Modyń

Beskid Wyspowy

Punkt startowy: Łącko

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

2-4h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

13/02/2022

Opis

Modyń – piękna Góra Zakochanych

Wycieczka na Modyń (1029 m n.p.m.) w Beskidzie Wyspowym, to kolejna zimowa ekspedycja w ten rejon. Wypadła ona 13 lutego 2022 roku, w więc dzień przez Walentynkami. Chyba nawet dobrze się składało, bo Modyń to w końcu Góra Zakochanych.

W skrócie – najistotniejsze informacje; parking, trudność szlaku, krótki film.

1) Start: miejscowość Łącko. Nie parkujcie w samym centrum tego zadbanego i uroczego miasteczka. Podjedźcie wyżej – w okolice Kawulówki. Oszczędzicie sobie chodzenia asfaltem. Tylko zaparkujcie tak, aby nikomu nie przeszkadzać.

2) Meta: miejscowość Zbludza. Do takiego planu trzeba mieć dwa pojazdy. W Zbludzy zaparkowaliśmy przy sklepie spożywczym „Bogusia”, za pozwoleniem właścicielki, za darmo.

3) Szlak żółty, na Modyni zmienia się na niebieski.

4) Trasa łatwa, do przejścia z dzieckiem. Można na szlak zabrać pieska.

5) Jest sporo ładnych widoków – zwłaszcza z wieży widokowej na Modyni. Po szczegóły zapraszam do opisu pełnego. Poniżej film z wyprawy.

Zdjęcia z wycieczki, wieża widokowa, ciekawostki.

Legenda głosi, że kto na Modyni wyzna miłość swej drugiej połówce, to ta miłość będzie po wsze czasy. To chyba wystarczająca zachęta, aby tam pójść, prawda? W każdym razie szlak na Modyń z Łącka jest taki w sam raz dla zakochanych i zamyślonych – łatwy, nie absorbujący.

Kilka zdjęć z początku szlaku oraz widoków poniżej. Popatrzcie, ile pięknych polskich i słowackich gór można zaobserwować w ładną pogodę, podążając na Modyń! Są wśród nich m.in. Gorc, Turbacz, Kudłoń. A – i nie zapomnijcie – to jest TA Modyń (rodzaj żeński).

Szlak na Modyń
Szlak na Modyń
Modyń opis szczytów

Po mniej więcej 2 godzinach dochodzimy na Modyń (mijamy Małą Modyń – 988 m n.p.m.), gdzie wita nas nowa wieża widokowa, wybudowana i oddana w 2021 roku. Stara podobno zbutwiała i zwaliła się w latach 80-tych XX wieku. Wieże widokowe, to chyba jakaś specjalność pobliskich Gorców i Beskidu Sądeckiego). Są one dosyć podobne do siebie i można je spotkać m.in. na Magurkach , Koziarzu, Gorcu czy Lubaniu.

Zerknijcie na widoki z tej wieży – są dosyć dokładnie opisane na zdjęciach, widać m.in. Pilsko i Babią Górę.

Wieża widokowa na Modyni
Modyń opis szczytów

 

Polecam wycieczkę na Modyń, zwłaszcza w krótkie, zimowe dni ta trasa jest idealna. Poniżej mapka wycieczki.