Schroniska Samotnia i Strzecha Akademicka

Karkonosze

Punkt startowy: Karpacz, Rozdroże Łomnickie - ulica Strażacka

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

2-4h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Nie

Rower

Nie

Data wpisu

02/05/2022

Opis

Wycieczka do Schronisk:

Samotnia i Strzecha Akademicka w Karkonoszach.

W skrócie:

1) Trasa łatwa, do przejścia niemal dla każdego, niemniej, głównie ze względu na podejście pomiędzy Samotnią (1195 m n.p.m.), a Strzechą Akademicką (1206 m n.p.m.), nie przejdziecie jej z wózkiem dziecięcym.

2) Na trasę można zabrać psa, ale pamiętajcie, że w Karkonoskim Parku Narodowym nie wszędzie można pójść z czworonogiem. Opisywałem już ten aspekt kilkukrotnie m.in. w opisie szlaku na pobliski Skalny Stół.

3) Jest bardzo dużo atrakcji po drodze – m.in. dwa schroniska i wiele miejsc odpoczynku dla turystów, anomalia grawitacyjne tuż przed wejściem na szlak, tablice informacyjne i oczywiście piękne widoki.

4) Bezpłatny parking znajduje się ok. 1 kilometra od wejścia na szlak, przy ulicy Linowej.

Po więcej szczegółów, zdjęcia i mapę zapraszam do opisu pełnego. Poniżej film z mojej biegowej wyprawy.

Początek szlaku, anomalia grawitacyjne, kocioł eworsyjny i Dolina Pląsawy.

Niemal natychmiast, na początku drogi, a ściślej jeszcze przed wejściem na zielony szlak z ulicy Strażackiej w Karpaczu, napotkać można anomalia grawitacyjne. Jak się domyślacie tutaj pojazdy czy inne okrągłe przedmioty (butelki, piłki itd.) zamiast przemieszczać się w dół same podjeżdżają (kulają lub turlają się) pod górę. Według badań, właśnie w tym miejscu grawitacja jest mniejsza o 4% niż normalnie. Jest to ciekawa atrakcja, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Po wejściu na szlak możemy na tablicach przeczytać o Kotłach Eworsyjnych. Są to zbiorniki wodne powstające w wyniku żłobienia skalnego podłoża przez kamienie wprawiane w ruch wirowy przez wodę. Jeden z nich znajduje się właśnie tutaj – w korycie Łomnicy. Podążając dalej, docieramy do Doliny Pląsawy, dopływu Łomnicy. Jest tu taras widokowy. Szlak przebiega łagodnie, składa się z ułożonych na podłożu kamieni.

Kilka zdjęć z tej części trasy poniżej.

Karpacz - tablica informacyjna o anomaliach grawitacji
Karkonosze - szlak niebieski do Schroniska Samotnia, widoki

Dojście do Schronisk Samotnia i Strzecha Akademicka, widoki i atrakcje.

Niedaleko za Doliną Pląsawy docieramy do drogi B. Czecha. Tu szlak zmienia się i łączy z dwoma innymi, przez co idziemy teraz wzdłuż zielono-żółto-niebieskiego szlaku. Mniej więcej na wysokości Polany w Karkonoszach znajduje się miejsce odpoczynku dla turystów. Tu także można zapłacić za bilet wstępu do Karkonoskiego Parku Narodowego (8 zł). Ja kierowałem się szlakiem niebieskim w stronę Samotni. Po drodze napotkałem jeszcze jedno miejsce odpoczynku dla turystów i wkrótce dotarłem do schroniska. Widoki z niego są przednie, zwłaszcza na czeską stronę. Widać m.in. Smogornię (1489 m n.p.m.) czy Stribrne Navrsi (1433 m n.p.m.). Stąd także bardzo blisko jest na Strzechę Akademicką, z której widać piękną panoramę i majestatyczną Śnieżkę (1602 m n.p.m.).

Kilka zdjęć z tej części trasy poniżej.

Karkonosze - Schronisko Samotnia
Karkonosze - Schronisko Strzecha Akademicka
Karkonosze - widok ze szlaku żółtego (zejście ze Schroniska Strzecha Akademicka)

Zejście ze Strzechy Akademickiej, podsumowanie i mapa.

Zejście nie nastręcza żadnych trudności, wkrótce docieramy w to samo miejsce,  z którego wyszliśmy. Przebiegłem tę trasę i był to bardzo dobry wybór. Jest to 8 kilometrów miłej, górskiej eskapady. Nawet nie przeszkadzała mi spora liczba turystów, w końcu to długi weekend.

Mapa i zdjęcie obrazujące poziom trudności zejścia poniżej.

Karkonosze - widok ze szlaku żółtego (zejście ze Schroniska Strzecha Akademicka)