Jagodnik w Masywie Trójgarbu i Krąglaka

Góry Wałbrzyskie

Punkt startowy: Stare Bogaczowice, parking obok stadionu piłkarskiego

Poziom trudności

Średnia

Długość trwania

2-4h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

01/11/2022

Opis

Jagodnik w Górach Wałbrzyskich – szczyt poza szlakiem

  1. Poziom trudności: średnia. Trasa częściowo w formie pętli.
  2. Czas trwania: około 3 godzin, dystans około 10 kilometrów.
  3. Trasa niedostępna dla wózków, nieodpowiednia dla małych dzieci.
  4. Rower – tak.
  5. Pies – tak.

Góry Wałbrzyskie – atrakcje nieoczywiste

Jagodnik w Górach Wałbrzyskich to szczyt bardzo nieoczywisty. Ani w aplikacji mapa-turystyczna.pl, ani także w tradycyjnych, drukowanych mapach nie znajdziecie szlaku prowadzącego na szczyt. Nie ma szlakówek na trasie. Sam szczyt oznaczony jest drewnianą tabliczką, gdzie jest podana nazwa i wysokość góry. W Górach Wałbrzyskich jest wiele takich „dzikich” szczytów, które nie są oszlakowane przez PTTK. Jednak mimo, że to atrakcje nieoczywiste – mają swoich zwolenników. Sam fakt, że w Górach Wałbrzyskich i Kamiennych wytyczony został niedawno nowy szlak długodystansowy – Drabina Wałbrzyska, świadczy o rosnącym zainteresowaniu tym rejonem Sudetów.

W Góry Wałbrzyskie jeździmy, kiedy chcemy odpocząć od tłumu turystów, hałasu i zgiełku właściwego znanym i popularnym trasom turystycznym. Mimo, że sam Wałbrzych jest dosyć często odwiedzany, podobnie Góry Wałbrzyskie, turyści wybierają najbradziej popularne szczyty w okolicach Wałbrzycha – Chełmiec, wieżę widokową na Borowej, a także szlak do wieży na Trójgarbie. Jednak Góry Wałbrzyskie mają o wiele więcej do zaoferowania. Są tu szlaki niszowe, ale nie mniej piękne, a na pewno wymagające.

Góry Wałbrzyskie są charakterystycznie zbudowane i ukształtowane. Skały osadowe, które w przeważającej większości są budulcem tych gór, tworzą ciekawe formacje skalne, a strome stoki wraz z głębokimi dolinami sprawiają, że każda wycieczka w te tereny jest wymagająca. Góry Wałbrzyskie są częścią Parku Krajobrazowego Sudety Wałbrzyskie.

Jagodnik, Gawron i Węgielnik – nieznane szczyty w Górach Wałbrzyskich

Jagodnik wchodzi w skład Masywu Trójgarbu i Krąglaka. Szczyt Jagodnik wznosi się na 619 m n.p.m., a położony jest na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Kopuły Chełmca, Trójgarbu i Krzyżowej Góry koło Strzegomia, na zachód od Szczawna-Zdroju. Masyw charakteryzują stożkowo-kopulaste wzniesienia o stromych zboczach: Jagodnik (619 m), Gawron (631 m), Węgielnik (621 m). Są to mniej znane szczyty w Masywie Trójgarbu, którego najwyższym wzniesieniem jest sam trójwierzchołkowy Trójgarb. 

Przyrodniczo tereny Sudetów Wałbrzyskich to tereny ciekawe. Zbocza gór porastają lasy mieszane z przewagą Buków, na obrzeżach wzniesień rozciągają się górskie łąki, pola uprawne i częściowo nieużytki. Całość, zwłaszcza jesienią tworzy niezwykle barwny i malowniczy krajobraz.

Stare Bogaczowice – parking przy zalewie

Wycieczkę na Jagodnik można rozpocząć ze Starych Bogaczowic, gdzie koło stadionu piłkarskiego znajduje się bezpłatny parking. Tu od razu odnajdziecie szlakówki koloru żółto-czerwonego. Jeżeli chcecie skrócić sobie wycieczkę, możecie podjechać jeszcze kawałek dalej. Asfaltową drogą dojedziecie do parkingu przy Zalewie w Starych Bogaczowicach. Tam można zostawić samochód, parking przy Zalewie jest prawie na samym szlaku.

Od parkingu przy Zalewie w Starych Bogaczowicach prowadzić będzie szlak żółto-czerwony. Przy skrzyżowaniu Pod Mrowicą trzeba zmienić szlak na czerwony. Idziemy początkowo szeroką, szutrową drogą, aby przy Rozdrożu pod Czernicą nie zmieniając koloru szlaku przejść na zarośniętą trawą ścieżkę. Ścieżka pnie się do góry, ale tu nie będziecie zdobywać wysokości, trasa nie jest specjalnie męcząca (na razie).

Do rozejścia szlaków Pod Jagodnikiem idziemy cały czas szlakiem koloru czerwonego. W tym miejscu trzeba się trochę wysilić, aby znaleźć dalszą ścieżkę na Jagodnik. To nie jest trasa oznaczona przez PTTK, a więc próżno szukać tu szlakówek. Trzeba uważnie wpatrywać się w ziemię, aby znaleźć wydeptaną ścieżkę. Brak szlaku na szczyt Jagodnika jest tak samo ciekawy, co niezrozumiały.

Szczyt jest naprawdę frapujący – znajduje się tu ciąg skał pochodzenia wulkanicznego, które tworzą niesamowite formacje skalne. Do najbardziej niezwykłych należy z pewnością wielki czarny ostaniec skalny, który jest widoczny już ze ścieżki. Na Jagodniku znajduje się także jedno z najwyższych stanowisk głazów narzutowych w Sudetach. Na drzewie zawieszona jest tabliczka z nazwą, a uważni obserwatorzy dostrzegą jeszcze inną tabliczkę pamiątkową ukrytą w skałach.

Cóż, w górach często kryją się smutne historie…

Zejście z Jagodnika, podsumowanie i mapa

Ze szczytu schodzimy, podążając za pomarańczowymi strzałkami na drzewach. Musi nam to wystarczyć. Nie ma tu ścieżki. A zejście jest naprawdę strome. Jedynie wielkie kopy suchych, jesiennych liści trochę ułatwiają to zejście.

Nie róbcie tego z dziećmi!!! Ewentualnie można wrócić po swoich śladach, to bezpieczniejszy wariant.

Po chwili dochodzimy do żółtego szlaku, którym docieramy z powrotem do rozejścia Pod Jagodnikiem. Z tego miejsca większość napotkanych turystów idzie dalej na Trójgarb, my wracamy do samochodu. Aby nie powtarzać trasy, wybieramy szlak żółto-czerwony, którym dojdziemy do skrzyżowania Przy Czereśni. To kolejne ciekawe miejsce na mapie Masywu Trójgarbu. Skrzyżowanie funkcjonowało z tą nazwą już na niemieckich przedwojennych mapach. Ciekawe, że mimo iż oryginalne drzewko uschło, na miejscu posadzono nowe drzewko aby nazwa mogła być wciąż aktualna.

Od Czereśni idziemy szlakiem niebieskim. Dookoła mamy piękne widoki. Po prawej stronie wznosi się Borowa. Szlak prowadzi nas do parkingu przy Zalewie, gdzie mamy samochód.

Piękna wycieczka!

Redakcja trasygorskie.pl dziękuje Basi Grzelczak za przepiękny wpis. Mapa i zdjęcia poniżej.