Wzgórze Gedymina

Góry Wałbrzyskie

Punkt startowy: Szczawno Zdrój, parking przy Parku Zdrojowym

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Tak

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

27/08/2022

Opis

Wzgórze Gedymina w Parku Zdrojowym im H. Wieniawskiego w Górach Wałbrzyskich.

  1. Poziom trudności: łatwa. Trasa tam i z powrotem.
  2. Czas trwania: ok. 1 godzina, dystans ok. 4 kilometry.
  3. Trasa dostępna dla wózków, a także dla małych dzieci.
  4. Rower – tak.
  5. Pies – tak.

Wstęp, początek szlaku

Wieże widokowe na górskich szczytach stają się coraz bardziej popularne. Bardzo często pełnią połączone funkcje – jednocześnie są przekaźnikami, nadajnikami, ale dla nas – wędrowców – są przede wszystkim doskonałym punktem widokowym (jeżeli tylko można z nich korzystać). Często wieże widokowe stawiane są na szczytach zalesionych, gdzie widoczność jest mocno ograniczona. A dobrze wiecie jakie piękne panoramy można w górach podziwiać, jakie cudne zdjęcia robić. Na Dolnym Śląsku znajdziemy wiele miejsc do obserwacji gór. Mamy wieże w każdym górskim paśmie – w Izerach, Górach Sowich, Kamiennych, w Karkonoszach, Rudawach, w Górach Stołowych, Bardzkich. Trudniej znaleźć pasmo, gdzie nie ma wieży, niż wymienić, te pasma gdzie wieże widokowe są. Jednym z miejsc, które zyskało nową wieżę widokową, są Góry Wałbrzyskie, a dokładniej Wzgórze Gedymina położone w Parku Zdrojowym w Szczawnie Zdrój.

Wzgórze Gedymina i wieża

Wzgórze Gedymina (niem. Spittel-Berg, Spittelberg, Wilhelmshöh, Wilhelmshöhe) – szczyt znajdujący się we wzniesieniu Ptasiej Kopy – Stróżka w paśmie wzgórz ciągnącym się od Pogórza Wałbrzyskiego do Kotliny Wałbrzyskiej. Wzgórze to nie jest wysokie, ma zaledwie 532 m n.p.m., ale dzięki 33-metrowej wieży zyskało miano jednego z top punktów widokowych w tej części Sudetów. Wieża zbudowana została dzięki dotacji, którą otrzymało Szczawno – Zdój na zagospodarowanie terenu w miejscu dawnej wieży widokowej i na terenach przyległych. Otwarcie wieży miało miejsce w 2022 r. Na wieży jednocześnie może przebywać 80 osób, co liczą bramki, które automatycznie zamykają się, kiedy liczba zostanie osiągnięta. Wstęp na wieżę jest bezpłatny. Dzięki odpowiednim rozwiązaniom wieża dostępna jest także dla osób niepełnosprawnych. Z wieży panoramy rozciągają się na prawie wszystkie dolnośląskie góry. Oczywiście przy dobrej pogodzie. Zobaczymy Rudawy, Pogórze i Góry Kaczawskie, Góry Sowie, zabudowania Wałbrzycha i okolic, a nawet Karkonosze, Ślężę i Radunię, czasem nawet wrocławski Sky Tower. Trasa na wieżę jest prosta, dojście jest przyjazne dla każdego (nie ma podejść, schodów, specjalnych utrudnień na trasie). Ścieżka idzie w zasadzie aleją w Parku Zdrojowym. Jest tu oznaczenie szlaku koloru niebieskiego, ale i bez tego nie da rady się zgubić. Przy terenach parkowych jest wiele miejsc parkingowych niedaleko Słonecznej Polany, samochód można zostawić także przy parku zdrojowym – tzw. Parku Szwedzkim. Tereny Parku zagospodarowane są bardzo dobrze. Są tu wielkie place zabaw, tor kolarski, terenowa siłownia, a nawet ścianki wspinaczkowe.

Podsumowanie, słów kilka o Szczawnie-Zdroju

Przy okazji nie można pominąć Szczawna–Zdrój. To niewielkie miasteczko położone bardzo blisko Wałbrzycha. Dzięki typowo uzdrowiskowej architekturze oraz leniwej atmosferze miejscowości sanatoryjnej można tu naprawdę odpocząć. Wiele zabudowań Szczawna to zabytkowe perły architektury uzdrowiskowej, które przetrwały do dzisiaj w bardzo dobrym stanie. Szum fontann, kawa w kawiarnianym ogródku po górskim spacerze – i nic więcej nie trzeba! Redakcja trasygorskie.pl dziękuje Basi Grzelczak za kolejny świetny wpis. Poniżej mapa i zdjęcia z tej wycieczki.