Szyndzielnia spod Dębowca

Beskid Śląski

Punkt startowy: Bielsko Biała, jeden z parkingów przy ulicy Karbowej, w okolicach Hali pod Dębowcem

Poziom trudności

Średnia

Długość trwania

2-4h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Nie

Data wpisu

08/04/2023

Opis

Z Bielska-Białej na Szyndzielnię z przerwą na kawę w Gospodzie Dębowiec

  1. Trasa w warunkach zimowych – trudna. Latem trasa łatwa.
  2. Droga ma nieco ponad 10 km długości, około 600 m w górę i w dół.
  3. Można pójść z psem, widziałem także śmiałków na rowerach.
  4. Największą atrakcją – poza oczywistym pięknem polskich Beskidów – jest schronisko na Szyndzielni.

Wiele szlaków na Szyndzielnię

Szyndzielnia jest jednym z  najbardziej popularnych szczytów Beskidu Śląskiego. Szczyt wznosi się na wysokość 1030 m n.p.m., jest w większości zalesiony.

Szyndzielnia jest chyba jednocześnie polską rekordzistką, jeśli chodzi o liczbę wariantów podejścia na szczyt. Nawet opisany tu szlak można pokonywać w trzech opcjach:

  • szlakiem czerwonym
  • szlakiem niebieskim (te startują razem ze sobą)
  • zielonymi szlakówkami (ten kolor pojawia się mniej więcej w połowie pozostałych tras).

Wszystkie warianty cechują się tym, że idą bardzo blisko kolejki na Szyndzielnię.

Wędrówkę na Szyndzielnię można także rozpocząć z Bielskiej dzielnicy Olszówka,. Gdzie też jest kilka możliwość: można wybrać szlak czerwony, żółty albo zielony. Ten ostatni poprowadzi przez Schronisko na Stefance.

Można pójść na Szyndzielnię z Bystrej Górnej, szlakiem zielonym, albo dłuższą drogą przez Klimczok. A oczywiście na Klimczok (a potem Szyndzielnię) najłatwiej dostać się ze Szczyrku albo — dłuższą trasą — od strony Chaty Wuja Toma. Tu wariantów wycieczki na Szyndzielnię jest także kilka.

I wreszcie na Szyndzielnię można podejść od strony Błatniej, a przecież na Błatnią — z samego Jaworza — można podejść co najmniej na dwa sposoby.

Słowem, jest bardzo wiele dróg na Szyndzielnię. Do tej pory rekordzistkami na naszej stronie były Ślęża i Czupel, tu mamy opisane po kilka wariantów wejścia. Ale wcześniej czy później Szyndzielnia pobije te szczyty wyraźnie.

Startujemy z parkingu przy ul. Karbowej w Bielsku-Białej. Parkingów w Bielsku jest kilka, ja zaparkowałem na jednym z bezpłatnych. Szlak znajduje się właściwie obok parkingu. Weźcie także pod uwagę dojazd komunikacją miejską do miejsca startu.

Atrakcje schroniska Dębowiec

Z parkingu w Bielsku do schroniska Dębowiec jest może półtora kilometra łagodnego podejścia. Dębowiec (686 m n.p.m.) jest szczytem niewybitnym, zalesionym. Jednocześnie jest to miejsce, gdzie znajduje się wszystko, co może zadowolić turystę. Jest więc na Dębowcu położona nieopodal kaplica, jest wyciąg i stok narciarski. Dla dzieci jest plac zabaw. Jest tu także wydzielone miejsce na ognisko. Przede wszystkim są tu wspaniałe widoki. Jako mieszkaniec Bielska nigdy nie traktowałem Dębowca jako typowego schroniska. Dębowiec to było dla mnie raczej miejsce spotkań. Można umówić się tu na spotkanie z kumplami, randkę z dziewczyną, czy pójść na wagary. Obecnie Dębowiec jest gospodą, co nie zabiera temu miejscu górskiego uroku.

Szlak na Szyndzielnię

Z Dębowca na Szyndzielnię wybrałem szlak czerwony, bardzo łagodny, wręcz nieco nudnawy. Trasa to szeroki gościniec, widać, że lubiany przez biegaczy górskich. Nie dziwię się. Szlak jest mało kamienisty, niezbyt stromy, a więc dobry do uprawiana sportu biegowego czy jazdy na rowerze. Po pewnym czasie zmieniłem szlak na zielony. Tu jest co nieco trudniej — bardziej stromo i wąsko. To już Beskid Śląski w pełnej krasie — po prostu piękny.

Pogoda zmieniła się na typowo zimową, a mój pies zwariował ze szczęścia. Przyznam się Wam, że puściłem psa wolno. Robię tak, kiedy jest pusto na trasie. Mimo że pies trzyma się mnie w górach, to wiem, że może wywołać niepotrzebne emocje u ludzi. Pies na szlaku to odpowiedzialność. Taco, biegał jak szalony, wszystko go interesowało i się podobało. Niespiesznie szlakiem zielonym doszedłem do górnej stacji kolejki linowej ma Szyndzielni.

Kolej linowa Szyndzielnia

Wiele zostało napisane o kolejce na Szyndzielnię, jako jednej z największych atrakcji Bielska-Białej. Jest to obowiązkowy punkt wycieczek szkolnych czy miejsce różnych imprez np. sylwestrowej. Kolejka jedzie na szczyt około 8 minut, wagoniki są nowoczesne, przeszklone i żółte. W budynku kolejki znajdują się wagoniki, które były używane do przewozu pasażerów dawniej — warto zobaczyć. Przy górnej stacji kolejki znajdziecie także wieżę widokową. Ważne jest, że górna stacja to nie jest jeszcze Szyndzielnia. Szczyt znajduje się mniej więcej 50 metrów poniżej, więc trzeba jeszcze kawałek podejść.

Wieża widokowa na Szyndzielni to istny magnes na turystów. Wieża została postawiona w 2015 r., ma 18 m wysokości i gwarantuje wspaniałą panoramę nie tylko na Bielsko, ale i Beskid Śląski, Beskid Mały i Żywicki, a nawet na Babią Górę, czy Pilsko.

Schronisko PTTK na Szyndzielni

Schronisko na Szyndzielni jest ogromne, zostało wybudowane w 1897 r. i jest jednym z najstarszych i największych beskidzkich schronisk. Jego jadalnia pomieści ponad 100 osób, jest tu 49 miejsc noclegowych. Budowla jest imponująca, kamienna, w stylu alpejskim. Z okolic schroniska rozciągają się piękne widoki na Beskid Śląski. A samo schronisko jest na tyle przyjemne, że warto wejść, chociaż na herbatę.

Mapa wycieczki na Szyndzielnię z Bielska

Szczyt Szyndzielnia to obowiązkowy punkt wycieczek górskich w okolicach Bielska, czy Szczyrku. Szyndzielnia ma wiele wariantów wejścia o różnym stopniu trudności. Przede wszystkim jednak oferuje sporo lubianych przez turystów atrakcji. To bardzo dobry wybór dla początkujących turystów, a także dla osób z mniejszymi dziećmi.