Mala Upa, Cestnik

Karkonosze

Punkt startowy: Pomezny Boudy

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

2-4h

Wózek dziecięcy

Tak

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

14/05/2022

Opis

Mala Upa i Cestnik z Przełęczy Okraj w Karkonoszach.

Wycieczka z Przełęczy Okraj (po czeskiej stronie: Pomezny Boudy), znajdującej się na wysokości 1048 m n.p.m. do Małej Upy i na Cestnik (1003 m n.p.m.), w skrócie:

1) Na Przełęczy jest parking dla samochodów, wiele kilka knajp i miejsc oferujących nocleg. W zimie jest to doskonałe miejsce dla narciarzy, ze względu na dobrą infrastrukturę narciarską.

2) Wycieczka bardzo łatwa, pomimo 449 metrów przewyższeń, są one niemal nieodczuwalne. Można pójść z wózkiem, z dzieckiem. Mile widziane pieski. Po czeskiej stronie często właściciele puszczają je bez smyczy.

3) Wiele atrakcji po drodze, są one wyszczególnione w opisie pełnym.

4) Na szlaku napotkacie przepiękne widoki.

Poniżej film, a następnie opis, zdjęcia i mapa.

Pomezny Boudy – Mala Upa – Cestnik, zdjęcia, widoki i atrakcje.

Z Przełęczy Okraj kierujemy się szlakiem czerwonym do Malej Upy. Szlak jest szeroki, równy, w zimie idealny na biegówki. Obfituje on także w atrakcje, zwłaszcza dla dzieci. Co mniej więcej 500 metrów jest miejsce, gdzie stoją specjalne stojaki z bajkami. Bajki są napisane w 4 językach (czeskim, angielskim, niemieckim i polskim) i dotyczą różnych karkonoskich historii oraz ich bohaterów. Mamy więc bajki: „O szkiełkarzu i laleczce rzepnej”, „Jak diabeł nauczył się smolić beczki”, „O pięknie wiosny i czepcu wapienniku”, „Dlaczego chałupy w górach są jak malowane”, czy „Jak do Karkonoszy wkradła się bieda” lub „Skąd się wzięło w górach rzemiosło wodnika”. Oczywiście przy każdej bajce jest miejsce, aby usiąść i odpocząć. Dodatkowo na Cestniku Czesi postawili chatkę, w której turyści mogą przespać się lub schronić w złą pogodę. Podobną chatkę opisywałem kiedyś na szlaku granicznym w Bieszczadach.

Podczas całej wycieczki towarzyszy nam widok na Śnieżkę i okoliczne szczyty.

Kilka zdjęć z tego odcinka szlaku poniżej.

Pomezni Boudy - Mala Upa - Cestnik, widoki na szlaku
Pomezni Boudy - Mala Upa - Cestnik, widoki na szlaku
Cestnik (1003 m n.p.m.)

Kościół św. Piotra i Pawła, szczątki samolotu w Dolni Mala Upa.

Z Cestnika już bardzo niedaleko do Dolni Mala Upa, gdzie można wejść do katolickiego kościoła Św. Piotra i Pawła. Obok kościoła znajdują się szczątki niemieckiego samolotu JU 52, który rozbił się o Śnieżkę w zimie 1945 roku. Transportował on rannych niemieckich żołnierzy z tzw. Festung Breslau, czyli Twierdzy Wrocław. Z katastrofy ocalało 6 żołnierzy, którzy cudem wydostali się z wraku i dotarli do schroniska Horska Bouda na Ruzohorkach. Przy kościele znajdują się szczątki kadłuba oraz jednego z silników samolotu. Podobne szczątki opisywałem kiedyś w odległych o setki kilometrów Gorcach. Z tym, że tam chodziło o bombowiec amerykański.

Dla porządku dodam, że na Cestniku zmieniamy szlak na niebieski, następnie idziemy zielonym, albo wrócić na niebieski. Z Dolni Mala Upa powrót jest szlakiem niebieskim a następnie żółtym. Szczegóły na mapie.

Kilka zdjęć z tego odcinka szlaku poniżej.

Dolni Mala Upa - kościół św. Piotra i Pawła
Dolni Mala Upa - Szczątki niemieckiego samolotu, który rozbił się w 1945 roku o Śnieżkę
Szczątki niemieckiego samolotu, który rozbił się w 1945 roku o Śnieżkę
Dolni Mala Upa - Szczątki niemieckiego samolotu, który rozbił się w 1945 roku o Śnieżkę

Podsumowanie i mapa.

Serdecznie polecam tą łatwą i przyjemną wycieczkę. Nawet nie wiadomo, kiedy przeszedłem ponad 12 kilometrów. Mapa poniżej.