsze jest tu ruch i sporo turystów.

Naszą przygodę w Górach Sowich zaczęliśmy od Wielkiej Sowy – to jest klasyka i punkt, którego nie można ominąć. Samochód zaparkowaliśmy na bardzo dużym parkingu przy Przełęczy Sokolej. Z uwagi na to, że było to Boże Ciało, połączone z długim weekendem, było baaaaardzo dużo ludzi. Dodamy, że auto też można zaparkować pod schroniskiem Orzeł, wówczas można ominąć niezbyt ciekawy, betonowy odcinek szlaku.

Schornisko Orzeł w Górach Sowich

Schornisko turystyczne „Orzeł” zbudowane zostało w 1931 r., jako gospoda górska z przeznaczeniem dla turystów. Jest to dosyć duży, drewniany budynek, udostępnia dla turystów 90 miejsc noclegowych, a także doskonałe jedzenie i czeskie piwo. Schronisko stoi zaraz przy szlaku czerwonym – Głównym Szlaku Sudeckim.

Od Schroniska Orzeł wchodzimy od razu w las i nim zmierzamy już do samego końca. Wędrówka jest bardzo przyjemna, bez wymagających podejść. Idealny szlak dla rodzin z dzieckiem, rowerzystów i piesków. Nam było dane przemierzyć go w towarzystwie wielu ludzi, co może być męczące dla tych, którzy lubią jednak spokój i ciszę na szlaku. Pomimo krótkiego odcinka, po drodze mijamy dwa schroniska – Schronisko Orzeł (przy starcie) oraz Sowa.

Schronisko Sowa

Schronisko turystyczne „Sowa” – kolejne na naszej trasie schronisko w Górach Sowich. Obiekt ten ma równie długą historię, jak Schronisko Orzeł. Schronisko Sowa zostało wybudowane w 1897 r i do 2022 r działało niemalże nieprzerwanie pełniąc funkcję punktu gastronomicznego na szlaku z Przełęczy Sokolej do Wielkiej Sowy. Schronisko Sowa nie ma wielu miejsc noclegowych, ale za to oferuje znakomitą, domową kuchnię i wspaniały, góski klimat.

Wielka Sowa – najwyższy szczyt Gór Sowich

Wielka Sowa wznosi się na wysokość 1015 m n.p.m., jest zbudowana ze skał metamorficznych. Do szczytu prowadzą szlaki z czterech kierrunków:

  • szlak żółty z Walimia, przez Małą Sowę,
  • niebieski szlak z Przełęczy Walimskiej,
  • czarny szlak z Rozdroża pod Modlęcinem,
  • czerwony szlak prowadzący aż ze Schroniska Zygumntówka.

Nasz wariant jest dosyć krótką trasą, idealną dla rodzin z mniejszymi dziećmi. Wydaje się nawet, że jest to najkrótsza trasa do wieży widokowej na Wielkiej Sowie.

Na samym szczycie Wielkiej Sowy dzieje się dużo. Czuliśmy się jak na jarmarku – są tu drewniane wiaty, ogniska, rzeźba sowy, do której była niesamowita kolejka, ławki, ławeczki, sklepiki. Przede wszystkim jest okazała, kamienna wieża widokowa. 

Kamienna Wieża Widokowa na Wielkiej Sowie

Sowiogóska wieża widokowa ma długą historię. Pierwsza wieża została wybudowana w 1886 r., jako inicjatywa Towarzystwa Sowiogórskiego. Wieża miała 20 m wysokości i była wybudowana z drewna. Niestety, nie przetrwała ona czasu i w 1904 r. została rozberana, jako zagrażająca bezpieczeństwu. Druga, solidniejsza już wieża, otwarta została szybko, już w 1906 r. Wieża na Wielkiej Sowie jest murowana, jej wysokość wynosi 25 m., średnica na dole – 8 m. Wieża jest jedną w kilku sudeckich wież Bismarcka. Wieża jest ładna, w białym kolorze, niestety wymaga ona częstego remontowania, na co środki jest nie łatwo uzyskać.

Nie mniej jednak – wieża na Wielkiej Sowie jest symbolem Gór Sowich, pojawia się nie tylko na pocztówkach, ale i innych pamiątkach.

Co Nas urzekło na tym szlaku? Rzeźba sowa, która jest wielka i charakterystyczna. Ogromne krzesło, z którego można podziwiać piękne widoki. Ale przede wszystkim – przyjemna, zalesiona trasa, w sam raz na rozruch przed zdobywaniem kolejnych szczytów Gór Sowich.

Szczyt Wielka Sowa zaliczany jest do szczytów Korony Gór Polski.

Idealna trasa dla rodzin dziećmi, psami, rowerami, można zrobić ognisko w wyznaczonym miejscy na szczycie – każdy tu znajdzie coś dla siebie.

Zdjęcia i mapa poniżej, opis autorstwa Ani Szuberli.