Mogielica ze Szczawy
- Szlak jest średnio trudny, do przejścia 12 kilometrów, nieco ponad 630 metrów w górę i w dół,
- Parking w Szczawie Gryblówce, znajdującej się na terenie Gorców,
- Można pójść z psem,
- Na trasie nie ma schroniska,
- Na Mogielicy jest wieża widokowa i kilka ciekawostek religijno – historycznych.
Mogielica ze Szczawy – gdzie zaparkować, jaki jest początek szlaku?
Szczawa to niewielka wieś w województwie małopolskim, która leży pomiędzy Gorcami, a Beskidem Wyspowym. Mała nie znaczy jednak tuzinkowa. Warto wiedzieć, że jest to miejscowość uzdrowiskowa – jest tu pijalnia i rozlewnia wód mineralnych – szczawów, które mają właściwości lecznicze. Wieś ma piękną tradycję patriotyczną, ponieważ jest związana z polską partyzantką, a samo powstanie Szczawy jest datowane na XV wiek. Słowem, mała miejscowość, ale duże znaczenie dla naszego kraju.
Przy początku szlaku znajduje się bardzo porządny parking z miejscem, gdzie można usiąść i albo odpocząć po zejściu ze szlaku, albo się na wejście w tym miejscu przygotować. Tak więc od samego początku jest jak być powinno – gościnnie i schludnie. Nic dziwnego, że 1 grudnia w słoneczną pogodę parking szybko się zapełniał, pomimo zimna. Niebieski szlak znajduje się zaraz obok parkingu i prowadzi na sam szczyt Mogielicy, łącząc się w pewnym momencie z żółtym.
Szlak na Mogielicę ze Szczawy
Szlak na szczyt Mogielicy jest lekki i zalesiony, długo prowadzi drogą, w tym dniu nieco zasypaną śniegiem. W okolicy Przełęczy pod Małym Krzystonowem znajduje się miejsce odpoczynku dla turystów, a za nią jest nieco bardziej stromy odcinek, przechodzący w odsłonięty szlak. Stąd widać już szerokie panoramy na wiele otaczających szczytów. Na przełęczy można poczytać o Mogielicy i wielu ciekawych miejscach wokół niej. Na tablicach informacyjnych znajdują się wzmianki m.in. o Gminnym Parku Przyrodniczym, Dolinie rzeki Kamienica, Zabytkowym drewnianym kościele w Szczawie, rezerwacie Głuszca czy ścieżce historycznej 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK.
Po wyjściu na otwartą przestrzeń można się już zachwycać widokami. Przy panującej tego dnia pogodzie można było podziwiać m.in. Gorce, Beskid Wyspowy czy Beskid Żywiecki.
Pod samą Mogielicą (1170 m n.p.m.) jest jeszcze jedno miejsce odpoczynku, a za nim jedyne na tej trasie nieco ostrzejsze podejście na sam szczyt.
Szczyt Mogielicy
Najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego – Mogielica mierzy 1170,2 m n.p.m. A nazwa szczytu tworzy wiele nieporozumień – przez niektórych ciągle nazywana jest Mogielnicą.
Mogielica jest bardzo popularna. Swą popularność zawdzięcza głównie 20 metrowej wieży widokowej na szczycie, ale także wielu ciekawostkom dotyczącym samej góry. W okolicach szczytu rozbił się w czasie II Wojny Światowej niemiecki samolot. Podobno na zboczach Mogielicy zakopane są skarby. Wreszcie, w jej pobliżu znajduje się trasa narciarstwa biegowego. Dodając do tego kapliczkę czy krzyż, tworzy się ciekawa mozaika różnych mniej albo bardziej prawdziwych i popularnych atrakcji, które przyciągają tu wielu turystów.
Na Mogielicę prowadzą trasy z:
– Jurkowa,
– Zalesia,
– od Przełęczy Rydza-Śmigłego.
Polecam trasę na Mogielicę ze Szczawy Gryblówki, warto zdobyć Królową Beskidu Wyspowego właśnie z tego miejsca..