Trójmorski Wierch

Masyw Śnieżnika

Punkt startowy: Rozdroże pod Kamiennym Garbem

Poziom trudności

Średnia

Długość trwania

2-4h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

06/08/2022

Opis

Wycieczka na Trójmorski Wierch (1145 m n.p.m.).

W skrócie:

  1. Poziom trudności: średni,
  2. Czas trwania: ok. 3 godzin, dystans ok. 11 km (trasa w formie pętli),
  3. Trasa nie dostępna dla wózków,
  4. Rower – tak,
  5. Pies – tak.

Wstęp, informacje ogólne.

Tereny Masywu Śnieżnika należą do ciekawych pod wieloma względami. Budowa geologiczna tych obszarów jest zróżnicowana i interesująca. Z racji wieku gór znajdziemy tu gnejsy i marmury sprzed kilkuset milionów lat, nieco młodsze skały łupkowe i granity.

Masyw Śnieżnika zwraca uwagę także pod względem hydrologicznym. Obszary te należą do zlewisk trzech mórz: Bałtyckiego, Czarnego i Północnego. Na zboczach Trójmorskiego Wierchu znajduje się początek rzek płynących przez Polskę, Czechy i Niemcy. Jest to jedno z 6 miejsc w Europie, gdzie zbiegają się granice trzech działów wodnych. Stąd też ta zastanawiająca i zagadkowo brzmiąca nazwa szczytu.

Początek szlaku, Jodłów, źródła Nysy Kłodzkiej, przejście graniczne.

Wycieczkę na Trójmorski Wierch zaplanowaliśmy w ramach eksploracji Masywu Śnieżnika. Była już Czarna Góra, była góra Igliczna Sanktuarium Marki Bożej Śnieżnej i Wodospad Wilczki z Górą Parkową… Czas na nieco wyższy szczyt. Wiele razy opisywaliśmy różne warianty tras, które można zrealizować zwiedzając Masyw Śnieżnika. Szlaki są bardzo różnorodne – od łatwych szlaków w góry z dziećmi, po trudne w wyższych partiach Masywu.

Start naszej wyprawy miał miejsce w malutkiej miejscowości Jodłów, a dokładniej na Rozdrożu pod Kamiennym Garbem. Na miejscu znajduje się dość duży parking, są wiaty i ławy, a także część single track Glacensis. Szlakówek nie trzeba szukać, ponieważ znajdują się same. Jest też znak wskazujący drogę na Trójmorski Wierch.

Początkowe kilometry drogi prowadzą szutrem w cieniu drzew. Idziemy szlakiem koloru czerwonego. Jest przyjemnie, niemal spacerowo, zero podejść i trudności. Docieramy do skrzyżowania Pod Jasieniem, gdzie została ustawiona ławka widokowa. To super pomysł – widoki są przednie!

Zatrzymujemy się tylko na chwilę, parę fotek i w drogę. Idziemy dalej szlakiem łączonym czerwono – żółtym.

Na chwilę odbijamy ze szlaku. Parę metrów od drogi znajduje się oznaczony początek rzeki Nysa Kłodzka. Tu wygląda ona bardzo niewinnie, a potrafi siać zniszczenie zaledwie kilkadziesiąt kilometrów dalej…

Do przejścia granicznego Horni Morawa szlak jest naprawdę łaskawy. Jest do tego stopnia łatwo, że już nie wiemy, czy to jeszcze góry, czy spacer w miejskim parku. Do czasu, aż zmieniamy szlak na zielono-czerwony. Tu zaczyna się prawdziwy Masyw Śnieżnika. Są wystające korzenie, luźne i ostre kamienie i jest ostro pod górę. Nie polecam tego szlaku rodzicom z wózkami (mijaliśmy taki zestaw – nie udało się wejść na górę). Ale są także piękne widoki.

Szczyt i zejście.

Na szczycie Trójmorskiego Wierchu (1145 m n.p.m.) znajduje się drewniana wieża widokowa. Niestety z powodu złego stanu technicznego jest obecnie wyłączona z użytkowania. Jednak i tu panoramy są wspaniałe. Widoki rozpościerają się na czeski Masyw Śnieżnika. W pobliżu szczytu jest miejsce na ognisko.

Po zejściu ze szczytu Trójmorskiego Wierchu kontynuujemy wyprawę szlakiem czerwonym w kierunku Przełęczy Puchacza, gdzie zmieniamy na chwilę szlak na żółty. Na rozdrożu „Czarny Rów” wybieramy szlak niebieski, który zaprowadzi nas do punktu wyjścia.

Podsumowanie, mapa i zdjęcia.

Wędrówkę na Trójmorski Wierch, szukanie źródeł rzeki, 11 kilometrów w nogach – spokojnie mogę polecić taki pomysł na wakacyjną sobotę lub niedzielę poza urlopem.

Dziękujemy Basi Grzelczak za kolejny świetny wpis. Poniżej mapa wycieczki i zdjęcia.

 

Szlak na Trójmorski Wierch

Masyw Śnieżnika, Trójmorski Wierch, szlak
Masyw Śnieżnika, Trójmorski Wierch, szlak

 

Pod Jasieniem, na pierwszym planie nasza Mila

Masyw Śnieżnika, Trójmorski Wierch, Pod Jasieniem

 

Przejście graniczne Horni Morava

Masyw Śnieżnika, Trójmorski Wierch, przejście graniczne Jodłów

 

Wieża na Trójmorskim Wierchu

Masyw Śnieżnika, Trójmorski Wierch, wieża
Masyw Śnieżnika, Trójmorski Wierch, wieża

 

Widok z Trójmorskiego Wierchu

Masyw Śnieżnika, Trójmorski Wierch, widoki

 

Źródło Nysy Łużyckiej

Masyw Śnieżnika, Śnieżnik Kłodzki, tablica