Wieża widokowa na Młynicy

Góry Izerskie

Punkt startowy: Świeradów Zdrój

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Tak

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

12/08/2023

Opis

Wieża widokowa na Młynicy – młodsza siostra Sky Walk Świeradów

  1. Trasa do bezpłatnej wieży widokowej w Świeradowie Zdroju,
  2. Krótka trasa, którą pokonacie bez wysiłku, ok pół kilometra do wieży,
  3. Trasa dla wszystkich,
  4. Widoki z wieży absolutnie obłędne.

Wieże widokowe Gór Izerskich

Góry Izerskie to pasmo górskie w Sudetach Zachodnich, na granicy Polski i Czech. Góry Izerskie znane są z pięknych krajobrazów i malowniczych widoków.

W Górach Izerskich znajduje się kilka wież widokowych, które pozwalają na podziwianie uroków tego regionu.

Chyba najbardziej znaną w Izerach wieżą widokową jest Wieża na Wysokim Kamieniu. Wieża znajduje się na szczycie Wysokiego Kamienia (1058 m n.p.m.) i oferuje imponujący widok na całe pasmo Gór Izerskich i Karkonoszy oraz Gór Kaczawskich. Wieża jest otwarta dla turystów i stanowi popularny punkt widokowy.

Równie ciekawa, chociaż mniej znana jest wieża widokowa na szczycie Czerniawskiej Kopy. Wieża stanęła na szczycie w 2019 r. i wznosi się na 15 m. Z wysokości wieży widoki są cudowne – dojrzeć można szczyty Gór Izerskich ze Smrekiem, Stogiem Izerskim, czy Sępią Górą w roli głównej. Dalej widoczne są Góry Kaczawskie, Ostrzyca Proboszczowicka, a na zachodzie Góry Łużyckie.

Oczywiście nie można zapominać o wieży Sky Walk – Ścieżka w chmurach w Świeradowie Zdroju. Jest to ogromna, 62-metrowa budowla, która oferuje znacznie więcej niż widoki. Wieża Sky Walk to zjeżdżalnie, przeszklona podłoga, elementy edukacyjne, a na to wszystko przepiękne panoramy.

W czeskiej części gór Izerskich wież widokowych jest wiele. Najbardziej znaną jest wieża na Smreku. Jest to wieża wybudowana ok. 2003 r., ma 20 m wysokości oraz dwa tarasy widokowe. Kolejną znaną wieżą jest Wieża Widokowa Štěpánka Na Górze Hvězda – najstarsza tego typu budowla w Górach Izerskich.

Młynica – wieża z pięknymi widokami

Odrobinę skromnie w tym imponującym zestawieniu wypada wieża widokowa na wzgórzu Młynica. Młynica to szczyt w Górach Izerskich o wysokości 653m n.p.m. Wieża widokowa została zbudowana w 2021 r., ma 34 m wysokości. Budowla ma niebanalny kształt, dwa tarasy widokowe, a na górę prowadzi chyba ze 150 stalowych stopni. Na górze wieży, co jest nie częste, udostępnione są darmowe lornetki. Panoramy, jakie oferuje wieża widokowa na Młynicy, są obłędne — rozpościera się przepiękny widok na Góry Izerskie, z Czerniawską Kopą, Smrekiem, czy Stogiem Izerskim w roli głównej. Dobrze widoczna jest także Sępia Góra oraz położony w dolinie Świeradów-Zdrój. Na zachodzie możemy dojrzeć Góry Łużyckie, a na wschodzie Góry Kaczawskie.

Wieża jest udostępniona dla turystów bezpłatnie.

Gdzie zaparkować

Wieża widokowa na Młynicy znajduje się w Świeradowie-Zdroju. Dokładniej na opłotkach miasta w odległości około 3 kilometrów od centrum, przy szosie prowadzącej do Czerniawy Zdrój.

Parking (50.91167040757271, 15.313039899398758) znajdziecie przy ulicy Strażackiej w Świeradowie-Zdroju. Parking jest bezpłatny, a miejsc postojowych jest dużo. Bezpośrednio przy parkingu jest wejście na czarny szlak, którym dojdziecie do wieży widokowej na Czerniawskiej Kopie. Tu także jest wejście na ścieżki biegowe Runtrack Świeradów, a także okoliczne izerskie singletracki.

3 kroki do wieży na Młynicy

Aby dotrzeć do wieży widokowej trzeba przejść przez ulicę, a następnie pokonać ok. 300 metrów polnej ścieżki. Wieża jest widoczna już z parkingu, a więc na pewno się nie zgubicie.

Dla rodzin z wózkami – lepiej jest podejść kawałek dalej do skrzyżowania, gdzie będzie szersza szutrowa drogą, którą na pewno dojdziecie bezpiecznie na miejsce.

Z drogi szutrowej do wieży trzeba skręcić w lewo. I już!

Wieża widokowa będzie widoczna ze ścieżki. Nie da się łatwiej.

Wieża widokowa na Młynicy jest bardzo popularna wśród turystów. Zauważyliśmy wiele rodzin z maluchami, ale także osób starszych. Fajnie, że są w górach i takie łatwo dostępne miejsca, które pozwalają zakosztować piękna bez konieczności pokonywania kilometrów trudnych szlaków.