Soszów Wielki

Beskid Śląski

Punkt startowy: Wisła Jawornik, ulica Soszowska, parking przy restauracji "U Fojta"

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

2-4h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

15/04/2022

Opis

Wycieczka na Soszów Wielki (886 m n.p.m.) w Beskidzie Śląskim.

Najważniejsze informacje w skrócie:

1) Trasa łatwa, start w Wiśle – Jawornik, parking przy ulicy Soszowskiej, obok restauracji „U Fojta”. Postój jest płatny – 15 złotych.

2)  Trasa szlakiem niebieskim zajmuje na szczyt nieco ponad godzinę. Spokojnie możecie pójść z dzieckiem, nie potrzebujecie świetnej kondycji.

3) Blisko szczytu znajduje się Schronisko na Soszowie, jedno z najstarszych w Beskidzie Śląskim, zbudowane w 1932 roku.

4) Aby zrobić pętlę, można ze szczytu zejść szlakiem czerwonym a następnie zielonym, schodzi się dokładnie w to samo miejsce, gdzie parking.

Polecam poniższy film, więcej w opisie pełnym.

Początek szlaku.

Szlak niebieski zaczyna się zaraz obok parkingu, trzeba podejść po betonowych płytach. Nie wchodzi on od razu w las, dzięki czemu można nieco porozkoszować się widokami Wisły i Beskidu Śląskiego.

Kilka zdjęć z początku trasy poniżej.

Szlak niebieski na Soszów z Wisły
Widok na Beskid Śląski ze szlaku na Soszów
Widok na Beskid Śląski ze szlaku na Soszów

Schronisko i szczyt.

Po godzinie drogi docieramy do schroniska, niemniej do szczytu pozostaje 15 minut lekkiego podejścia. Warto dodać, że do samego schroniska dochodzi wyciąg narciarski. Po zejściu ze szczytu spróbowaliśmy schroniskowej kuchni i – chociaż rzadko to robię – to muszę ją bardzo pochwalić. Spróbujcie zupę szpinakową. Kolega zamówił buchty i wyglądały naprawdę smakowicie. Nie wiecie co to są buchty? To musicie pójść na Soszów. Warto dodać, że Schronisko na Soszowie jest jednym z najstarszych w Beskidzie Śląskim – zostało wybudowane w 1932 roku. Tu zaczyna się Główny Szlak Beskidzki. Stąd można podążać m.in. na Czantorię czy na Stożek.

Kilka zdjęć poniżej.

Szoszów Wielki - szczyt
Schronisko na Soszowie

Zejście z Soszowa, podsumowanie i mapa.

Jeśli wybierzecie zejście szlakiem czerwonym, a następnie zielonym – zrobicie idealną, niezbyt długą i bardzo przyjemną pętlę. Polecam tą trasę – jest idealna na spacer.

Mapa wycieczki poniżej.