Sępia Góra – łatwy szlak z pięknymi widokami
- Trasa do punktu widokowego na Sępiej Górze ma dwa warianty przejścia,
- Czas trwania wędrówki: ok. 2 godz., dystans ok. 7,5 km.,
- Jest to trasa idealna dla rodzin z dziećmi, a także osób z trochę słabszą kondycją,
- Na szczycie czekają na Was piękne panoramy.
Świeradów Zdrój – początek szlaku
O tej pięknej górskiej miejscowości jeszcze nie raz wspomnę. Świeradów Zdrój znajduje się na Dolnym Śląsku, w Górach Izerskich, dokładnie pomiędzy Grzbietem Kamienickim, a Wysokim Grzbietem. Świeradów Zdrój jest miejscowością uzdrowiskową z długą tradycją leczenia wodami zdrojowymi z dodatkiem radonu.
Dzisiaj Świeradów Zdrój jest znany nie tylko uzdrowiskowym kuracjuszom, ale także górołazom oraz wielbicielom aktywnego wypoczynku. Znajdziecie tu trasy narciarskie dla zjazdówek i biegówek, trasy rowerowe, a także wiele szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności. Najbliżej Świeradowa znajdziecie szlaki na Stóg Izerski, czeski szczyt Smrek, a także trasę do kultowego schroniska Chatka Górzystów.
Główny Szlak Sudecki – pierwsza kropka
W Świeradowie Zdroju znajduje się początek (lub koniec) Głównego Szlaku Sudeckiego. GSS jest szlakiem turystycznym , długodystansowym prowadzącym ze Świeradowa zdrój do Prudnika (lub odwrotnie). Szlak został wytyczony z inicjatywy Mieczysława Orłowicza, działacza turystyki górskiej. Pomysł oszlakowania trasy powstał w 1947 r. Długość szlaku wynosi 443 kilometrów, a szacowany czas przejścia wynosi 120 godzin, najszybsze przejście szlaku (FKT) wynosi nieco ponad 4 dni.
Szlak oznaczony jest kolorem czerwonym, przechodzi przez tereny pogranicza, ze względu na historyczne znaczenie terenów omija kilka ciekawych szczytów. GSS prowadzi m.in.: przez Góry Izerskie, Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry Kamienne i Czarne, Góry Sowie, Góry Bardzkie, Góry Stołowe, Góry Orlickie, Góry Bystrzyckie, Masyw Śnieżnika, Góry Złote aż do Prudnika w Górach Opawskich.
Początek (lub koniec) szlaku znajduje się przy Stacji Kultury na ul. Dworcowej w Świeradowie Zdroju.
Stacja Kultury w Świeradowie Zdroju
Miejskie Centrum Kultury, Aktywności i Promocji Gminy Stacja Kultury w Świeradowie-Zdroju znajduje się w dawnym budynku Dworca Kolejowego. Stacja Kultury to miejsce aktywności mieszkańców Świeradowa. W ofercie znajdują się warsztaty, zajęcia dla różnych grup wiekowych, a także koncerty, seanse filmowe i wiele innych. Tu znajduje się makieta kolejowa, która przedstawia fragmenty linii kolejowej na odcinku Gryfów Śląski – Mirsk – Świeradów-Zdrój – Świeradów Nadleśnictwo. A w ogrodzie stoi parowóz, który jest zabytkiem muzealnym.
Przy Stacji Kultury znajdziecie bezpłatny i sporych rozmiarów parking, a w pobliżu wejście na szlak na Sępią Górę.
Izerska Droga Krzyżowa
Na Sępią Górę prowadzi szlak niebiesko zielony. Początek szlaku znajduje się bezpośrednio przy Stacji Kultury i przez kilkadziesiąt metrów idzie równo z GSS.
Na pierwszym skrzyżowaniu my skręcimy w lewo, GSS w prawo.
Szlak prowadzi dosyć długi fragment drogą asfaltową. A w zasadzie prawie całą drogę do Sępiej Góry można pokonać asfaltem i szutrem. Ten szlak nazywany jest także Izerską Drogą Krzyżową, prowadzi szlakiem zielonym.
Izerska Droga Krzyżowa jest bardzo często wybierana przez rodziny z dziećmi, można tędy wjechać nawet wózkiem. Ta trasa nie będzie problematyczna dla osób starszych lub bo słabszej kondycji. Chociaż droga pnie się do góry, jest to łagodny wznios i nie powinien nastręczać trudności.
Przy Izerskiej Drodze Krzyżowej, zwanej również Izerską Golgotą znajdują się stacje drogi krzyżowej. Każda stacja jest płaskorzeźbą umieszczoną na sporych rozmiarów głazie. Rzeźby zostały wykonane przez lokalnego twórcę – Macieja Wokana.
Po drodze zobaczycie wspaniały widok na przeciwległy Stóg Izerski.
Szlak na Sępią Górę
Szlak na Sępią Górę można pokonać także w bardziej górskim i leśnym wariancie. Trasa szlakiem niebieskim idzie przez las. Podejście pod górę jest ostre, kamieniste i poryte korzeniami. Jest tu bardziej górsko, ale to nie jest wariant odpowiedni dla rodzin z mniejszymi dziećmi lub wózkami. Trasa jest bardzo przyjemna, malownicza, prowadzi prawie cały czas przez piękne lasy mieszane.
Polecam trasę na Sępią Górę zaplanować z wejściem szlakiem niebieskim, a zejściem – zielonym, Izerską Drogą Krzyżową.
Szlak w tym wariancie, chociaż przyjemny nie jest specjalnie widokowy.
Widoki z Sępiej Góry
Sępia Góra znajduje się w Grzebiecie Kamienickim Gór Izerskich, wznosi się na wysokość 828 m n.p.m. Na szczycie znajduje się ciekawa formacja skalna – Biały Kamień – i to jest najciekawszy punkt widokowy Sępiej Góry.
Na szczycie znajdziecie miejsce do odpoczynku, tablice, a przede wszystkim widoki. Rzeczywiście ze szczytu tej góry widoki są bardzo ładne, panorama rozpościera się na Góry i Pogórze Izerskie, a nawet dalej – Karkonosze, Kotlinę Jeleniogórską oraz pasmo Gór Łużyckich.
Z Sępią Górą wiążą się legendy i podania mówiące, że kiedyś na szczycie mieściła się świątynia pogańska. Inne historie podają, że podczas II Wojny Światowej na Sępiej Górze zostało ukryte złoto należące do III Rzeszy.
Złota nie znaleźliśmy, widoki były bajeczne, wędrówka przyjemna.