Gorc z Zasadnego – pętla na szczyt z wieżą widokową
- Trasa średnio trudna, do przejścia około 9 km., mniej więcej 600 m w górę i w dół,
- Trasa w formie pętli,
- Największą atrakcją trasy jest wieża widokowa na Gorcu oferująca szerokie panoramy widokowe,
- Na trasie nie ma schroniska, można pójść z psem.
Gorczański szczyt Gorc
Znanym i odwiedzanym szczytem we wschodniej części głównego grzbietu Gorców jest szczyt o bardzo zbliżonej nazwie – Gorc (1228 m n.p.m.). Zyskał on na atrakcyjności w ostatnich latach, dzięki wybudowaniu na wierzchołku drewnianej wieży widokowej, jednej z kilku w okolicy. Dzięki wieży i swojej wyrazistej sylwetce Gorc jest widoczny z daleka. Na szlaku oferuje turystom również kilka widokowych polan.
Zasadne – gdzie zaparkować, jakim szlakiem pójść na Gorc?
Wybraliśmy się na szczyt Gorca w pochmurne i jeszcze zimne marcowe przedpołudnie. Za punkt startowy naszej wycieczki wybraliśmy niewielki parking we wsi Zasadne. Parking położony jest na rozstaju dróg nad Potokiem Zasadny. Zaraz obok naszego miejsca postojowego rozpoczyna się bowiem i zarazem kończy pętla szlaku czerwonego prowadząca właśnie na Gorc, zwana też Szlakiem Spacerowym Zasadne-Zasadne.
Czerwony szlak na Gorc
Skierowaliśmy się na południe, gdzie trasa prowadzi początkowo asfaltową drogą przez las na Wierch Młynne (732 m n.p.m.), gdzie na skraju polany znajduje się kolejny parking i wiata dla turystów. To też jest dobre miejsce na początek i koniec trasy na Gorc. Zgodnie z oznaczeniami szlaku skręciliśmy w kierunku zachodnim, by znowu wejść w las i nabierać wysokości mijając grzbiet Tokarka i polanę o tej samej nazwie, a następnie Wierch Bystrzaniec. Niedługo przed szczytem Gorca szlak zaczyna skręcać raz w lewo, raz w prawo z powodu wzrostu nachylenia i wysokości na krótkim odcinku.
Wieża widokowa na Gorcu
Końcówka trasy prowadząca do szczytu Gorca i wieży widokowej opuszcza na chwilę pętlę szlaku czerwonego i prowadzi szlakiem niebieskim. W dniu naszej wycieczki mieliśmy szczęście, gdyż pomimo pochmurnej pogody mogliśmy nacieszyć się widokiem z okazałej drewnianej wieży widokowej na Gorcu (1228 m n.p.m.). Gorc przed wybudowaniem wieży widokowej nie oferował praktycznie żadnych widoków. A obecnie to panorama 360 stopni z widokami na szczyty Beskidów, Pienin oraz majestatycznych Tatr. Wieża na Gorcu jest bliźniaczką tej na Lubaniu, czy Magurkach.
Powrót na parking w Zasadnem
W drodze powrotnej szlak niebieski dochodził i łączył się na jakiś czas z czerwonym. Na rozległej i widokowej hali Gorc Kamienicki szlak czerwony skręcał na wschód, by przez las tracić coraz bardziej na wysokości. Jednak zahaczał przy okazji o cztery mniejsze, bądź nieco większe polany. Ostatecznie trasa wychodziła na otwarty teren, a chwilę potem biegła już znów mocno w dół asfaltową drogą przez przysiółki Zasadnego – Gorcowiaki i Motawy. I tak po około 4 godzinach wycieczki i 9,5 km wróciliśmy na miejsce startu.
Trasygorskie.pl dziękują Grzegorzowi Gilowi za kolejny wpis. Uzyskane środki pomogą niepełnosprawnemu chłopcu chociaż nieco poprawić swój los. Tylko tyle i aż tyle.