Luboń Wielki

Beskid Wyspowy

Punkt startowy: Rabka - Zdrój (Zaryte)

Poziom trudności

Średnia

Długość trwania

2-4h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Nie

Data wpisu

31/01/2021

Opis

Zimowa wycieczka na Luboń Wielki (1022 m n.p.m.) w Beskidzie Wyspowym.

Główne informacje o trasie w skrócie.

  1. Start: Rabka – Zdrój (Zaryte), szlak niebieski (wejście) i żółty (zejście). Można zaparkować obok sklepu Lewiatan, mają tam wydzielony parking dla pojazdów turystów. Kosztuje on 10 zł. Szlak zaczyna się nieopodal, zejście także jest niedaleko Lewiatana.
  2. Wejście (szlakiem niebieskim) jest łatwiejsze niż zejście (szlak żółty). Powodem jest, że na zejściu są Dziurawe Turnie – czyli dosyć stromy odcinek, na którym jest wiele luźnych głazów.
  3. Na szczycie jest Schronisko PTTK, wieża radiowo – telewizyjna, drewniana kapliczka, ławy i stoły.
  4. Szlak zahacza o Rezerwat Luboń Wielki.

Szczegóły szlaku i widoki.

Szlak zaczyna się w Rabce – Zdroju (Zaryte), obok sklepu Lewiatan. Poniżej od sklepu jest średniej wielkości parking, na zdjęciu poniżej.

Parking pod Lewiatanem - początek szlaku na Luboń Wielki

 

Trasa szlakiem niebieskim jest przyjemna, wiedzie w terenie w większości zalesionym. Po nieco ponad godzinie docieramy miejsca, gdzie łączą się dwa szlaki – niebieski i zielony. I tą dwukolorową drogą dojdziemy do Schroniska PTTK na Luboniu Wielkim i sąsiadujących z nim atrakcji.

Zdjęcie ze szlaku.

Szlak na Luboń Wielki

 

Jeśli chodzi o Schronisko, to ma bardzo ciekawy kształt architektoniczny – jest to taka wieża. Obok budynku schroniska znajduje się wieża radiowo – telewizyjna, która została zbudowana w latach 60-tych XX wieku, w związku z Mistrzostwami Narciarskimi FIS w Zakopanem. Widoki ze schroniska są piękne, w szczególności widać Gorce m.in. Stare Wierchy

Przy samym Schronisku stoi drewniana kaplica, a także tablica informacyjna dotycząca Żołnierzy Wyklętych operujących na obszarze Beskidu Wyspowego – masywu Lubonia. Jest ona poświęcona przede wszystkim oddziałowi „Mszyca” dowodzonemu przez Jana Stachurę „Adama”.

Zdjęcia Schroniska, Wieży i widoki – poniżej.

Schronisko PTTK na Luboniu Wielkim
Obiekt nadawczy na Luboniu Wielkim
Widok z Lubonia Wielkiego na Gorce
Widok z Lubonia Wielkiego na Gorce
Widok z Lubonia Wielkiego na Gorce

 

Zejście – szlak żółty.

Zejście ze szczytu Lubonia jest trudniejsze – zwłaszcza w kopnym śniegu. Znajdują się tam Dziurawe Turnie, które nie ułatwiają schodzenia, dlatego zajęło nam to 1,5 godziny. Szlak schodzi do Rabki – Zdrój (Zaryte). Bardzo go polecam, choć ma on swoje trudności.

Zdjęcie z Dziurawych Turni i mapa poniżej.

Dziurawe Turnie - szlak na Luboń Wielki