Hala Łabowska

Beskid Sądecki

Punkt startowy: Łomnica Zdrój, parking przy szlaku niebieskim

Poziom trudności

Średnia

Długość trwania

ponad 6h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Nie

Data wpisu

08/01/2022

Opis

Hala Łabowska z Piwnicznej Zdrój.

    1. Szlak na Halę Łabowską (1054 m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim zaczyna się w Piwnicznej Zdroju. Tu trzeba podjąć decyzję, czy idziemy szlakiem niebieskim, czy żółtym. Uwaga: od samego schroniska do szlaku żółtego prowadzi szlak czerwony – zerknijcie na mapę w opisie.
    2. Opisujemy wyjście szlakiem niebieskim a zejście szlakiem żółtym, w tym celu warto podjechać do Łomnicy Zdroju, gdzie znajduje się bezpłatny parking, przy samym wejściu na szlak.
    3. Trasa w początkowej fazie jest bardzo stroma i stromizna ta ma ponad 1 kilometr. Poza tym trasa jest łatwa.
    4. Po drodze jest wiele atrakcji historyczno – przyrodniczo – edukacyjnych – przeczytajcie o nich w opisie pełnym.
    5. Na szczycie jest schronisko. Trasa wiedzie m.in. przez: Czarci Wierch (1039 m n.p.m), Wierch nad Kamieniem (1084 m n.p.m), Halę Pisaną (1044 m n.p.m), Przełęcz Bukowinę (993 m n.p.m).

Dojazd, parking, szlak.

Przy samym wejściu na szlak na Halę Łabowską znajduje się parking, na którym możecie pozostawić pojazd. Dojedziecie tam łatwo – po prostu jedźcie drogą główną przez Łomnicę Zdrój, aż do końca.

Na znakach przy drodze zobaczycie szlak niebieski, ale po co iść drogą, skoro można wejść od razu na szlak. Jedna uwaga odnośnie szlaku niebieskiego – od razu na „dzień dobry” trzeba przejść przez dosyć wartki strumień i zmierzyć się z ostrym podejściem. Jeśli wybierzecie wejście szlakiem niebieskim a zejście – żółtym, to nie musicie schodzić do samej Piwnicznej. Na wysokości Hali Pisanej jest przejście do drogi biegnącej do Łomnicy wzdłuż strumienia Mała Łomnica. W ten sposób zejdziecie do Łomnicy, ale nie szlakiem, tylko drogą. Można oczywiście zejść szlakiem żółtym do Piwnicznej, niemniej wtedy macie długi powrót szosą asfaltową po samochód. Oczywiście – jeśli dysponujecie dwoma samochodami, można ten drugi pozostawić w Piwnicznej.

Mapa wycieczki znajduje się na końcu. Pamiętajcie o możliwości skrótu – może się on przydać w krótki dzień.

 

Parking przy szlaku niebieskim.

Scieżka dydaktyczna, ciekawostki historyczne; schronisko.

Od razu przy wejściu na szlak znajduje się plac zabaw i ścieżka dydaktyczna, nazwana Zielona Klasa w Łomnicy, przygotowana przez Nadleśnictwo Piwniczna. Jest tam plac zabaw, ławy, stoły, miejsce na ognisko, ale przede wszystkim są tam tablice dydaktyczne. W prosty sposób, za pomocą „odwracanych” kwadracików bawią i uczą m.in. o: gatunkach drzew leśnych, owadach, ptakach śpiewających, śladach zwierząt. Jest także o tematach ekologicznych i związanych z ochroną środowiska, np. ile czasu potrzeba na degradację różnych materiałów w środowisku.

Ja bardzo lubię takie atrakcje, opisywałem ostatnio trasę na Potrójną w Beskidzie Małym, gdzie jest mnóstwo takich punktów edukacyjnych. Podobnie jest przy wejściu na Czantorię Wielką, chociaż tu bardziej jest to aspekt historyczny. Takie atrakcje urozmaicają szlak i sprawiają, że polskie góry są jeszcze bardziej pociągające.

Kilka zdjęć poniżej.

Na szlaku są ważne i ciekawe miejsca związane z historią. Jest to szlak Sądeckich Żołnierzy Wyklętych. Na szlaku znajdziemy symboliczny grób Adama Kondolewicza, który zginął w 1944 roku, a był żołnierzem walczącym w Armii Krajowej, w Grupie Świerka. Warto pamiętać, aby uczcić pamięć ludzi walczących o Polskę. Sporo tego typu wzmianek i miejsc pamięci jest na pobliskiej Radziejowej  lub na nie tak bardzo odległym Lubomirze.

Zdjęcie symbolicznej mogiły żołnierskiej poniżej.

 

Jeśli chodzi o Schronisko na Hali Łabowskiej, jest dosyć duże i widać, że przechodzi regularną modernizację. Nie pozostaliśmy tam długo, ponieważ przed nami jeszcze długa trasa, ale wynieśliśmy z niego pozytywne wrażenia. Zdjęcie poniżej.

Widoki

Trasa oferuje niesamowite widoki, głównie na pasmo Radziejowej (my jesteśmy w paśmie Jaworzyny), ale przy dobrej pogodzie widać także inne pasma, np. Tatry.

Popatrzcie na zdjęcia, bo jest na co.

Podsumowanie.

Opisana pętla na Halę Łabowską ma w sobie wszystko to najpiękniejsze, co oferują polskie góry. Jest to szlak zadbany, dopilnowany, dobrze oznaczony. Ma swoje trudności, ale jest do przejścia z dzieckiem. Oferuje piękne widoki, miejsce do schronienia się.

Po takiej wycieczce można się w polskich górach zakochać na zawsze.