Mniszek w Górach Wałbrzyskich – szczyt w Masywie Chełmca.
- Poziom trudności: łatwa. Trasa tam i z powrotem.
- Czas trwania: ok. 1,5 godziny, dystans ok. 5 kilometrów.
- Trasa niedostępna dla wózków, a małe dzieci mogą mieć trudność w podejściami.
- Rower – nie.
- Pies – tak.
- Kijki – mogą okazać się przydatne.
Wstęp, parking, dworzec PKP
Trasa na Mniszek w Górach Wałbrzyskich to była naprawdę niezwykła wycieczka. Mniszek nas pokonał. Co prawda nie swoją wysokością ani trudnością szlaku. Pokonały nas poszukiwania oznaczeń szczytu, których w końcu nie odnaleźliśmy.
Ale od początku.
Trasa na Mniszek planowana była jako kolejny etap eksploracji Gór Wałbrzyskich.
Góry Wałbrzyskie to niewysokie góry położone na Dolnym Śląsku w Sudetach Środkowych. Góry zbudowane ze skał wylewnych. Charakteryzują się stromymi stokami, głębokimi wcięciami dolin, a ze względu na pochodzenie oraz budowę skał występują tu szczeliny i jaskinie.
Szczyt Mniszek jest częścią Masywu Chełmca, leży na północnym zachodzie od miasteczka Boguszów-Gorce. Góra jest szczytem dwuwierzchołkowym, w skład jej wchodzi szczyt Mniszek – 711 m n.p.m. i mniejsza Boreczna – 704 m n.p.m. Mniszek i Boreczna razem z wyższym szczytem Chełmcem objęte są ochroną Obszaru Chronionego Krajobrazu Kopuły Chełmca, Trójgarbu i Krzyżowej Góry k. Strzegomia. Mniszek i Boreczna porośnięte są gęstymi lasami mieszanymi.
Niemiecka nazwa szczytu Hochberg nawiązywała do nazwiska dawnych właścicieli – rodu Hochbergów.
Wycieczkę na Mniszka i Boreczną zaplanowaliśmy z miejscowości Boguszów-Gorce. Jest to przeurocze miasteczko położone na granicy Gór Wałbrzyskich i Gór Kamiennych. Miasteczko bogate jest w zabytki, warto zatrzymać się na dłuższą chwilę i pozwiedzać okolicę.
Dla osób podróżujących koleją jest tu bardzo dogodne połączenie z Wrocławia. Dworzec Boguszów-Gorce zachód jest odrestaurowany, zadbany, czysty. Jest to także doskonałe miejsce startu wycieczek w okoliczne góry.
My samochód zostawiliśmy właśnie na przydworcowym parkingu. Miejsc jest dużo, nie ma tłumu, parking jest darmowy. Spod dworca kierowaliśmy się w stronę stadionu miejskiego. Szlakówki koloru niebieskiego zlokalizowaliśmy już pod dworcem, więc problemu nie było żadnego. Szliśmy chwilę ulicami Boguszowa, aby pod stadionem skręcić w leśną ścieżkę. Szlak jest dobrze oznaczony, chociaż trzeba uważać na nagłe zwroty akcji.
Szlak na Mniszka i Boreczną
Trasa początkowo pnie się lekko pod górę, aby po chwili wypłaszczyć się zupełnie. Dłuższy moment idziemy wzdłuż linii wysokiego napięcia, aby skręcić w lewo, cały czas trzymając się szlaku niebieskiego. Ścieżka wśród drzew jest bardzo przyjemna, a w jesiennym wydaniu wręcz malownicza. Lasy liściaste zaczynają spektakl barw.
Trzeba uważnie śledzić szlakówki, aby nie przegapić kolejnego skrętu w lewo, w zarośniętą i wąską ścieżkę, Tu jest trochę wspinaczki. Jednak po kilkunastu metrach trasa znowu skręca w szerszą drogę leśną, która doprowadzi nas w okolice szczytu Mniszka.
Cała wycieczka była krótka i stosunkowo nietrudna. Owszem, było kilka stromych podejść, ale w porównaniu z Borową, czy też podejściem pod Wołowiec było naprawdę lekko.
Jedyną trudnością, o której zresztą wspominałam na początku opisu tej trasy, jest znalezienie oznaczeń szczytu. Szlak niebieski jest na Mniszku i Borecznej niemożliwy – zatacza dziwne koła, plącze się. Aż tak dziwnych oznaczeń nie spotkaliśmy jeszcze. Ale koniec końców – oznaczeń szczytu nie znaleźliśmy, mimo że aplikacja mapa-turystyczna.pl wskazywała, że szczyt osiągnęliśmy.
Mam nadzieję wrócić w to miejsce, aby odnaleźć ten szczyt.
Podsumowanie, mapa i zdjęcia
Polecam trasę na Mniszek w Masywie Chełmca szczególnie dla rodzin z dzieciakami. Trasa jest przyjemna, nietrudna, ani nie za długa. A poszukiwania szczytu to niezła zabawa.
Trasygorskie.pl dziękują Basi Grzelczak za kolejny wpis dotyczący Gór Wałbrzyskich. Po Górach Kamiennych, Basia z Wojtkiem i z Milą dzielnie chodzą i opisują ciekawe miejsca i szlaki na Dolnym Śląsku.
Mapa i zdjęcia poniżej.