Trasa do wieży widokowej na Trójgarbie w Górach Wałbrzyskich.
W skrócie:
- Trasa wycieczki do wieży widokowej na Trójgarbie prowadzi w Masywie Trójgarbu.
- Szlak łatwy, do przejścia 13 kilometrów, suma podejść to około 430 m, w formie pętli.
- Droga niedostępna dla rodzin z wózkami.
- Największymi atrakcjami są nowoczesna wieża widokowa na Trójgarbie oraz doskonałe panoramy pasm górskich z wieży.
Stare Bogaczowice – start trasy na Trójgarb
Wieża widokowa umiejscowiona na szczycie Trójgarbu intrygowała i ciekawiła mnie zawsze, kiedy przejeżdżałem w okolicach Wałbrzycha. Od jakiegoś już czasu bardzo chciałem tą wieżę widokową poznać. Dzisiaj jest ten dzień – zobaczę i doświadczę uroków wieży widokowej na Trójgarbie. Rozpoczynam i zakończę niedzielną wędrówkę na Trójgarb w Starych Bogaczowicach. Auto zaparkowałem na wygodnym bezpłatnym parkingu naprzeciwko Gminnego Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Starych Bogaczowicach. Zanim ruszę na szlak studiuję uważnie tablice informacyjne, cenne źródło wiedzy o lokalnych ciekawostkach, tablic nie zabraknie także na szlaku na Trójgarb. Tablice edukacyjne, wiaty turystyczne, ławki, stojaki na rowery, wieża widokowa to owoce projektu Ekomuzeum Wokół Trójgarbu.
Stare Bogaczowice są naprawdę stare. Pierwsza wzmianka o wsi znajduje się w dokumencie z roku 1228 w księdze założycielskiej klasztoru cystersów w Henrykowie. Wieś i jej okolice przez wiele wieków należały do zakonników z Henrykowa i Krzeszowa. Stare Bogaczowice leżą na skraju dwóch regionów: Pogórza Bolkowskiego i Gór Wałbrzyskich. Ruszam gminnym czerwonym szlakiem na południe w kierunku Trójgarbu. Tak naprawdę to idę jednocześnie szlakiem czerwonym, żółtym i czarnym. W Starych Bogaczowicach, gdzie jest start trasy na Trójgarb, pierwszy odcinek szlaku z parkingu poprowadzony jest drogą asfaltową do zalewu, potem jest już znacznie lepiej. Droga prowadzi przez las, sama przyjemność w upalny dzień. Szybko dochodzę do Rozdroża pod Czernicą i dalej już wędruję łagodnie pod górę niebieskim szlakiem. Szlaki czarny i żółty zgubiłem wcześniej. Przez chwilę szlak niebieski pokrywa się ze szlakiem rowerowym Wokół Trójgarbu.
Trójgarb (778 m n.p.m.) w Masywie Trójgarbu i Krąglaka
Kolejne skrzyżowanie szlaków to słynne Rozdroże przy Czereśni. Rozdroże to skrzyżowanie dróg na wysokości 630 m n.p.m.. Ponad stuletnia czereśnia ptasia, od której miejsce wzięło nazwę, uschła około 2007 roku, później na jej miejscu została posadzona następczyni – nazwa miejsca może trwać dalej. Trójgarb jest częścią Masywu Trójgarbu i Krąglaka, który już niedługo rozdzieli nowo budowany odcinek drogi ekspresowej S3. Trójgarb jest szczytem o trzech wierzchołkach. Najpopularniejsze szlaki na szczyt prowadzą z Lubomina, Strugi, Starych Bogaczowic oraz Witkowa. Przy Czereśni wracam na czerwony szlak, który na tym odcinku nosi zagadkową nazwę Droga Tarcie Chrzanu. Nie mam pojęcia skąd ta nazwa i niestety nie uda mi się później wyjaśnić jej genezy, pomimo, że spędzę w internecie sporo czasu nad tym zadaniem. Około 300 metrów przed szczytem znów mamy kumulację szlaków. Mój czerwony spotyka się z żółtym, czarnym, niebieskim i najciekawszym zielonym. Zielony bowiem to szlak długodystansowy Szklarska Poręba – Wałbrzych, ponad 110 km przez Karkonosze, Kotlinę Jeleniogórską, Rudawy Janowickie, Góry Wałbrzyskie i Góry Kamienne. I ten krótki odcinek do szczytu to także fragment Drabiny Wałbrzyskiej, czyli nowego szlaku długodystansowego wytyczonego i rozwijanego przez pasjonatów okolicznych gór. Drabina Wałbrzyska zatacza pętlę i prowadzi przez Góry Wałbrzyskie i Kamienne, Pogórze Wałbrzyskie, Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich. Szlak ma łączną długość prawie 80 km, a suma podejść to około 3.900 m.
Najwyższa w Sudetach wieża widokowa
I wreszcie jest! Wieża przykuwa wzrok, jest bardzo okazała i nowoczesna, najwyższa wieża widokowa w Sudetach. Mamy ją od grudnia 2018 roku. Wysokość 27,5 metra sprawia, że wystaje wyraźnie ponad korony drzew. Wieża została wzniesiona na podstawie trójkąta, co ma symbolizować trzy gminy biorące udział w projekcie: Czarny Bór, Stare Bogaczowice oraz Szczawno-Zdrój. Ma pięć wysuniętych ponad podstawę platform widokowych, rozmieszczonych na różnych poziomach wysokości, skierowanych w różne kierunki świata. Aby wejść na najwyższą platformę, trzeba pokonać 160 schodów. Schody i cztery tarasy wyłożono drewnem, a jeden z tarasów został wyłożony stalowymi kratownicami pozwalającymi poczuć wysokość. Z platform widokowych możemy przy dobrej pogodzie podziwiać panoramy Karkonoszy ze Śnieżką, Rudaw Janowickich, Gór Kaczawskich, Chełmiec, Góry Wałbrzyskie, Góry Sowie, a nawet Ślężę i Radunię. Podobno przy dobrej widoczności można dojrzeć światła Wrocławia. Szerokie, niczym nieograniczone panoramy, to zasługa położenia szczytu.
Masyw Trójgarbu i Krąglaka to odrębny od pozostałej części Gór Wałbrzyskich człon. Wstęp na wieżę jest bezpłatny, jest otwarta całą dobę i dostępna przez cały rok. Aby umożliwić korzystanie z wieży po zmroku na zadaszeniu umieszczono podświetlenie zasilane panelami fotowoltaicznymi. Pod wieżą znajdują się wiata turystyczna z miejscem przystosowanym do palenia ogniska oraz miejsca do wypoczynku z ławami i stołami. Warto zaznaczyć, że nowa wieża nie jest pierwszą tego typu budowlą na szczycie. Pierwsza wieża widokowa na Trójgarbie została zbudowana w latach 80-tych XIX wieku. Kolejną wieżę wraz ze schroniskiem pobudował niemiecki właściciel restauracji w Starych Bogaczowicach. Obiekty przyciągały turystów i kuracjuszy ze Szczawna-Zdroju. Na przełomie lat 70-tych i 80-tych XX wieku PTTK pobudowało niewielkie schronisko na południowo-wschodnim zboczu Trójgarbu od strony Lubomina. Co ciekawe, niewielki drewniany budynek schroniska nawiązywał stylistyką do beskidzkich bacówek. Schronisko nie przetrwało, zostało ostatecznie rozebrane w roku 2017. Wraz z upływem czasu popularność Trójgarbu malała. Dzięki nowej wieży Trójgarb stał się bardzo popularnym celem wycieczek górskich turystów, rowerzystów i spacerowiczów.
Droga powrotna, podsumowanie, zdjęcia i mapa
Pora wracać. Wybieram szlak czarny. Obchodzę szczyt Trójgarbu od drugiej strony i dochodzę do Skrzyżowania Przy Czereśni, po drodze zaliczając jeszcze dwa punktu widokowe z otwierającymi się panoramami Przedgórza Sudeckiego. Cały czas trzymam się szlaku zielonego, tego Wałbrzych – Szklarska Poręba, który doprowadza mnie do Skrzyżowania Siedmiu Dróg. Ciekawe miejsce, węzeł dróg leśnych w północnej części Trójgarbu na przełęczy 595 m. n.p.m. Tędy przebiegał stary szlak cysterski łączący Krzeszów z wioskami pozostającymi pod zarządem opactwa. Opuszczam szlak zielony i wybieram szlak czarny, który doprowadzi mnie na parking w Starych Bogaczowicach. Wybrałem najmniej popularny wariant powrotu licząc, że w lasach północnych zboczy masywu Trójgarbu spotkam może muflony. Te rzadkie zwierzęta zostały sprowadzone w Sudety na początku XX wieku, prawdopodobnie z Korsyki lub Sardynii. Jedno ze stad jest widywane pomiędzy Książem a Starymi Bogaczowicami. Niestety muflonów nie zobaczyłem a wybierając zejście szlakiem czarnym a nie żółtym straciłem możliwość wejścia na Jagodnik. Wprawdzie na Jagodnik nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny, ale sam szczyt jest dość popularny i znany, jako doskonały punkt widokowy. Jest też bardzo interesujący dla geologów, na jego północnych stokach występują głazy narzutowe (eratyki) ze zlodowacenia południowopolskiego. Są to jedne z najwyższych stanowisk głazów narzutowych w Sudetach. Nic to, przynajmniej mam powód, żeby tutaj przyjechać ponownie, a naprawę warto.
Redakcja trasygorskie.pl dziękuje Krzysztofowi Sobierajowi za bardzo szczegółowy i interesujący wpis.
Sprawdźcie sami, czy nasze zdjęcia oddają te cudowne widoki. Mapa wycieczki na Trójgarb ze Starych Bogaczowic, żebyście nie zabłądzili.