Skalny Most, Skała Piec z Mniszkowskiej Polany

Rudawy Janowickie

Punkt startowy: Mniszków, bezpłatny parking

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Tak

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

23/10/2022

Opis

Skalny Most i Skała Piec w Rudawach Janowickich

  1. Poziom trudności: średnia. Trasa w formie pętli.
  2. Czas trwania: około 2 godzin, dystans około 5 kilometrów.
  3. Trasa dostępna dla wózków, odpowiednia dla dzieci.
  4. Rower – tak.
  5. Pies – tak.

Wstęp

Pasmo górskie Rudawy Janowickie słynie z pięknych, granitowych formacji skalnych. Wiele z tych formacji zostało opisanych przy okazji wycieczki w Starościńskie i Strużnickie Skały, Skalnik czy Sokolik. Piękno tych niezwykłych formacji skalnych w otoczeniu złotej jesieni jest wyjątkowe.

Dzisiaj chciałabym zabrać Was na wycieczkę w kolejne zjawiskowe miejsca w Rudawach.

Formacje Skalny Most i Piec położone są w Dolinie Janówki w Rudawach Janowickich. Są to naturalne formacje, które wykształciły się podczas ruchów tektonicznych związanych z powstaniem Sudetów.

Parking, Polana Mniszkowska, Skalny Most

Do skał prowadzi  szlak żółty i niebieski z Polany Mniszkowskiej. Polana to przełęcz położona w Rudawach, na wysokości 711 m n.p.m. Na Polanie Mniszkowskiej znajduje się niewielki parking leśny, jest darmowy i niestrzeżony. Zwykle nie ma tu ludzi, nie jest to tak popularne miejsce, jak Kolorowe Jeziorka, czy też Skały Starościńskie lub Strużnickie. Przełęcz położona jest w Rudawskim Parku Krajobrazowym, znajduje się tu węzeł szlaków turystycznych i skrzyżowanie drogi leśnej z drogą prowadzącą z Janowic Wielkich do Mniszkowa. Do Polany Mniszkowskiej dojedziemy wąską asfaltową drogą od Mniszkowa.

Do Skalnego Mostu dostaniemy się asfaltową drogą, wybierając szlak żółty. Droga jest przyjemna, wspina się delikatnie, jest idealna na jesienny spacer. Polecamy tę trasę nawet dla rodzin z dzieckiem w wózku!

Idziemy szeroką, szutrową drogą szlakiem żółtym, wzdłuż Potoku Janówka. Nieopodal skrzyżowania szlaków żółtego i niebieskiego mamy kilka niewielkich wodospadów. Są tu także tablice informacyjne i drewniane ławki. W tym miejscu wybieramy szlak niebieski, aby dojść do naszego celu, którym jest Skalny Most i Skała Piec.

Po kilku minutach jesteśmy u celu. Są tu tablice informacyjne, ławeczki, a miejsca nie sposób przeoczyć. Skalny Most jest widoczną z daleka, wyniesioną formacją skalną. Skalny Most swoim kształtem przypomina budowlę. Wysokość formacji sięga nawet 20 – 30 metrów, jest to grupa skalna, z wielkim oknem poniżej mostu. Poniżej tej formacji można wypatrzyć wmurowaną tablicę upamiętniającą wypadek wspinacza.

Ciekawostką jest powstanie w pobliżu Skalnego Mostu sztolni. Skały wykazują podobno podwyższone promieniowanie radioaktywe, spodziewano się więc w okolicy występowania złoży uranu. Niestety sztolnie stoją nieeksploatowane.

Skała Piec, powrót, podsumowanie, zdjęcia i mapa

Po drugiej stronie drogi jest kolejna formacja skalna – Skała Piec, kolejny cel naszej wycieczki. Skała znajduje się na wysokości 570 m n.p.m. w pobliżu Potoku Janówka. Nazwa tej skały pochodzi prawdopodobnie od specyficznego kształtu skał, które tworzą jakby kamienny okap zwisający od strony potoku. Na skałę można wejść bezpiecznie, są tu kamienne schody, a także poręcze. Ciekawa jest budowa geologiczna skały – spotykają się tu dwa rodzaje skał granitowych, co nie jest często spotykane. Do 1945 roku Piec stanowił Pomnik Przyrody.

Wracamy szlakiem niebieskim do Polany Mniszkowskiej. Nasza trasa w większości prowadzi asfaltową  lub ubitą, szutrową wygodną drogą. Po drodze mijaliśmy rodziny z wózkami dziecięcymi, a także małe dzieci na nogach – doskonała opcja na rodzinny spacer.

Jest to trasa spokojna i przepiękna jesienią. Bukowe lasy cudnie czerwienieją i żółcieją w październiku.

Redakcja trasygorskie.pl dziękuje Basi Grzelczak za kolejny zjawiskowy wpis.

Poniżej mapa i zdjęcia z wycieczki.