Ślęża (szlak czarny wokół szczytu)

Masyw Ślęży

Punkt startowy: Przełęcz Tąpadła (parking)

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

2-4h

Wózek dziecięcy

Tak

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

29/05/2021

Opis

Czarnym szlakiem wokół Ślęży

Góra Ślęża jest najwyższym szczytem Masywu Ślęży – 718 m n.p.m., położonym na Przedgórzu Sudeckim. Ślęża jest jednocześnie najwyszym szczytem Przedgórza Sudeckiego.

  1. Poziom trudności: łatwa. Trasa dookoła góry.
  2. Czas trwania: ok. 4 godzin, dystans ok. 16 kilometrów, przewyższenie ok. 300 metrów.
  3. Trasa dostępna dla wózków, a nawet małych dzieci na własnych nogach.
  4. Rower – tak.
  5. Pies – tak.

Wiele dróg na Ślężę

Na szczyt Ślęży prowadzi wiele szlaków o różnym poziomie trudności.  Poza szlakami turystycznymi na górę prowadzi także szlak archeologiczny, ścieżka dydaktyczna oraz trasy rowerowe, a nawet dla nart biegowych.

Ślęża – góra Słowian – miejsce kultu religijnego. Ślady archeologiczne wskazują na to, że w okolicach Ślęży znajdowały się miejsca pogańskiego kultu płodności lub słońca. Znaleziono pozostałości kręgów kultowych, inskrypcje na kamieniach oraz szereg rzeźb. Pozostałością są między innymi rzeźby kultowe oznaczone pochyłym krzyżem. Powstanie rzeźb autorstwa ludności miejscowej datowane jest między 700 a 400 lat p.n.e. (okres kultury łużyckiej). Rzeźby przedstawiają zwierzęta (np. niedźwiedzia) lub ludzi, są wykute w miejscowym granicie.

Pamiętajcie – Ślęża, a także Radunia, Wzgórza Oleszeńskie, Kiełczyńskie i Jańska Góra to teren Ślężańskiego Parku Krajobrazowego, a same góry objęte są rezerwatem.

Czarny szlak oplata górę Ślężę, dając okazję do ciekawej i nietrudnej wycieczki dostępnej dla każdego. To także fajna trasa biegowa dla amatorów przełajów.

Trasa zaczyna się i kończy na parkingu na przełęczy Tąpadła. Parking jest ogólnodostępny, darmowy, w sezonie może być problem ze znalezieniem miejsca dla samochodu. Po drugiej stronie ulicy jest jeszcze jednen duży parking, tu jednak za postój trzeba zapłacić.

Na przełęczy Tąpadła stykają się szlaki: żółty szlak na szczyt Ślęży i szlak czarny, są dobrze oznakowane. Można także wybrać szlak niebieski na Ślężę, najtrudniejszy – trzeba jednak wycieczkę rozpocząć szlakiem żółtym i nie przegapić skrętu.

Pętla wokół Ślęży, źródło Joanny, Ogród Bajęd.

Wybieramy szlak czarny w kierunku północno-zachodnim, patrząc na prawo od Ślęży. Szlak jest bardzo łagodny, początkowo kamienisty, w zależności od pory roku miejscami błotny. Mniej więcej w połowie trasy, ok 7 km mamy okazję odwiedzić Dom Turysty „Pod Wieżycą”, napić się lokalnego piwa z Browaru pod Wieżycą, a nawet zjeść dobrą pizzę z pieca. Nasz spacer kontynuujemy czarnym szlakiem, od schroniska w lewo. Do parkingu na przełęczy zostało ok. 8 km. Szlak wspina się i opada, nie jest już tak kamienisty.

Jest to trasa spacerowa lub biegowa. Nie znajdziemy tu spektakularnych widoków ani przewyższeń. Możemy za to wypatrywać źródła Anny, kapliczki ukrytej wśród drzew, posłuchać śpiewu ptaków, a także spotkać dziczka.

Trasa jest łatwa, niewymagająca i dostępna na dla każdego. Szczególnie pięknie jest tu jesienią, lasy liściaste wybarwiają się na różne kolory, tworząc piękny krajobraz.

Warto dla porządku dodać, że wędrujemy przez takie wzniesienia jak: Rozdroże Holtei’a (472 m n.p.m.),  Źródło Klasztorne (291 m n.p.m.), Kamieniołom Starożytny (304 m n.p.m.), czy Pod Kwarcową Górą (285 m n.p.m.)

Podsumowanie, zdjęcia i mapa.

Jak zwykle dziękujemy Basi Grzelczak za kolejny świetny wpis. Polecamy ten szlak, jak i inne na Ślężę i w Masywie Ślęży. Zdjęcia i mapa poniżej.

Masyw Ślęży, szlak czarny

 

Źródło Joanny i Mila

Masyw Ślęży, szlak czarny, źródło Joanny

 

Las ślężański

Masyw Ślęży, szlak czarny, las ślężański

 

Schronisko Ogród Bajęd

Masyw Ślęży, szlak czarny, schronisko Ogród Bajęd

 

Kapliczka na szlaku

Masyw Ślęży, szlak czarny, kapliczka na szlaku

 

Mapa wycieczki