Wieża widokowa i Pałac w Ciechanowicach

Rudawy Janowickie

Punkt startowy: Ciechanowice

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Tak

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

03/05/2023

Opis

Wieża widokowa i pałac w rudawskich Ciechanowicach

  1. Poziom trudności: łatwa. Trasa w formie pętli.
  2. Czas trwania: ok. 1 h (bez zwiedzania pałacu), dystans ok. 1 km.
  3. Trasa dostępna dla wózków, idealna dla małych dzieci
  4. Rower – tak.
  5. Pies – tak

Ciechanowice – perełka Rudaw Janowickich

Rudawy Janowickie obfitują nie tylko w ciekawe trasy górskie, ale także przepiękne i klimatyczne miejscowości. Małe miasteczka i wsie leżące w tych magicznych górach mają często długą i ciekawą historię. Można tu wymienić Karpniki, Janowice Wielkie, Miedziankę, Pisarzowice. Na tym tle Ciechanowice nie są wyjątkowe.

Ta mała sudecka wieś, położona w przełomie rzeki Bóbr na pograniczu Gór Kaczawskich i Rudaw Janowickich ma historię długą i ciekawą, datowaną od 1203 r. Jak wiele innych rudawskich miejscowości tu także prowadzone było wydobycie złóż miedzi, ołowiu i srebra. Miasteczko rozwijało się tak bardzo, że w okresie największego rozkwitu, w XVIII w. uzyskało prawa wolnego miasta górniczego.

I, jak to często bywa i tu historia się powtórzyła. Złoża cennych surowców wyczerpały się, a Ciechanowice utraciły prawa miejskie.

Z czasów świetności pozostały zabytkowe:

– kościół św. Augustyna

– zespół pałacowy z parkiem i pałacem.

O Ciechanowicach jest głośno za sprawą pałacu właśnie. I my, zaproszeni po przeczytaniu informacji o tym przepięknym miejscu, zapragnęliśmy odwiedzić tę miejscowość.

Pałac w Ciechanowicach

Pierwsze wzmianki o Ciechanowickim Pałacu pochodzą z XVI w kiedy był to dwór w stylu renesansowym, otoczony fosą. Pałac był wielokrotnie przebudowywany zgodnie z panującymi ówcześnie modami architektonicznymi. Wojna przyniosła zniszczenia, które zostały odbudowane w okresie powojennym. Pałac nie miał szczęścia i przez wiele lat dawał siedzibę organizacjom publicznym. Przez co został niedofinansowany i trochę niszczejący.

W 2008 r. Pałac w Ciechanowicach został kupiony przez prywatnego inwestora. W tym momencie zaczyna się renesans budowli. Obecny właściciel przeprowadził gruntowny remont budynków pałacowych, a także terenów zielonych.

Podczas prowadzenia prac odkryto przepiękne XVI wieczne freski. Malowidła pokrywają niemal wszystkie ściany pomieszczeń pierwszego piętra. Pod względem artystycznym freski z Pałacu w Ciechanowie porównywane są do fresków Wawelskich. Z najcenniejszych zachowanych elementów wymienić trzeba: sklepienia, stiuki, kamienne kominki, drewnianą boazerię, portale.

Pałac objęty jest ochroną konserwatorską.

Park Pałacowy w Ciechanowicach

Ciechanowicki pałac otoczony jest przepięknym i także odrestaurowanym parkiem. Teren został wysprzątany, a także odtworzono fosę, most, romantyczny amfiteatr, fontanny. Ogrody pałacowe są podzielone wg stylu na: włoski, francuski i angielski. Park przepięknie zieleni się wiosną. Jest to niezwykłe miejsce.

Z wielkim żalem zrezygnowaliśmy ze zwiedzania Pałacu. Niestety ceny biletów zwiedzania Pałacu są dość wysokie. Nie byliśmy przygotowani na taki wydatek, chociaż nie wykluczamy, że kiedyś zdecydujemy się na pełne zwiedzanie, a nie zaglądanie „zza płotu”.

Kamienna wieża widokowa w Ciechanowicach

Ciechanowicka wieża widokowa jest stosunkowo nową inwestycją. Wieża została wybudowana w 2019 r. dzięki zaangażowaniu powiatu kamiennogórskiego. Budowla jest pierwszą tego typu w powiecie.

Wieża widokowa jest całkiem ładna. Wybudowana jest z kamienia, ma prawie 12 m wysokości. Na szczycie wieży jest osłonięty taras widokowy. Wydaje się, że inwestycja nie została przemyślana dobrze, gdyż z góry nie ma praktycznie żadnych widoków. Częściowo zasłaniają wieżę drzewa, ale też w tym miejscu nie ma po prostu ciekawych widoków.

Wieża stoi w parku, który jest również nową inwestycją gminy. Park jest ładnie zagospodarowany. Gdzieniegdzie stoją tablice edukacyjne, a także kamienne ławy i stoły.

Na szczycie wzgórza Parkowego, tuż przy wieży jest jeden z takich kamiennych stołów. Zastaliśmy na górze również ślady ognisk i grilli. I nie byłoby w tym nic złego – to fajne miejsce na piknik. Ale niestety wokół było także dużo śmieci. To nie jest oczywiście zarzut do władz Ciechanowic, ale raczej do turystów, którzy wciąż zapominają o pozostawieniu za sobą porządku.

Opisana wycieczka nie jest typowo górską trasą. Jednak nie mogło u nas zabraknąć informacji o Pałacu w Ciechanowicach. Zwłaszcza, że Ciechanowice leżą głęboko w Rudawach Janowickich, a warto poznać to miejsce nawet przy okazji wycieczki do pobliskich Kolorowych Jeziorekczy też wycieczki na Miedzianą Górę.

Pałac w Ciechanowicach jest zaliczany do obiektów z wykazu dla zdobywców Odznaki Miłośnika Rudaw Janowickich.