Zamek Bolczów – szlak z Janowic Wielkich
W skrócie:
- Poziom trudności: łatwa, trasa w formie pętli.
- Czas trwania: ok 3 h, dystans ok 6 km,
- Trasa dostępna dla wózków.
- Rower – tak.
- Pies – tak.
Dojazd pociągiem w Rudawy Janowickie
Rudawy Janowickie są piękne o każdej porze roku, trasy są malownicze, a formację skalne, które można po drodze spotkać, cieszą oko. Wycieczka do ruin średniowiecznego Zamku Bolczów położonego w Rudawach Janowickich jest super opcją na rodzinny wypad. My trafiliśmy do Zamku Bolczów jesienią – było warto! Rudawy Janowickie jesienią są przepiękne, złoto – czerwone.
Propozycja wycieczki to pętla, mająca początek i koniec w niewielkiej rudawskiej miejscowości – Janowice Wielkie. Janowice leżą w województwie dolnośląskim, w Kotlinie Jeleniogórskiej, w Sudetach, u podnóża Rudaw Janowickich. Administracyjnie Zamek Bolczów, a raczej jego ruiny, należą do ziem Janowickich. Janowice to miejscowość letniskowa, której dzieje datuje się od XIII w., a przyjeżdżano tutaj, aby zaznać spokoju wśród pięknych lasów i gór Rudawskich. W Janowicach Wielkich znajdziecie wiele zabytków – kościoły, Pałac Schaffgotschów wraz z zabudowaniami gospodarczymi, wiadukty kolejowe nad rzeką Bóbr. Ciekawe jest, że w okolicach Janowic – w Rudawach najsłynniejsza polska alpinistka Wanda Rutkiewicz stawiała swoje pierwsze kroki wspinaczkowe.
Turyści wybierają Janowice Wielkie jako punkt startowy swoich wycieczek nie bez powodu – tu znajduje się węzeł kolejowy na linii Wrocław – Jelenia Góra. Łatwo i szybko można dojechać pociągiem w Rudawy Janowickie. Także w Janowicach Wielkich ma początek nasza wycieczka malowniczym szlakiem do ruin Zamku Bolczów – atrakcji Rudaw Janowickich.
A więc – jak dojść do Zamku Bolczów?
Do ruin Zamku Bolczów dotrzeć można łatwym i przyjemnym szlakiem spacerowym koloru żółto — zielonego z Janowic Wielkich. Jest to łatwa wycieczka, idealna na sobotnie, czy niedzielne przedpołudnie, chociaż miejsce jest popularne, przez co można spodziewać się dużej liczby turystów. Nie bez powodu trasę tą wybierają rodziny z małymi dziećmi – do ruin Zamku Bolczów można dojechać wózkiem dziecięcym. Trasa prowadzi Doliną Janówki i jest niezwykła. Trasa z Janowic Wielkich do Zamku Bolczów jest najłatwiejsza, najkrótsza i chyba najczęściej wybierana przez turystów.
Ruiny średniowiecznego Zamku Bolczów są zachowane nie najgorzej. Jest co zwiedzać, a i widoki z murów są przyjemne. Co ciekawe zwiedzanie jest bezpłatne, a jest to przecież jeden z ciekawszych sudeckich zamków.
Zamek Bolczów wybudowany został ok. 1375 r. z inicjatywy księcia Bolka II z rodu Bolczów – co tłumaczy nazwę budowli. Zamek budowany był jako warownia, taką też odgrywał rolę przez wieki. Był świadkiem wielu wojen, napaści i grabieży. Wielokrotnie burzony, podpalany, okradany dopiero ok. XVI w. ówczesny właściciel zlecił prace naprawcze dla zamku. Niestety kolejne działania wojny trzydziestoletniej i przejście zamku w ręce Szwedów spowodowały, że zamek powoli niszczał, nikt nie dbał ani o jego rozbudowę, ani nawet należyte utrzymanie. Spowodowany przy wycofywaniu wojsk szwedzkich pożar strawił zabudowania mieszkalne zamku. Dopiero w początkach XIX w., kiedy w Rudawy zawitał ruch turystyczny, zamek z inicjatywy hrabiego Stolberg-Wernigerode został poddany pracom rekonstrukcyjnym. Powstała tu gospoda, a nawet schronisko turystyczne.
W Janowicach Wielkich zaparkować można w kilku miejscach, jest nawet specjalnie wyznaczony parking dla turystów. My zdecydowaliśmy się zostawić auto pod sklepem, nie był to dzień handlowy, a więc parking był pusty. Od razu praktycznie trafiamy na szlak żółty, idziemy chwilę ul. 1 maja, aby za moment skręcić w prawo, w ul. Robotniczą w Janowicach Wielkich. Do górnego parkingu, przy skręcie do ruin tartaku droga prowadzi asfaltem. Zaraz, kiedy miniemy parking, droga staje się przyjemna, wchodzimy na ścieżkę i cały czas wspinamy się do góry. Szlak żółty prowadzi nas wzdłuż potoku Janówka, woda szumi przyjemnie. Dochodzimy do Rozdroża pod Zamkiem Bolczów, gdzie zmieniamy szlak na zielony. Teraz to już naprawdę moment, aby dostać się do ruin Zamku Bolczów.
Cały szlak, czyli droga zamkowa prowadząca do ruin Zamku Bolczów jest usiana skalnymi formacjami. Gdzieniegdzie zza drzew wyłaniają się ciekawe formy skalne, innym razem pojawiają się wprost przy ścieżce.
Zamek Bolczów wyrasta na skalistym występie granitowym na wysokości 561 m n.p.m. Ciekawe jest, że przy budowie Zamku Bolczów wykorzystano naturalny potencjał miejsca. Granitowe skały zostały połączone kamiennym murem. Zamek Bolczów składa się z trzech części, które są wyraźnie wyodrębnione i widoczne. Pierwsza jest średniowieczna, najstarsza część budowli, w skład której wychodzi – część mieszkalna z wyodrębnionym domem dla kobiet, kwadratowa wieża i mury. Drugą i trzecią częścią są dziedzińce, mur południowy i barbakany, które zostały wybudowane ok XV i XVI w.
W obrębie zamku, na dziedzińcu często płonie ognisko i można tu usiąść, odpocząć, ą nawet podpiec co nieco na ogniu.
Powrót, podsumowanie, zdjęcia i mapa
Zamek Bolczów jest na pewno jednym z ciekawszych miejsc do odwiedzenia w Rudawach Janowickich. Przy okazji wycieczki do ruin Zamku Bolczów można zaplanować zwiedzanie fantastycznych formacji skalnych – Skalnego Mostu, czy Skały Piec.
Wracamy do Janowic Wielkich szlakiem koloru zielonego. Trasa jest łatwa, przyjemna, idziemy właściwie cały czas w dół, wprost do naszego parkingu.
Jak widzicie, w Rudawach Janowickich warte odwiedzenia są nie tylko Kolorowe Jeziorka. To niewielkie pasmo ma do zaoferowania wiele więcej atrakcji.
Redakcja trasygorskie.pl dziękuje Basi i Wojtkowi za piękny wpis.