Kozia Góra i Schronisko Stefanka

Beskid Śląski

Punkt startowy: Bielsko Biała, ul. Olszówka

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Tak

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

16/04/2022

Opis

Kozia Góra i Schronisko Stefanka – wycieczka biegowa w skrócie:

1) Trasa dla każdego – niezależnie od kondycji czy wieku. Także dla Waszych czworonogów. Można pójść z wóżkiem. Co do rowerów – jest tu cała masa tras rowerowych, więc polecam skorzystanie z nich. Będzie bezpieczniej. 

2) Na tym krótkim szlaku jest sporo atrakcji. Oprócz tych widokowych, jest Schronisko Stefanka, taras widokowy, tor saneczkowy. Więcej zdjęć w opisie pełnym.

3) Start: Bielsko Biała Olszówka – są tam miejsca parkingowe, można także wystartować z pobliskich Błoń. Trasa wiedzie szlakiem żółtym, który później zamienia się w niebieski. Zejście szlakiem zielonym w to samo miejsce. 

Trasę robiłem biegowo, to niecałe 7 kilometrów. Zapraszam do obejrzenia filmu i przeczytania opisu, na końcu jest umieszczona mapa. 

Początek trasy na Stefankę i Kozią Górę, taras widokowy i schronisko.

Początek trasy jest łatwy i przyjemny, idziemy połączonymi szlakami zielonym i żółtym, następnie zostajemy na żółtym. Droga wiedzie przez park a potem przechodzi w przyjemne, niezbyt ostre podejście. Kiedyś pisałem, że kultową górką Bielszczan jest pobliska Szyndzielnia, głównie ze względu na łatwość dostania się na nią kolejką linową. Podtrzymuję to, ale na Stefance zapewne każdy człowiek mieszkający w Bielsku i okolicach także był. To obowiązkowy punkt wycieczek szkolnych, ciężko się więc z tego było wymigać. Po ok. 45 minutach jesteśmy w okolicach szczytu. Jest tam nowy taras widokowy, skąd rozciągają się piękne widoki, m.in. na Skrzyczne. Stąd już kilka kroków do schroniska, w pobliżu którego jest mnóstwo atrakcji – m.in. plac zabaw dla dzieci, czy miejsce na rozpalenie ogniska. Zdjecia poniżej. 

Kozia Góra Beskid Śląski - początek szlaku z Olszówki
Widok w kierunku Skrzycznego z Koziej Góry
Widoki z Koziej Górki w Beskidzie Śląskim
Taras widokowy na Koziej Górze, w Beskidzie Śląskim
Schronisko Stefanka na Koziej Górze, w Beskidzie Śląskim

Zejście z Koziej Góry, tor saneczkowy.

Dla porządku dodam, że leżąca nieopodal schroniska Kozia Góra ma 683 m n.p.m. Ze schroniska możemy podążąc dalej na Klimczok czy Błatnią.  Ja jednak wybrałem zbieg szlakiem zielonym, torem saneczkowym. Po drodze napotkałem na odnowione miejsca na odpoczynek i relaks dla turystów. Polecam ten szlak, mnie nie trzeba było nigdy na niego namawiać i chętnie na niego ponownie wrócę. Zdjęcia i mapa poniżej. 

Kozia Góra Beskid Śląski - tor saneczkowy, szlak zielony
Kozia Góra Beskid Śląski - miejsce wypoczynku na szlaku zielonym
Kozia Góra Beskid Śląski - na szlaku (Bielskie Błonia)