Smrek

Góry Izerskie

Punkt startowy: Świeradów Zdrój, parking przy ul. Konstytucji 3 Maja

Poziom trudności

Średnia

Długość trwania

4-6h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Nie

Data wpisu

16/10/2021

Opis

Dwuwierzchołkowy szczyt izerski — Smrek

  1. Szczyt Smrek jest najwyższym wzniesieniem czeskich Gór Izerskich,
  2. Na Smreku znajduje się 20-metrowa wieża widokowa, z której panoramy przyprawiają o zawrót głowy,
  3. Można sobie ułatwić wejście na szczyt, podjeżdżając do Stogu Izerskiego koleją gondolową,
  4. Warto przy okazji zwiedzić uzdrowiskowy Świeradów-Zdrój.

 

Świeradów-Zdrój — uzdrowisko

Świeradów-Zdrój (Fegebeutel), to malownicze miasteczko uzdrowiskowe o bogatej historii i wielu atrakcjach. Początki miasteczka sięgają 1524 r., kiedy to powstała pierwsza wzmianka o miejscowości, znanej wówczas jako Fegebeutel. Znaczący rozwój Świeradowa nastąpił w 1572 r., kiedy to berliński aptekarz po raz pierwszy wspomniał o leczniczych właściwościach lokalnych wód.

Jedną z głównych atrakcji Świeradowa-Zdroju jest Dom Zdrojowy wybudowany w 1899 r. z charakterystyczną wieżą zegarową. Pod jego powierzchnią znajdują się piwnice, które pełnią funkcję Muzeum Zdrojowego. Warto zobaczyć również Pijalnię wód mineralnych i zespół willowy, który prezentuje piękno architektury z przełomu XIX i XX wieku. Nie można pominąć „Czarciego Młyna” z końca XIX wieku, obecnie służącego jako Żywe Muzeum Chleba.

Miasto oferuje również wiele atrakcji turystycznych, takich jak trasy szlaków turystycznych na Sępią Górę czy do wież widokowych na Młynicy lub Czerniawskiej Kopie. Warto odwiedzić także punkt antygrawitacyjny, gdzie można doświadczyć niezwykłego zjawiska, gdzie obiekty zdają się wtaczać pod górę.

Świeradów-Zdrój to również idealne miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku. Rowerzyści mogą korzystać z różnorodnych tras.

 

Gdzie zaparkować samochód

Trasę rozpoczęłam od zaparkowania samochodu przy ul. Konstytucji 3 Maja w Świeradowie Zdrój obok Pijalni Wód Mineralnych. Jest to parking strzeżony, można tam pozostawić samochód od godziny 6 do 23. Jeżeli na parkingu nie znajdziecie miejsca — to w okolicy jest jeszcze kilka innych parkingów.

Od parkingu kierowałam się niebiesko-czerwonym szlakiem, który w pewnym momencie się rozdziela, wybrałam czerwony szlak, prowadzący do Schroniska PTTK na Stogu Izerskim. Na tym odcinku jest spore podejście, bo prawie 550 m w górę. Droga praktycznie cały czas prowadzi przez las.

 

Kolejka gondolowa

Zbudowana w 2008 r. kolejka gondolowa Ski&Sun stanowi prawdziwą atrakcję turystyczną. Długa na 2172 metry, przenosi pasażerów z dolnej stacji na wysokości 617 m n.p.m. do górnej stacji umiejscowionej na Stogu Izerskim, na wysokości 1060 m n.p.m., w zaledwie 8 minut. Kolej jest całoroczna i co ważne – dostępna dla każdego.

Z punktu widzenia naszej wycieczki ważne jest, że koleją gondolową można sobie uprościć i skrócić wędrówkę. Niezaprzeczalnie wjazd kolejką jest atrakcją – nie tylko dla dzieci. Kolejką można wjechać do Stogu Izerskiego, co będzie dużym ułatwieniem dla wszystkich, którzy tego mogą potrzebować.

Stóg Izerski — raj dla odkrywców

Wreszcie dotarłam do Stogu Izerskiego. Samo podejście potrafi dać w kość, a więc odpoczynek przed dalszą drogą jest wskazany. Stóg Izerski, na który właśnie prowadzi kolejka gondolowa, to miejsce, gdzie można odpocząć po pierwszych trudach wędrówki. Stóg Izerski to jeden z najwyższych szczytów Gór Izerskich wznosi się na 1105 m n.p.m. Od szczytu rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na Sudety — idealny dla fotografów i miłośników przyrody.

Na Stogu Izerskim, a dokładnie kilkadziesiąt metrów od szczytu, znajduje się Schronisko PTTK Na Stogu Izerskim. Budynek został wybudowany na początku XX w. w pięknym stylu architektury śląsko-łużyckiej.

Od schroniska kierowałam się połączonym szklakiem czerwonym, zielonym i żółtym w stronę Stogu Izerskiego, po drodze minęłam maszt telekomunikacyjny i dalej szłam w stronę Łącznika.

Na Łączniku znajduje się rozejście szlaku czerwonego, dalej kierowałam się zielonym szlakiem biegnącym w stronę szczytu Smrek, który składa się z dwóch wierzchołków. Jeden z nich znajduje się na terenie granicy polsko-czeskiej a drugi po stronie czeskiej.

 

Dwuwierzchołkowy Smrek

Z racji swojej budowy Smrek ma dwa wierzchołki o wysokościach 1123 i 1124 m n.p.m. Ten dwuwierzchołkowy szczyt, zlokalizowany na zachodnim krańcu Wysokiego Grzbietu, jest nie tylko najwyższym punktem czeskiej części Gór Izerskich, ale również symbolem tego malowniczego regionu. Co ciekawe, oba wierzchołki Smreka są oddzielone ledwo zauważalną przełączką, tworząc niezwykły krajobraz.

Wierzchołek o wysokości 1123 metrów, leżący na granicy polsko-czeskiej, był do 2007 roku miejscem turystycznego przejścia granicznego Smrk – Stóg Izerski.

Geologicznie, Smrek zbudowany jest ze skał metamorficznych – gnejsów, należących do bloku karkonosko-izerskiego, na jego północnych zboczach znajduje się pas łupków łyszczykowych, świadczących o bogatej historii geologicznej regionu. Kiedyś w tej okolicy prosperowały kopalnie cyny, dziś przyciągające uwagę geologów i miłośników historii.

Na drugim, wyższym wierzchołku, o wysokości 1124 m, znajduje się wieża widokowa. Wieża zbudowana na początku XXI wieku, zastępując starszą konstrukcję z 1892 roku, stanowi idealne miejsce do podziwiania panoramy okolicy. Ze szczytu roztacza się zapierający dech w piersiach widok na Góry Łużyckie, czeską część Gór Izerskich, Pogórze Izerskie oraz polskie Karkonosze. Jest to obowiązkowy punkt dla każdego, kto pragnie doświadczyć niezapomnianych widoków. Wieża widokowa, z której podziwiałam okolicę, znajduje się na setnym metrze niebieskiego szlaku, po prawej stronie. Składa się z dwóch tarasów, z których podziwiałam z jednej strony Stóg Izerski a drugiej Śnieżne Kotły i Szrenicę. Pod wieżą znajdują się ławki, gdzie można odpocząć.

Powrót do Świeradowa Zdrój

Wracałam tą samą drogą do momentu rozejścia się szlaku czerwonego przy Łączniku, gdzie zmieniłam szlak na czerwony i kierowałam się w stronę Polany Izerskiej. Po dojściu do Polany zmieniłam szlak na niebieski, który zaprowadził mnie z powrotem do Świeradowa Zdrój. Po drodze minęłam Wieżę SKY WALK, która jest najwyższą wieżą widokową w Polsce — ma 62 m wysokości.

 Dalej kierowałam się niebieskim szlakiem, który połączył się z czerwonym przy ujęciu wody pitnej i podążałam w stronę samochodu.

Dla mnie Góry Izerskie najpiękniej wyglądają zimą oraz w maju.