Wieża widokowa na Kamionnej z Pasierbca

Beskid Wyspowy

Punkt startowy: Pasierbiec, bezpłatny parking obok boiska LKS Wierchy Pasierbiec, współrzędne: 49.767977, 20.378552

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Tak

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

23/02/2025

Opis

Wieża widokowa na Kamionnej i Pasierbecka Góra

  1. Start obok przepięknie położonego boiska LKS Wierchy Pasierbiec. Rzadko zdarza się, że zawodnicy i widzowie mogą podziwiać piękno polskich gór w trakcie meczu. Tu tak jest,
  2. Trasa bardzo łatwa, zaledwie nieco ponad 300 mw górę i w dół, do przejścia około 8 km.,
  3. Największą atrakcją jest wieża widokowa na zboczach Kamionnej, ale można nieco przedłużyć wycieczkę i zejść na obiad na drugą stronę góry – do miejscowości Żegocina.

Tysiące beskidzkich wysp

Znajdujemy się na północnych krańcach Beskidu Wyspowego – przepięknego pasma Beskidów. Skąd wzięła się nazwa tego regionu? Beskid Wyspowy pojawił się po raz pierwszy w 1910 r. w pracach geografa Ludomira Sawickiego, lecz nazwa odnosiła się bardziej do ukształtowania terenu niż do odrębnego regionu górskiego. Dopiero w latach 30. XX w. nazwa Beskid Wyspowy zaczęła być szerzej stosowana w literaturze turystycznej, a po II wojnie światowej weszła do powszechnego użytku.

Beskid Wyspowy swoją nazwę zawdzięcza niezwykłemu krajobrazowi – pojedyncze szczyty wyłaniające się z kotlin i dolin przypominają archipelag górskich wysp, szczególnie efektowny o poranku, gdy mgły spowijają niższe partie terenu. Charakterystyczną cechą wielu z tych gór jest ich duża wybitność, co sprawia, że liczne wzniesienia z tego pasma znalazły się wśród najwybitniejszych szczytów Polski. Ich zbocza są strome, a niektóre nawet wyjątkowo urwiste, nadając im wyrazisty, surowy charakter. Wśród najwyższych szczytów Beskidu Wyspowego znajdziemy: Mogielicę, Ćwilin, Jasień, Modyń czy Lubogoszcz.

Sporo chodzę po terenach Beskidu Wyspowego, a jednak wciąż mam tu wiele do odkrycia.

Trasa na Kamionną z Pasierbca

Z wieży widokowej na Kamionnej rozciąga się imponująca panorama, obejmująca liczne pasma górskie oraz odległe miasta. Dzięki tablicom z opisami szczytów łatwo można zidentyfikować, co znajduje się na horyzoncie. Przy dobrej widoczności można dostrzec m.in. Góry Świętokrzyskie, Góry Sanocko-Turczańskie, Beskid Niski, Pogórza Karpackie, Beskid Sądecki, Gorce, Magurę Spiską, Tatry, Magurę Orawską, Beskid Wyspowy, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski i Beskid Mały. Oprócz gór widać także Jura Krakowsko-Częstochowską, hałdę Skalny, a nawet odległe miasta, takie jak Kraków i Tarnów. To jedno z tych miejsc, gdzie można podziwiać pełne spektrum krajobrazu południowej Polski.

Trasa początkowo wiedzie po asfalcie, na początku jest zalesiona, później odsłaniają się widoki. Szedłem łatwym do znalezienia żółtym szlakiem. Niezbyt się wysilając, doszedłem po nieco ponad 30 minutach do Pasierbeckiej Góry (764 m n.p.m.). Stąd już niedaleko do ładnej, nowoczesnej, wybudowanej w 2023 roku wieży widokowej na Kamionnej.

Wieża widokowa na Kamionnej

Wieża na szczycie Kamionnej ma 29 m wysokości, jest więc o metr wyższa od tej na Skiełku, i dzięki temu stała się najwyższą wieżą widokową Beskidu Wyspowego. Stalowa konstrukcja wieży daje poczucie pewności i stabilności. Dobrze, że barierki i wiele innych elementów wykończono drewnem, co nadaje konstrukcji przepiękny wygląd.

Na szczycie wieży dostępny jest zadaszony taras widokowy, ale widoki możecie podziwiać także z niższych partii wieży i ze schodów.

Szczyt Kamionnej

Kamionna jest szczytem niewysokim – wznosi się na 801 m n.p.m. Stoki ma strome, porośnięte lasami. Wybudowanie wieży widokowej na pewno bardzo poprawiło walory widokowe tego wzniesienia.

Na Kamionnej w 1997 r. utworzono Rezerwat Przyrody Kamionna chroniący cenne buczyny karpackie i naturalne jedliny. Pod wierzchołkiem Kamionnej znajduje się niewielkie torfowisko, które powstało z zarastającego jeziorka. Na stokach w niektórych miejscach dojrzeć można ślady danych zagonów, a także spotkać można drzewa gospodarskie takie jak kasztanowiec czy lipa.

Na wschodnich zboczach znajduje się stacja narciarska.

Byłem bardzo zadowolony z tej wycieczki, chociaż było już sporo ludzi na szlaku, także turystów „w lakierkach i adidasach”. Ale cóż, wiosna idzie, to ludzi ciągnie w góry. Polecam tę trasę, jest dobra zwłaszcza na krótki wypad, idealna dla rodzin z dziećmi.