Koziarz

Beskid Sądecki

Punkt startowy: Tylmanowa

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

2-4h

Wózek dziecięcy

Tak

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

10/07/2021

Opis

Wycieczka na Koziarz.

Jeśli nie byliście w Beskidzie Sądeckim, to właśnie teraz zabieram was na wyprawę na Koziarz (943 m n.p.m). Na początku napiszę, że Koziarz to góra, która wchodzi w skład szczytów Czterech Wież, których jestem zdobywcą. Pozostałe to Lubań, Gorc i Magurki znajdujące się w pobliskich Gorcach.

Parking i szczegóły trasy.

Wędrówkę zaczynamy z Tylmanowej zielonym szlakiem. Przez most musimy przejść na drugą stronę Dunajca. Jeśli jesteśmy samochodem, to można przez most spokojnie przejechać i zostawić auto na darmowym parkingu pod szkołą. Szlak jest idealny, aby zabrać ze sobą dziecko lub psa.

Z początku przez chwilę będziemy szli drogą asfaltową. Szlak nie jest ciężki, ale miejscami występują strome podejścia, co odczują nasze nogi, ale zaufajcie, że widoki nam to wynagrodzą. Biegnie on częściowo lasem, ale czym będziemy piąć się wyżej tym piękniejsze widoki będą na nas czekać między innymi na Gorce i Tatry. Trasa biegnie przez dość sporą polanę, warto się tam zatrzymać i odpocząć. Widok z niej to istny obłęd. Po odpoczynku lecimy dalej, z oddali widać Koziarza i wieżę widokową znajdującą się na szczycie. Zielonym szlakiem dojdziemy do Jaworzyny (914 m n.p.m.). i z tego miejsca przechodzimy na żółty szlak, którym dojdziemy na sam szczyt, a czas zajmie nam około 15 minut.

Wieża widokowa na Koziarzu.

Gdy już staniemy na szczycie, to największą frajdą będzie wejście na wieżę widokową postawioną przez Górali w 2015 roku, na tarasie widokowym mieści się około 30 osób. Widać z niego między innymi Gorce, Beskid Sądecki oraz Tatry. Pod wieżą można sobie spokojnie odpocząć po wyczerpującej wędrówce. Wracać będziemy tym samym szlakiem, bo to jedyna droga powrotna do auta. Gdy dojdziemy ponownie do Jaworzyny, zobaczymy drogowskaz do Kapliczki Papieskiej na Błyszczu (945 m n.p.m.). Nie prowadzi tam znakowany szlak, ale jest ścieżka, którą zajdziemy pod samą Kapliczkę, a czas dojścia to zaledwie 5 minut.

Czas całej wyprawy powinien nam zająć około 4 godziny, maszerując spokojnym tempem. Po zdobyciu Koziarza będziecie mieli ochotę zdobyć pozostałe trzy szczyty. Będziecie wtedy pełnoprawnymi zdobywcami Czterech Wież. Szczerze polecam wybrać się w te rejony na kilka dni. Beskid Sądecki, Gorce oraz leżące obok Pieniny oferują nam piękne widokowo szlaki.

Mapa wycieczki i kilka zdjęć poniżej.

 

Wieża widokowa na Koziarzu.

 

Widok z wieży widokowej. 

 

Redakcja naszego portalu bardzo dziękuje Michałowi Huptysiowi, Górskiemu Drwalowi za kolejny świetny wpis.