Małe Pieniny

Pieniny

Punkt startowy: Górna stacja wyciągu na Palenicę

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

2-4h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Nie

Data wpisu

02/01/2022

Opis

Trasa do Schroniska pod Durbaszką niebieskim szlakiem

  1. Trasa wycieczki prowadzi grzbietem Małych Pienin.
  2. Trasa łatwa. Do przejścia 12 km, około 320 metrów podejścia i 656 metrów zejścia.
  3. Trasa idealna dla rodzin z dziećmi, w części dla rowerzystów.
  4. Największymi atrakcjami są: widoki na otaczające Pieniny pasma górskie, w szczególności z Wysokiego Wierchu, w sezonie wypasu owiec wizyta w bacówce, a o każdej porze roku odpoczynek w Schronisku Pod Durbaszką.

Pod Durbaszkę niebieskim szlakiem z Palenicy

Rozpoczynamy od górnej stacji wyciągu na Palenicę (722 m n.p.m.). Wjazd wyciągiem oraz niewielka długość trasy wynikają z tego, że w dniu jutrzejszym część z nas biegnie w Etapowej Triadzie – słynnych zawodach biegowych. Dzisiejsze wyjście w góry traktujemy jako rozgrzewkę przed biegami. Pierwszą czynnością po zejściu z krzesełek jest założenie raczków. Śnieg, mróz i dużo ludzi zrobiło swoje, teren obok wyciągu przypomina lodowisko. W miarę oddalania się od stacji wyciągu w kierunku Szafranówki warunki się poprawiają, ale do końca wycieczki raczków już nie zdejmiemy. Pogodę mamy wyśmienitą, okulary przeciwsłoneczne są dzisiaj tak samo niezbędne, jak raczki. Z polany pod Szafranówką otwierają się doskonałe widoki w kierunku Pienin Właściwych i Tatr. Doskonała widoczność będzie nam towarzyszyła do końca wędrówki. Dodam, że w miejscowości Palenica kolejka linowa jest jedną w więszych atrakcji. Cennik wyciągu Palenica – Szafranówka dostępny jest na stronie.

Małe Pieniny panorama Tatr spod Szafranówki

Wysoka to najwyższy szczyt pasma Pieniny

Dochodzimy żółtym szlakiem do granicy i skręcamy pod Szafranówką (742 m n.p.m.) w lewo na niebieski szlak graniczny w kierunku Wysokiej. Od tej pory będziemy wędrować grzbietem Małych Pienin. Pieniny dzielą się na: najmniej znane Pieniny Spiskie, Pieniny Właściwe z Masywem Trzech Koron, Małe Pieniny z Wysoką (1050 m n.p.m.) – najwyższym szczytem całych Pienin. Przejście całych Małych Pienin szlakiem niebieskim spod schroniska Orlica nad Dunajcem w Szczawnicy do Przełęczy Rozdziela, z wejściem na Wysoką, a następnie zejście żółtym szlakiem do Jaworek przez rezerwat Białej Wody to pieniński klasyk uwielbiany przez górołazów. Ponad 20 km wędrówki po polanach i lasach z wybitnymi panoramami Beskidu Sądeckiego, Gorców, Magury Spiskiej, Tatr oraz zejście Doliną Białej Wody z ciekawymi formami skalnymi i łemkowską historią. Szlak niebieski, którym wędrujemy jest częścią szlaku Tarnów – Wielki Rogacz w Beskidzie Sądeckim, ponad 190 km z Płaskowyżu Tarnowskiego, poprzez Pogórze Ciężkowickie, Pogórze Rożnowskie, Beskid Wyspowy, Gorce, Pieniny, Pogórze Popradzkie do Beskidu Sądeckiego. Jest trzecim, co do długości szlakiem w polskich Karpatach i piątym na terenie gór w Polsce.

Pod szczytem Cyrhle (774 m n.p.m.) z lewej strony dochodzi do szlaku niebieskiego szlak rowerowy Szczawnica – Jaworki, który będzie nam towarzyszył do końca naszej wycieczki. Po chwili przed szczytem Huściawa (818 m n.p.m.) dołącza też pieszy szlak żółty ze Szlachtowej. Szlachtowa wraz z okolicznymi Jaworkami, Białą Wodą, Czarną Wodą stanowiły enklawę wsi zamieszkałą przez ludność rusińską, zbliżoną do Łemków, a jeszcze bardziej do Rusinów na słowackim Spiszu. Po przymusowych wysiedleniach powojennych po Rusinach Szlachtowskich pozostały tylko pamiątki materialne w postaci wykorzystywanych obecnie, jako kościoły katolickie cerkwi greckokatolickich w Szlachtowej i w Jaworkach oraz licznych kapliczek i krzyży w Dolinie Białej Wody. Po drugiej stronie granicy Rusini mieszkają do dzisiaj kultywując swoje bogate tradycje. 

Bacówka i Wysoki Wierch w Pieninach

Zbliżamy się do znajdującej się po prawej stronie szlaku bacówki. Zimą możemy sobie tylko popatrzeć na zagrodę i budynki gospodarcze. Co innego w sezonie wypasu. Na trawiastych zboczach Wysokiego Wierchu (899 m n.p.m.) prowadzony jest kulturowy wypas owiec. Poza owcami w tych okolicach możemy spotkać też konie oraz stado krów. W Bacówce pod Wysokim Wierchem koniecznie należy wówczas zakupić smaczne przetwory z owczego mleka. 

Wysoki Wierch jest rozległym, bezleśnym szczytem, o kopułowatym kształcie z wybitną panoramą 360o. Jeśli ktoś uważa, że esencja Pienin to Trzy Korony lub Sokolica, zapraszam na Wysoki Wierch. Pieniny są tu najpiekniejsze. Na szczyt Wysokiego Wierchu prowadzi żółty szlak, który po doprowadzeniu nas na szczyt przekracza następnie granicę i schodzi do słowackiej Przełęczy pod Tokarnią – jednego z doskonałych punktów widokowych, tym razem już w słowackich Pieninach. My pozostajemy na szlaku niebieskim i na zboczach Wysokiego Wierchu robimy sobie przerwę ma sesję zdjęciową. 

Małe Pieniny panorama Tatr ze zboczy Wysokiego Wierchu

Schronisko pod Durbaszką

Idziemy dalej i przed szczytem Durbaszki (942 m n.p.m.) skręcamy w lewo za szlakiem rowerowym, by po 15 minutach zameldować się w Schronisku pod Durbaszką. Właściwa nazwa miejsca to Górski Ośrodek Szkolno-Wypoczynkowy, który jest filią Młodzieżowego Domu Kultury „Domu Harcerza” w Krakowie. Po wysiedleniu Rusinów Szlachtowskich, na pozostałych niezagospodarowanych połoninach pienińskich władze komunistyczne chciały tworzyć wzorcowe bacówki dla tatrzańskich owiec. Plan, jak wiele innych, nie udał się, a wybudowane cztery bacówki na stokach Małych Pienin, w tym bacówka pod Durbaszką, z czasem niszczały. Pozostałości bacówki odkryli harcerze z Krakowa i przez lata własną pracą i determinacją doprowadzili ruinę do nowoczesnego ośrodka, który cieszy obecnie młodzież i turystów. Durbaszka to kultowe schronisko!

Małe Pieniny Ośrodek pod Durbaszką w styczniowej scenerii

Po wyjściu z Ośrodka pod Durbaszką schodzimy szlakiem rowerowym w kierunku doliny potoku Grajcarek, który rozgranicza Pieniny od Beskidu Sądeckiego. W połowie zejścia z Durbaszki przechodzimy obok kolejnej zamkniętej zimą bacówki. Po drodze cieszymy się z widoków, które się przed nami odsłaniają.

Mnie, jako geologa z wykształcenia szczególnie ciekawi widok Jarmuty (794 m n.p.m.), jednej z nielicznych w Pieninach góry o pochodzeniu wulkanicznym (andezyty), która już od średniowiecza była obiektem dużego zainteresowania ze strony poszukiwaczy drogocennych metali. W zboczach góry można odnaleźć ślady tuneli górniczych z okresu wydobywania srebra. Dla naszego bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa zamieszkujących w chodnikach górniczych nietoperzy wejścia do tuneli są zabezpieczone kratami. Na szczyt Jarmuty można wejść kilkoma nieoznakowanymi ścieżkami.

Jak wrócić ze szlaku do Palenicy?

Dochodzimy do Jaworek i kończymy naszą wędrówkę niedaleko zachodniego parkingu dla przyjeżdżających do Wąwozu Homole. Zwykle, jak schodzimy z gór w okolicach Jaworek punktem obowiązkowym jest restauracja Bacówka w Jaworkach. Czasem można w niej spotkać znanych muzyków koncertujących nierzadko w Muzycznej Owczarni, klubie muzycznym, którego może pozazdrościć Pieninom każda aglomeracja. Dzisiaj, z uwagi na jutrzejsze biegi, nie możemy się objadać. Do Bacówki w Jaworkach przyjedziemy  za dwa dni. Wracamy busem do Szczawnicy na parking pod wyciągiem na Palenicę.

Krótka, ale bardzo udana trasa górska. Bardzo lubię wędrować po Małych Pieninach i chętnie do nich wracam o każdej porze roku.

Redakcja trasygorskie.pl dziękuje Krzysztofowi Sobierajowi za fantastycznie piękne przybliżenie Małych Pienin. Nie pozostaje nic innego, jak planować wycieczkę do Schroniska pod Durbaszką w Pieniniach. Całe środki z tego opisu idą dzięki decyzji Krzysztofa na cele charytatywne. Poniżej mapa.